Porady domowe

Uszczelki w oknie a rachunek za ogrzewanie. Czy okna mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Uszczelki okienne z czasem zużywają się. Proces niszczenia znacząco przyśpiesza brak czyszczenia i odpowiedniej konwersacji. Właśnie teraz, przed nadejściem zimy, warto sprawdzić, w jaki stanie znajdują się te elementy. Jak samodzielnie wymienić uszczelki, gdy są wypaczone lub uszkodzone?

Uszczelki w oknie a rachunek za ogrzewanie. Czy okna mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
O tym, jak szczelne są nasze okna w dużej mierze decydują uszczelki. Dobrze dopasowane zapewniają skuteczną izolację termiczną i akustyczną, chronią przed wnikaniem wody oraz zanieczyszczeń z zewnątrz. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Po co wymieniać uszczelki w oknie?

Zużywanie uszczelek okiennych jest konsekwencją ich normalnej eksploatacji – otwierania i zamykania okna. Tempo ich niszczenia można spowolnić, dbając o ich poprawną konserwację. Z czasem uszczelka twardnieje i zaczyna odpadać. Dlaczego trzeba je wymieniać? Ich uszkodzenia wiążą się z pogorszeniem parametrów konstrukcji okiennej, m.in.

  • wodoszczelności,
  • wentylacji,
  • przenikalności cieplnej, 
  • izolacyjności akustycznej.

W konsekwencji do domu dociera więcej hałasu, ucieka z niego więcej ciepła, a w czasie deszczu przedostaje się do niego woda opadowa. Wadliwe uszczelki obniżają również komfort obsługi okna.

Jak często wymieniać uszczelkę w oknie? Uszczelki będą prawidłowo spełniały swoją funkcję nawet przez 10 lat, jeśli właściciel okien będzie o nie odpowiednio dbał — pamiętał o regularnym czyszczeniu i natłuszczaniu. Po czym poznać, że uszczelki nadają się do wymiany? Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę to przede wszystkim nieszczelności — wyczuwalny ciąg powietrza przy skrzydle oraz przecieki, mimo zamkniętego okna. Raz na jakiś czas warto sprawdzić stan uszczelek — gdy zauważymy, że stwardniały, odkształciły się lub zaczęły odchodzić od okna to również znak, że pora założyć nowe. Prace uszczelniające najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Przeczytaj również: Jak przygotować okna na zimę. Niby drobiazg, a sprawia, że przez okno ucieka dużo ciepło

uszczelka w oknie Przed zimą konieczne jest dokładne umycie i zabezpieczenie okien. Fot.123RF.com

Kiedy wymieniać uszczelki okienne

Wymiana uszczelek okiennych nie jest skomplikowanym zadaniem i raczej powinniśmy sobie samodzielnie z nim poradzić. Ważny jest dobór materiałów uszczelniających – powinny być one dopasowane do profilu zamontowanych okien. Informacje o modelu, rozmiarze, typie okna i szklenia, kodzie produkcji znajdziemy na tabliczce znamionowej każdego z nich. Z taką wiedzą powinniśmy skierować się do producenta lub dystrybutora okien, gdzie kupimy uszczelki o odpowiednim profilu. Odradza się stosowania uniwersalnych uszczelek, nabywanych w sklepach budowlanych. W przypadku starszych okien skompletowanie właściwych materiałów może potrwać dłużej. 

Ile kosztuje uszczelka?

  • uszczelka obwiedniowa - cena 50-125 zł (zależnie od rozmiaru okna)
  • uszczelka piankowa na klapę wentylacyjną - od 20 zł/m; uszczelki do okien pokrytych poliuretanem są droższe

Istnieją dwa rodzaje uszczelek okiennych: taśmowe i zgrzewane w narożnikach okna. W przypadku tych pierwszych sprawa jest prosta – w trakcie montażu należy dopasować długość opowiadającą obwodowi okna. W tym celu po prostu wtykamy produkt do szczeliny i odmierzamy właściwą długości z całej rolki. Zakup uszczelek dociętych na wymiar jest zwykle bardziej kosztowny. W przypadku okien, w których uszczelki są zgrzewane, należy zakupić produkt przypasowany do parametrów i wymagań okna. Ich wymiana jest bardziej skomplikowana, w tym wypadku wymianę uszczelek lepiej pozostawić specjalistom.

Zakup uszczelnienia „na wymiar” może być kłopotliwy, a także wiązać się z dodatkowymi kosztami, dlatego lepiej wybrać element w postaci ciągłej taśmy. Dzięki temu, przykładając w domu zakupioną uszczelkę do tej przeznaczonej do wymiany, dopasujemy jej rozmiary do wymiarów stolarki i odpowiednio dotniemy.

Samodzielna wymiana uszczelek w oknie krok po kroku

  • Najpierw usuwany stary, użytkowany element, poprzez wyciągnięcie go na całej długości.
  • Następnie miękką ściereczką nasączoną wodą z delikatnym detergentem czyścimy przestrzeń, w której zamocowana była uszczelka.
  • W dalszej kolejności przechodzimy do montażu nowego uszczelnienia. Rozpoczynamy od środka górnej ramy okiennej, co ograniczy ryzyko powstawania przecieków i dokładnie wpasowujemy materiał po obwodzie. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na naroża.
  • Na koniec odcinamy nadmiar izolatora nożyczkami i sprawdzamy, czy uszczelka dobrze przylega na całej powierzchni.

Jak dbać o uszczelki okienne

Przede wszystkim należy zadbać o czystość okien, a co za tym idzie – również uszczelek. Aby zabezpieczyć je przed parceniem, przynajmniej raz w roku wcierajmy w nie glicerynę, olej do maszyn lub preparatem przeznaczonym specjalnie do uszczelek. Okna uszczelnione, a nadal czujesz chłód? Koniecznie sprawdź okucia okienne. Zobacz, jak wyregulować okna!

Uszczelki w oknie a rachunek za ogrzewanie

Czy okna mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Po kilku latach użytkowania okna mogą się rozszczelnić. Naraża to nas na spore straty ciepła. Przez okna może „uciekać” nawet 25-30% ciepła, dlatego zadbanie o kondycję uszczelek jest ogromnie ważne w kontekście rachunków za ogrzewanie.

Przeczytaj również: Mokre okna jesienią. Tak skutecznie pozbędziesz się wilgoci z okien

Przedstawiamy sposoby, które sprawią, że okna przestaną parować. Fot. 123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Uszczelki w oknie a rachunek za ogrzewanie. Czy okna mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.