Porady domowe

Płyn do mycia naczyń. Nie spodziewasz się, do czego można go użyć

Płyn do mycia naczyń to środek czystości, który można znaleźć w każdym domu. Jego sposób użycia nie wymaga instrukcji – ma pomóc przywrócić brudnym naczyniom czystość. To jednak nie wszystko. Spójrz, jak jeszcze możesz go wykorzystać! Niektóre rozwiązania z pewnością cię zaskoczą.

Płyn do mycia naczyń. Nie spodziewasz się, do czego można go użyć
Płyn do mycia naczyń z łatwością usuwa zabrudzenia, nie pozostawiając nieestetycznych smug. Fot.123RF.com

 Z artykułu dowiesz się:

Płyn do mycia naczyń – właściwości

Płyn do mycia naczyń to detergent, czyli środek powierzchniowo czynny. Dzięki swoim właściwościom może zmienić pH mytej powierzchni. Płyn do mycia naczyń zmniejsza powierzchniowe napięcie wody, co sprawia, że brud wiąże się z wodą. Na skutek tego zmniejsza się twardość wody, a zanieczyszczenia pokrywające naczynia łatwiej się rozpuszczają. Istotne w tym procesie jest także powstawanie piany. To ona jest odpowiedzialna za lepsze przenikanie się substancji i w efekcie skuteczne umycie naczyń.

Płyn do mycia naczyń powinien z łatwością usuwać zabrudzenia, nie pozostawiając nieestetycznych smug. Istotny jest także jego skład chemiczny, najlepiej nieszkodliwy dla środowiska naturalnego. Zwróć uwagę również na opakowanie, by było wykonane z materiału z recyklingu. Ważne jest także, aby płyn do mycia naczyń nie wpływał negatywnie na kondycję skóry dłoni.

Przeczytaj również: Tani środek działa cuda. Usuwa plamy i odżywia korzenie roślin. Nietypowe zastosowania wody utlenionej w ogrodzie

Płyn do naczyń – nietypowe zastosowanie przy sprzątaniu

Gdy wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „płyn do naczyń nietypowe zastosowanie”, to może cię zdziwić wielość otrzymanych wyników. Niepozorny, niedrogi i dostępny w każdym sklepie płyn do mycia naczyń skrywa wiele sekretów i może przydać ci się w różnych sytuacjach.

  • Do sprzątania

Zaczynając od sprzątania – płyn do mycia naczyń pomoże w porządkach i to nie tylko w kuchni. Skutecznie usunie brud z glazury zarówno w kuchni, jak i w łazience. Tłuste plamy na kuchennych i łazienkowych kaflach mogą skutecznie popsuć nastrój perfekcyjnym gospodyniom. Płyn do naczyń bez trudu usunie zabrudzenia. Wystarczy zmoczyć gąbkę w roztworze płynu do naczyń wymieszanego z wodą i przetrzeć płytki. Nie minie chwila, a nieproszony brud zniknie.

  • Do mycia okien

Gdy przez okna w twoim mieszkaniu trudniej się spogląda na otaczającą rzeczywistość, warto do porządków znów zaangażować płyn do naczyń. Kuchenny detergent zastąpi środki czyszczące okna. Przyda się do mycia szyb, ram, parapetów. Podobnie jak w przypadku glazury, także i tutaj wystarczy namoczyć gąbkę w płynie do naczyń rozpuszczonym w wodzie i zmyć zanieczyszczenia. Okna znów staną się czyste i lśniące.

Przeczytaj również: Czym myć okna, żeby nie było smug? Poznaj najlepsze domowe sposoby

Po zimie okna wymagają starannego wyczyszczenia. Fot. 123RF/PICSEL

  • Do mycia podłóg

Płyn do mycia naczyń to także towarzysz w trakcie mycia podłóg. Jeśli detergenty nie mieszczą ci się już w szafkach, to znak, by postawić na uniwersalne środki czyszczące. Płyn do mycia naczyń połączony z wodą z powodzeniem zastąpi płyn do mycia podłóg. Usunie zabrudzenia i pozostawi świeży zapach w twoim mieszkaniu.

  • Do mycia szafek

Płyn do mycia naczyń to też recepta na czyste szafki w kuchni. Aby ułatwić sobie sprzątanie, możesz wlać go do czystego pojemnika ze spryskiwaczem i dolać wody. Spryskuj szafki roztworem i wycieraj ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

  • Do czyszczenia kuchenki mikrofalowej, drzwi i mebli

Jeśli szukasz sposobu na wyczyszczenie zabrudzonej kuchenki mikrofalowej, to i tutaj płyn do mycia naczyń okaże się przydatny. Wymieszaj z wodą w misce i całość wstaw do kuchenki, a następnie podgrzewaj przez minutę. Po tym czasie przetrzyj zabrudzenia gąbką – kuchenka będzie wyglądała jak nowa!

Płyn do mycia naczyń będzie przydatny również w przypadku mycia drzwi i mebli. Usuniesz za jego pomocą nawet mocne zabrudzenia bez obawy o uszkodzenie delikatnej struktury mebla czy drzwi. Podobnie jak w przypadku innych powierzchni, także i tutaj użyj roztworu, a zanieczyszczenia usuń za pomocą gąbki.

