Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Rośliny domowe, które można wystawiać na balkon

Uprawianie roślin doniczkowych przynosi dużą satysfakcję. Codzienna pielęgnacja to jednak nie wszystko, co możesz im zaoferować. Część kwiatów domowych, które uprawiasz w domu, lubi, aby wystawić je latem na zewnątrz. Dowiedz się, które to rośliny i co zrobić, aby nie przeżyły szoku związanego ze zmianą.

Rośliny domowe, które można wystawiać na balkon
Na balkonie rośliny zyskują więcej przestrzeni do rozwoju. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego warto wystawiać rośliny na balkon?

Pokutuje przekonanie, że wystawianie roślin na balkon może im bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Oczywiście istnieje ryzyko zaatakowania ich przez szkodniki, które pojawiają się jedynie na zewnątrz, jednakże otoczenie to będzie dobre do powstrzymania tych, które atakują je w domu. Ponadto rośliny, które wystawisz na balkon:

· będą odżywione,

· zaczną się rozrastać,

· bujniej zakwitną.

Dzieje się tak dlatego, że na balkonie rośliny zyskują zdecydowanie więcej przestrzeni do rozwoju. Mają też tam więcej światła, dzięki czemu wszystkie procesy rozwojowe i regeneracyjne idą po prostu szybciej.

  • Co zrobić, aby rośliny dobrze zniosły zmianę otoczenia?

Pamiętaj, że każdy gatunek preferuje inne warunki uprawowe. Wystawiając rośliny na zewnątrz, musisz pamiętać, aby każdej z nich zapewnić właściwe miejsce. Rób to jednak stopniowo, aby nie zafundować im szoku. Dobrym rozwiązaniem jest hartowanie kwiatów, które pozwala na łatwiejszą adaptację do warunków panujących na zewnątrz.

Pierwszego dnia wystaw roślinę na balkon w miejsce zacienione, najlepiej na kilkadziesiąt minut. Kolejnego dnia przedłuż ten czas i stopniowo przesuwaj okaz w stronę słońca. Każdego dnia trzymaj rośliny nieco dłużej na zewnątrz, aby ostatecznie pozostawić je tam na całe lato. Miej na uwadze, że delikatniejsze odmiany należy hartować dłużej.

Wystawiając konkretne rośliny na balkon, pamiętaj, że nie każda z nich lubi pełne słońce. Niektóre wymagają całkowitego cienia. Zwróć też uwagę, czy stawiasz je pod dachem, ponieważ wiele odmian nie lubi i źle znosi deszcz.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie? Domowe sposoby na kwiaty cięte

Które rośliny możesz wystawiać poza dom?

Jest wiele roślin doniczkowych, które doskonale radzą sobie z warunkami panującymi na balkonie. Duża część z nich wręcz wymaga takiego zabiegu. Poniżej opisaliśmy dla ciebie te, które zdecydowanie lubią taki zabieg.

Wiele roślin doniczkowych świetnie radzi sobie na balkonie. Fot. 123RF.com

  • Kordylina to bardzo efektowna roślina doniczkowa. Ma wzniesione, podłużne liście wyrastające z dolnej części rośliny. Brzegi liści mogą być pofalowane, a ich kolory różne w zależności od odmiany. Kwitną imponującymi, wiechowatymi kwiatami, które mają biały kolor. W naturalnych warunkach dorastają nawet do 15 m, jednak w domu jest to zwykle około 1,5 m. Wymagają rozproszonego światła i umiarkowanie wilgotnego podłoża.

  • Fuksja jest rośliną doniczkową z wyjątkowo ozdobnymi, oryginalnymi kwiatami. Płatki mają najczęściej różowo-fioletowy kolor, a ich ułożenie przywodzi na myśl tańczącą baletnicę. Jeśli będziesz regularnie uszczykiwać przekwitnięte kwiaty, będą się pojawiać przez cały sezon. Ten zwieszający się okaz potrzebuje do rozwoju lekkiego zacienienia. Nigdy nie wystawiaj jej na pełne słońce.

  • Agawa to okaz, który bardzo lubi coroczne wystawianie na słońce. Ma mięsiste, wzniesione liście, które w zależności od odmiany różnią się nieco kształtem i kolorystyką. To sukulent, który świetnie znosi wysokie temperatury, ponieważ zapasy wody gromadzi w dobrze przystosowanych do tego liściach. W warunkach domowych nie kwitnie. Lubi słońce i podłoże wymieszane z piaskiem. W pierwszych dniach wystawy na balkon ustaw agawę w zacienionym miejscu, aby zdążyła się przyzwyczaić do warunków panujących na zewnątrz.

