Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Usuwanie mchu z podjazdu, schodów i trawnika. Sprawdzone sposoby, które niszczą tylko mech

Mech na trawniku, chodniku, podjeździe czy na schodach jest częstym problemem, z którym boryka się wiele osób, posiadających własną posesję. Istnieją jednak domowe, skuteczne sposoby, dzięki którym z łatwością się go pozbędziemy, płacąc za to zaledwie kilka złotych! Sprawdź, jak usunąć mech i które metody warto wypróbować.

Usuwanie mchu z podjazdu, schodów i trawnika. Sprawdzone sposoby, które niszczą tylko mech
Jak skutecznie usunąć mech z podjazdu, chodnika i schodów - sprawdzone metody. Fot.123RF.com

Jakie warunki sprzyjają powstawaniu mchu na trawie?

Mech jest niewysoką rośliną, która nie posiada korzeni. Zamiast nich ma ona chwytniki, które potrafią przytwierdzać się nawet na takich podłożach, które są trudne do zasiedlenia dla innych roślin.

Warunki sprzyjające powstawanie mchu to przede wszystkim wilgotne i zacienione tereny. Potrafi on przetrwać zarówno w piaszczystej, jak i zbitej glebie. Dodatkowo czynniki sprzyjające powstawaniu mchu na trawie, to między innymi:

 • kwaśne pH ziemi,
 • gliniaste i wilgotne podłoże,
 • zbyt niskie koszenie trawy,
 • obecność filcu,
 • nieprawidłowe nawożenie,
 • brak regularnego koszenia.

Czasem również powstawanie mchu wynika z naszych błędów. Jeżeli kosimy nieprawidłowo trawę i pozostawiamy na powierzchni murawy skoszone i obumierające reszki rośliny to sprawiamy, że z czasem może pojawić się tam filc. W dodatku brak dostarczania składników pokarmowych naszej murawie, również może być przyczyną pojawiania się mchu. Warto zadbać o zmianę tych złych nawyków, dzięki czemu nie tylko pozbędziemy się mchu, ale i przyspieszymy wzrost trawy.

Dlaczego chodniki, podjazdy i schody porastają mchem?

Nie tylko trawnik porasta mchem, również chodniki, podjazdy oraz zewnętrzne schody mogą zostać zaatakowane przez tego niechcianego gościa. Powodem tego może być m.in. wypełnianie spoin pomiędzy poszczególnymi płytami czy kostkami. Umieszcza się w nich najczęściej płukany piasek, który pomimo swojej pierwotnej czystości, po pewnym czasie zaczyna porastać mech oraz chwasty.

Oprócz tego pojawienie się mchu może być skutkiem ekspozycji danego miejsca na nasłonecznienie. Zależne jest to również od takich aspektów jak odległość od oczek wodnych czy intensywność ruchu komunikacyjnego. Co więcej, może to być również efektem przemian wodorotlenowych, które pojawiają się np. po przeprowadzanym remoncie.

Dodatkowo na samej powierzchni chodnika, podjazdu lub schodów, zwłaszcza w stale zacienionych i wilgotnych miejscach także chętnie rozwija się mech, nawet bez dodatku powyższych czynników. Nie jest to tylko problemem ze względu na estetykę naszej przestrzeni, ale również przyczynia się do niszczenia powierzchni kamiennych.

Jak usunąć mech z trawnika – domowe sposoby

Jeżeli chcemy usunąć mech z trawnika, możemy sięgnąć po tanie i domowe sposoby, które równocześnie będą przyjazne środowisku. Oto najlepsze domowe sposoby, dzięki którym z łatwością pozbędziemy się problemu:

 • Kreda

To tania i skuteczna metoda na usunięcie mchu z trawnika. Sprawdza się ona w momencie, gdy nasza ziemia jest glebą o odczynie kwaśnym. Wtedy, aby usunąć mech, musimy wykonać wapniowanie. Pozwoli nam to zmienić odczyn ziemi na zasadowy i wpłynie na pozbycie się mchu. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować nawozu wapniowo-magnezowego, bo wystarczy zakupić mieloną kredę, która kosztuje zaledwie kilka złotych. Trzeba jedynie rozsypać ją na powierzchni trawnika i podlać niewielką ilością wody.

 • Popiół

Oprócz tego jednym z polecanych sposobów na pozbycie się mchu z trawnika, jest użycie popiołu drzewnego z ogniska lub kominka. Dzięki temu, że zawiera on w sobie wiele minerałów i  mikroelementów, będzie pełnił również rolę naturalnego nawozu. Szybko i skutecznie pozbędzie się również mchu, ponieważ zwiększa pH gleby. Jednak należy pamiętać o tym, aby nie wprowadzać popiołu do gleby, która była niedawno wapnowana. Mogłoby to spowodować zbyt wysokie stężenie wapnia i wpłynęłoby na zmniejszenie przyswajalności fosforu.

Przeczytaj również: Popiół z pelletu jako nawóz. Mało kto zna jego zalety

Jak skutecznie usunąć mech z podjazdu, chodnika i schodów - sprawdzone metody

Usunięcie mchu z podjazdu, chodnika i schodów również jest możliwe bez używania środków chemicznych, które od dawna już nie są mile widziane, ze względu na środowisko oraz zdrowie domowników. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą skutecznie usunąć mech:

 • Soda – w celu pozbycia się mchu należy rozpuścić w 10 litrach wrzącej wody 20 g sody. Następnie rozprowadzamy to na problematycznej powierzchni i pozostawiamy na kilka dni.
 • Ocet jabłkowy – pomocny okaże się również ocet jabłkowy. Wystarczy nałożyć go w danym miejscu, pozostawić na 24 godziny, spłukać i wyszorować powierzchnię szczotką.
 • Coca-cola – nierozcieńczoną colą spryskujemy porażone obszary. Następnie pozostawiamy tak na kilka dni i po upływie tego czasu ścieramy martwy mech.
 • Ocet z wodą – należy go zmieszać z wodą w proporcji 2:1, czyli np. na pół litra octu dodać 250 ml wody. Ważne jest jednak, aby to właśnie ocet wlewać do wody, a nie odwrotnie, ponieważ możemy się w ten sposób łatwo poparzyć. Następnie przelewamy preparat  do butelki ze spryskiwaczem i stosujemy w konkretnym miejscu. Istotne jest dokładne rozprowadzenie mieszanki po porośniętych miejscach.  

Trzeba jednak pamiętać również o tym, że samo zastosowanie powyższych sposobów nie rozwiąże problemu raz na zawsze. Co jakiś czas, będzie konieczne powtarzanie czyszczenia naszych powierzchni z mchu. W tym przypadku ważna jest również profilaktyka, dzięki której będziemy musieli robić to rzadziej. Zalicza się do niej np. stosowanie impregnatów, które opóźniają porost wszelkiego rodzaju chwastów oraz mchu.

Przeczytaj również: 

Jak i kiedy wapnować trawnik? Dlaczego wapnowanie trawnika jesienią jest ważne?

Zielone ściany z mchu. Jak i gdzie najlepiej je zrobić w domu?

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.