Porady ogrodnicze
Gdy na trawniku pojawią się czerwone nitki, wystające spomiędzy zielonych źdźbeł to znak, że murawę zaatakowała choroba. Błędnie uważa się, że czerwona nitkowatość traw pojawiała się we wrześniu. Jej objawy możesz zauważyć przez cały rok, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa chłodna, wilgotna pogoda. Twój trawnik był tak zadbany, a teraz straszy plamami? Sprawdź, jak walczyć z czerwoną nitką trawy, ważne są te oto zabiegi.
Czytaj artykułLato to dobry czas na przycinanie wielu roślin, ale z pewnością nie wszystkich. Istnieją gatunki, których za żadne skarby nie powinniśmy skracać o tej porze roku. Jeśli popełnimy błąd i chwycimy za sekator, możemy pozbawić roślinę szansy na okazałe kwitnienie lub nadmiernie ją osłabić, a nawet całkowicie stracić. Ryzyko jest duże, dlatego warto wiedzieć, czego nie przycinać latem.
Czytaj artykułLatem, gdy zwolni się grządka w ogrodzie, możemy ponownie wysiać lubiany przez wszystkich koperek. Postępując w ten sposób, zapewnimy sobie ciągły zbiór tego aromatycznego ziela o wszechstronnych zastosowaniach kulinarnych. Czy siew kopru ogrodowego latem różni się od wiosennego? Jak to zrobić, aby zdrowo rósł i było go całe mnóstwo? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułGdy z przyjemnością zapełniamy koszyki długo wyczekiwanymi owocami, zdarza nam się zapomnieć o przypadającym w tym samym czasie zabiegu, jakim jest letnie cięcie krzewów owocowych – agrestu, malin i oczywiście wszystkich odmian porzeczki. Niewykonanie go to poważne uchybienie, ponieważ przycinanie porzeczki w lipcu pozwala nie tylko regulować wzrost rośliny, lecz także poprawia jej produktywność. Chcesz, aby porzeczka owocowa za dwie? Bierz się za cięcie, a owoców będzie więcej.
Czytaj artykułTen owad wygląda niepozornie, jednak potrafi wyrządzić poważne szkody w uprawach. Wbrew swojej nazwie mączlik szklarniowy nie zagraża wyłącznie pomidorom w szklarniach, lecz także tym, sadzonym w gruncie. Występuje masowo, żywiąc się cennym sokiem komórkowym, co prowadzi nawet do obumierania młodych krzaczków. Na szczęście drobne szkodniki na pomidorach da się zwalczyć. Już drugi sezon stosuję wyłącznie oprysk z wrotyczu. Na mączlika więcej nie trzeba, ten środek naprawdę ratuje pomidory.
Czytaj artykułKrzewy różane są najpiękniejszą ozdobą przydomowego ogrodu. Nie dziwi więc, że każdy ogrodnik chce cieszyć się ich urodą jak najdłużej. Ja również szukałam sposobu na to, aby moje róże kwitły obficie i długotrwale. Wygląda na to, że udało mi się go znaleźć – to prosty lek z apteki. Jak stosować olej rycynowy na kwitnienie róż? W artykule przedstawiam najważniejsze wskazówki.
Czytaj artykułWłasna uprawa ogórków bywa źródłem radości, gdy plony są obfite. Stres i frustracja pojawiają się, jednak wtedy, gdy ogórki nie kwitną i nie zawiązują owoców. Sprawdź, co zrobić, żeby ogórki zaczęły owocować. Oto najlepsze metody na to, jak pobudzić ogródki do kwitnienia.
Czytaj artykułMarzysz o ogrodzie skąpanym w kwiatach, ale obawiasz się inwazji insektów? Rzeczywiście, komary upodobały sobie kolorowe ogrody i chętnie w nich przebywają. Na szczęście są też takie odmiany roślin, których moskity wręcz nie znoszą. Gdy zasadzisz je w ogródku lub na tarasie, zyskasz bezpieczną strefę do odpoczynku. O jakich kwiatach mowa? Na czele listy jest lawenda, a za nią mięta, pelargonia i nagietek. To jednak nie koniec.
Czytaj artykułPosiadacze szamba usytuowanego w ogródku z pewnością nie raz zastanawiali się, czy istnieje sposób na to, by je ukryć. Rzeczona konstrukcja może bowiem obniżać walory estetyczne działki. Jednak okazuje się, że istnieje sprytny sposób na ukrycie tego niezbędnego, ale mało atrakcyjnego elementu. Chcesz uporać się z problemem? Wystarczy, że posadzisz przy szambie rośliny zdolne do jego zamaskowania. O jakie gatunki konkretnie chodzi? Podpowiadamy, jak o nie dbać, by sprawiły, że konstrukcja zniknie wśród zieleni.
Czytaj artykułSkalniak to doskonały pomysł na urozmaicenie naszego ogrodu. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą oszczędzić cenny czas. Warto wybierać przede wszystkim takie rośliny, które dobrze radzą sobie w trudnych warunkach glebowych i klimatycznych. Co posadzić na skalniaku, aby się dobrze prezentował? Poznaj najciekawsze gatunki.
Czytaj artykułOleander to roślina niezwykła. Wspaniale kwitnie, obsypując się mnóstwem białych, żółtych, różowych lub czerwonych kwiatów. Kocha słońce i jest symbolem śródziemnomorskiej fauny, ale może być również ozdobą naszych balkonów i tarasów. Jak pielęgnować oleandry? W jaki sposób je rozmnażać? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułOd słodkich malinowych, po sałatkowe pomidory cherry – większość z tych gatunków świetnie radzi sobie w polskich ogrodach, jeśli otrzymają właściwe warunki. Istnieje wiele sposobów, aby je zapewnić, a część z nich nie wymaga stosowania chemii. Jak pobudzić pomidory do dojrzewania? Jak poprawić ich smak i zwiększyć plon?
Czytaj artykułWierzbówka kiprzyca to dość pospolita roślina o wielu zastosowaniach leczniczych znanych już przed wieloma laty. Jest piękną ozdobą ogrodu, a zarazem cennym surowcem, który podawany w formie naparów i wyciągów ma wspierać zdrowie i oddziaływać korzystnie na różne dolegliwości. Poznaj bliżej tę niezwykłą bylinę – dowiedz się, jak wygląda, jakie ma właściwości i zastosowanie ma wierzbówka kiprzyca oraz jak uprawiać ją w przydomowym ogródku.
Czytaj artykułChoć mini kiwi (inaczej aktinidia ostrolistna lub Actinidia arguta) jest rośliną niezwykle ciekawą, to wciąż jej uprawa stanowi rzadkość w Polsce. Roślina pochodzi z Azji, ale ze względu na wymagania może być też uprawiana w polskim klimacie. Poznaj ciekawe odmiany aktinidii, dowiedz się, jak szybko rośnie i jak uprawiać aktinidię.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 399
- Następna