Płyn do naczyń – nietypowe zastosowanie do odzieży, tkanin i biżuterii

Myślisz, że płyn do mycia naczyń przyda ci się tylko do sprzątania? Nietypowe zastosowanie płynu do naczyń obejmuje również inne sfery twojego mieszkania. Jeśli na twoim ulubionym ubraniu zauważysz tłustą plamę, płyn do mycia naczyń rozwiąże twój problem. Nalej odrobinę detergentu na produkt i pocieraj przy użyciu szmatki. Na koniec usuń pozostałości z tkaniny przy pomocy wody i poczekaj, aż ubranie wyschnie.

  • Do czyszczenia dywany

Płyn do mycia naczyń pozwoli uratować także twój dywan przed głębszym wniknięciem kłopotliwych plam. Nałóż produkt bezpośrednio na plamę lub przy użyciu gąbki. Po kilku minutach wykorzystaj szczoteczkę i usuń plamę z dywanu.

  • Do czyszczenia biżuterii

To jedno z najbardziej zaskakujących zastosowań płynu do naczyń – środek ten pomoże ci wyczyścić starą, mocno zabrudzoną biżuterię. Zmocz w wodzie z płynem szmatkę i pocieraj nią kolczyki, bransoletkę czy naszyjnik. Po kilku minutach pocierania biżuteria powinna odzyskać swój dawny blask.

  • Do czyszczenia butów

Twoje buty całkiem zabrudziły się w czasie wycieczki w plener i w mieszkaniu nie masz żadnego środka do czyszczenia obuwia? Tu po raz kolejny przyda się płyn do naczyń. Z jego pomocą oczyścisz trampki, adidasy lub tenisówki z brudu. Wystarczy, że użyjesz gąbki do zmywania i zanurzysz ją w roztworze płynu do naczyń z wodą. Po kilku minutach ścierania plamy powinny zniknąć.

Płyn do naczyń – nietypowe zastosowanie jako pomoc w ogrodzie

Wśród nietypowych zastosowań płynu do naczyń warto też pamiętać o jego roli w ogrodowych porządkach. Płyn do mycia naczyń pomoże zadbać o zabrudzone meble ogrodowe, zwłaszcza po okresie zimowym. Do miski z ciepłą wodą wlej kilka–kilkanaście kropli płynu i tak przygotowanym roztworem oczyść meble z zabrudzeń

Jeśli kostka brukowa lub chodnik w twoim ogrodzie ma widoczne plamy z oleju czy ropy, to płyn do mycia naczyń również pozwoli się z nimi rozprawić. Kłopotliwe plamy zasyp najpierw sodą oczyszczoną, a następnie polej płynem do mycia naczyń. Mieszankę pozostaw przez 10 minut, następnie wyczyść szczotkę, polej wodą i… gotowe.

Jeszcze jednym praktycznym zastosowaniem płynu do mycia naczyń w twoim ogrodzie jest użycie go w walce z chwastami. Wymieszaj ocet, sól i płyn do mycia naczyń w butelce ze spryskiwaczem i spryskaj roztworem chwasty. Zdziwisz się, jak szybko staną się tylko historią.

Przeczytaj również: Czyszczenie kostki brukowej na wiosnę. Znów będzie jak nowa!

Popularny napój wyczyści kostkę brukową z najtrudniejszych plam. Fot.123RF.com

Nietypowe zastosowanie płynu do naczyń – tego na pewno się nie spodziewasz

Wszystkie dotychczasowe porady nie wywołały u ciebie zdziwienia? Jest szansa, że poniższych nietypowych zastosowań płynu do naczyń w mieszkaniu nie znasz i okażą się bardzo przydatne.

  • Po pierwsze, kłopotliwe muszki owocówki. To zmora lata, która potrafi osłabić radość z wakacyjnego zajadania się owocami i warzywami. By wytępić muszki owocówki przy pomocy płynu do naczyń, wlej go do miski, dodaj ocet i postaw miksturę w miejscu, w którym jest najwięcej owadów. To pułapka, z której te owady nie wyjdą cało.

  • Po drugie, czyszczenie szczotki do włosów i pędzli do makijażu. W tych akcesoriach służących do dbania o urodę znajduje się mnóstwo brudu i bakterii, które urodzie mogą jedynie zaszkodzić. Chcąc pozbyć się ich skutecznie, użyj wody z płynem do mycia naczyń i pozostaw je zamoczone w roztworze przez parę minut.

  • Po trzecie, płyn do mycia naczyń może pomóc w… zmiękczaniu skórek przy paznokciach. Użyj go w tym celu zamiast mydła i sprawdź, jak szybko zadziała.

I wreszcie – płyn do mycia naczyń posłuży jako kompan zabawy. Gdy zabraknie płynu do baniek, można zamiast niego użyć płynu do naczyń i wyśmienicie bawić się niskim kosztem.

Przeczytaj również: Kosztuje tylko 2 zł! Dodaj kilka kropel do wody, a storczyki obsypią się kwiatami

Ta prosta sztuczka sprawi, że twoje kwiatki poczują się zdecydowanie lepiej. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.