  • Bugenwilla to pięknie kwitnąca roślina doniczkowa o lekko błyszczących, ciemnozielonych liściach. Ma wysokie wymagania uprawowe, więc jeśli chcesz ją mieć w swojej kolekcji, musisz się nastawić na troskliwą pielęgnację i czujne obserwowanie wszystkich części nadziemnych. Preferuje ciepłe, zaciszne stanowiska z dużym dostępem do światła oraz przepuszczalną, żyzną glebę.

  • Cytrusy to grupa roślin, które doskonale radzi sobie na zewnątrz, ale tylko od maja do pierwszych chłodniejszych dni. Jeśli stopniowo wystawisz je na zewnątrz, bardzo szybko będą mieć nowe przyrosty, ale też pięknie pachnące kwiaty i soczyste owoce. Ich żywotność jest bardzo duża, a widać ją właśnie po jednocześnie pojawiających się oznakach świetnego odżywienia. Zapewnij im sporo miejsca, duże nasłonecznienie i regularne nawadnianie.

  • Oleander to jedna z piękniejszych roślin pojemnikowych. Ma duże, dekoracyjne kwiaty i lancetowate, zaostrzone na końcach, ciemnozielone liście. Lubi podlewanie do podstawki. Podłoże pod oleandra musi być żyzne i próchniczne. Preferuje słoneczne, osłonięte od wiatru stanowiska. Miej też na uwadze, że wszystkie czynności pielęgnacyjne związane z tą rośliną muszą być wykonywane w rękawiczkach. Każda z jej części jest silnie trująca.

  • Paproć to popularna roślina doniczkowa, która po latach zapomnienia od jakiegoś czasu wraca do łask. Pamiętaj, że w naturalnych warunkach paprotka rośnie w najniższej części lasu, dlatego wymaga ona miejsca z ograniczoną dostępnością do światła. Możesz ją wystawić na balkon, ale pamiętaj o zapewnianiu jej odpowiedniej wilgotności powietrza i podłoża, które powinno być umiarkowanie żyzne.

  • Fikus uprawiany w domu jest częstą ofiarą przędziorków, które nie znoszą dużej wilgotności powietrza. Lekarstwem na to jest wystawianie rośliny na balkon, gdzie panują warunki niezbyt sprzyjające rozwojowi tego szkodnika. Fikusy to ozdobne z liści okazy, które są dosyć kapryśne, jednakże dobrze pielęgnowane odwdzięczają się bujnym rozwojem. Preferują miejsca półcieniste do zacienionych i przepuszczalną, żyzną glebę.

  • Poinsecja to okaz równie często nazywany gwiazdą betlejemską. Ma czerwone, okazałe kwiaty wyrastające na czubkach pędów kwiatostanowych. Duże, całobrzegi liście mają kolorciemnozielony. Roślina preferuje słoneczne stanowisko i żyzne podłoże, które powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne. Pamiętaj, że poinsecja jest bardzo wrażliwa na przeciągi, dlatego umieść ją w takim miejscu na balkonie, aby z każdej strony miała osłonę przed wiatrem.

  • Zielistka - kolejna roślina, która preferują wystawianie jej latem na balkon. Ma podłużne, zwieszające się liście z białym środkiem przez całą długość blaszki liściowej. Dorasta do około 50 cm.

To tylko przykłady, ty jednak zawsze zwracaj uwagę na to, czy dana roślina powinna być w ogóle przenoszona. Nigdy nie decyduj się na wystawę takich roślin jak fiolki afrykańskie, hoje, czy też monstery.

Przeczytaj również: Purpurowa piękność do mieszkania i na balkon. Jak uprawiać trzykrotkę Nanouk?

Kiedy zabrać swoje okazy do domu?

Kiedy na zewnątrz panuje stabilna atmosfera, która nie spada poniżej 10°C w ciągu całej doby, domowe kwiaty czują się tam dobrze. Gdy jednak zauważysz, że nocą zaczyna się robić zimniej, a pogoda zwiastuje rychłe ochłodzenie, czas na przeniesienie okazów do domu. Nie możesz dopuścić do narażenia roślin na nagłe spadki temperatury, tym bardziej na przymrozki.

Uprawa roślin wiąże się z zapewnieniem im jak najlepszych warunków rozwojowych, bo tylko wtedy odwdzięczą się nam one bujnym ulistnieniem i okazałym kwitnieniem. Jeśli będziesz to robić z wyczuciem i stosował się do wymagań każdej z nich, będziesz zadowolony.

Przeczytaj również: Najlepszy nawóz do kwiatów doniczkowych. Jak zrobić odżywkę z olejku rycynowego?

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.