Porady domowe

Wystawić na ogród czy zawieźć do zoo? Oto, co można zrobić z żywą choinką po świętach

Po Nowym Roku wielu z nas zastanawia się, co zrobić z usychającą i tracącą igły żywą choinką. Większość najchętniej by ją wyrzuciła, ale okazuje się, że to nie takie proste. Podpowiadamy, co zrobić ze świątecznym drzewkiem. 

Wystawić na ogród czy zawieźć do zoo? Oto, co można zrobić z żywą choinką po świętach
Co zrobić z choinką po świętach? Przedstawiamy najlepsze rozwiązania. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Dobiegł końca długi okres świątecznych urlopów. Stopniowo zaczniemy rozstawać się z bożonarodzeniowymi dekoracjami. Bombki, łańcuchy i lampki możemy zachować na przyszły rok. Tego samego jednak nie możemy zrobić z żywym iglakiem, który już zaczyna gubić igły. Co zrobić z choinką po świętach? Opcji mamy kilka - poznajcie je.

Co zrobić z choinką w doniczce?

Jeśli zdecydowaliśmy się na drzewko w pojemniku, które od początku było w nim uprawiane, możemy po prostu wystawić je do ogrodu lub na taras, w miejsce osłonięte od wiatru. Donice warto zabezpieczyć przed zimnem dodatkową osłoną lub umieścić w wykopanym w ziemi dołku. Kiedy sadzić choinkę po świętach? Po upływie kilku miesięcy, w okresie od kwietnia do maja, drzewko przesadzamy do gruntu.

Zobacz więcej zdjęć

Raz zakupioną choinkę w pojemniku możemy wykorzystywać wielokrotnie jako świąteczną dekorację. W takim wypadku, po zakończeniu świętowania, drzewko (z donicą) przenosimy do ogrodu. Wiosną przesadzamy je do większego pojemnika ze świeżą ziemią i ponownie zakopujemy w gruncie. Tuż przed kolejnymi świętami iglaka wykopujemy, a po uprzednim hartowaniu, wprowadzamy do domu i ponownie przyozdabiamy. Ważne jednak by nie trzymać w domu żywej choinki dłużej niż 10 dni.

Choinka po świętach — jak wykorzystać?

Nieco trudniej jest wykorzystać choinki, które były hodowane od początku jako drzewko świąteczne, czyli takie, które najpierw rosło w gruncie, a dopiero później przeniesiono je do pojemnika. Takie okazy mają zazwyczaj bardzo przycięte korzenie, co utrudnia przeniesienie ich do ogrodu. Przeczytaj o chorobach iglaków » Tego rodzaju drzewka możemy wykorzystać inaczej, z korzyścią dla innych roślin.

Zobacz więcej zdjęć

Co zrobić z suchą choinką?

Gałązki, które mają igły, można odciąć od pnia i zastosować jako osłonę dla okazów, które by przetrwać zimę, wymagają okrycia przed mrozem. Jeśli przechowamy je do wiosny, posłużą one również jako podpórki dla innych roślin.

Poza tym igły wraz z niewielkimi zdrewniałymi fragmentami możemy umieścić w kompoście. Jak przygotować kompost? Przeczytaj » Kompost zrobiony z przewagą roślin iglastych wykorzystać można jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych takich jak wrzośce, wrzosy, różaneczniki, hortensje i magnolie.

Zobacz więcej zdjęć

Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?

Świątecznego drzewka nie można ot tak wyrzucić do kosza na śmieci. Do pojemnika na odpady biodegradowalne trafić mogą jedynie drzewka bez podstawki czy doniczki z ziemią, pocięte wcześniej na mniejsze części. Choinka nie może trafić do czarnego pojemnika (odpady zmieszane).

Choinki cięte można też oddawać do punktów odbioru zielonych odpadów lub na ekologiczną zbiórkę – po świętach są one często organizowane przez gminy i organizacje proekologiczne.

Przeczytaj: Praktyczny poradnik: Jak segregować śmieci w domu?

Niepotrzebne już drzewko możemy wystawić do altany śmietnikowej lub przed dom, w dniu wywozu odpadów zmieszanych. Organizator zbiórki odpadów komunalnych odbierze ją wraz z innymi odpadami. Wcześniej warto jednak sprawdzić, jakie zasady odbioru choinek i zielonych odpadów obowiązują w naszej gminie oraz w jakim terminie zielone odpady będą odbierane w naszym miejscu zamieszkania.

Zobacz więcej zdjęć

Żywe drzewka oddać można również na publiczne zbiórki do miejskich lasów – takie wydarzenia organizuje coraz więcej gmin w Polsce.

Co ciekawe, żywe drzewka można oddać do ZOO. Są one później wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt, ściółkę, przedmioty do zabawy lub, jeśli się do tego nadają, są sadzone na terenie ogrodu. Drzewka oddawane do ZOO powinny być świeże i mieć igły. Trzeba je dokładnie oczyścić z wszelkich dekoracji i ich resztek. Ponieważ co roku po świętach do ogrodów zoologicznych trafia wiele choinek (m.in. od producentów), warto upewnić się, że lokalny ogród w dalszym ciągu przyjmuje niepotrzebne iglaki.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Maryska91

Jeśli ktoś jeszcze szuka fajnych choinek, to polecam: https://www.sklep.zolta.pl/pl/c/Choinki/169

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wystawić na ogród czy zawieźć do zoo? Oto, co można zrobić z żywą choinką po świętach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.