Porady ogrodnicze
Latem na ogrodowych grządkach królują ogórki gruntowe. Każdy działkowiec chciałby mieć ich jak najwięcej, by cieszyć się nimi przez długie tygodnie i zapewnić sobie zapasy przetworów na całą zimę. Jeśli marzysz o powodzeniu w uprawie, dowiedz się, jak zebrać duży plon ogórków. Poznaj sekrety doświadczonego ogrodnika.
Czytaj artykułChcesz wprowadzić trochę egzotyki do swojego ogrodu? Poznaj trytomę groniastą, która może pochwalić się niezwykłą urodą. Zachwyca oryginalnym kształtem i intensywnymi kolorami, a jej kwiatostany utrzymują się przez całe lato. Aby co roku pięknie kwitła, należy zadbać o właściwe stanowisko oraz prawidłową pielęgnację. Choć ma egzotyczne pochodzenie, dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Sprawdź, jak wygląda uprawa trytomy groniastej.
Czytaj artykułKażdy ogrodnik, zarówno początkujący, jak i doświadczony marzy o licznych i dorodnych plonach. Dlatego szuka coraz to nowszych sposobów na uprawę warzyw w swoim ogrodzie. Chcąc uzyskać jak najlepsze zbiory dyni i cukinii, w zeszłym roku postanowiłam wypróbować nietypową metodę – posadziłam warzywa… na kompoście. Dzięki temu moje plony były obfite, jak nigdy dotąd, i to bez zastosowania sztucznych nawozów czy pestycydów. Poznaj tajniki uprawy dyni i cukinii na kompostowniku.
Czytaj artykułRoślin sadowniczych nie traktujemy raczej jako dekoracyjne elementy ogrodu, a to błąd. Ten gatunek jest wyjątkową ozdobą przestrzeni, gdy wiosną jego gałęzie chowają się pod milionami białych płatków. Wraz z nadejściem lata grusza azjatycka, drzewo z Japonii, okrywa się błyszczącymi liśćmi, a jesienią obwiesza złotymi bombkami w sam raz... do zjedzenia. Dotąd o niej nie słyszałeś? Oto jedna z najciekawszych sióstr jabłoni, pochodząca z Dalekiego Wschodu, którą kochają tamtejsi sadownicy.
Czytaj artykułZastanawiasz się, co zrobić z truskawkami, gdy skończą owocować? Jeśli chcesz, by przyszłoroczne zbiory były jeszcze bardziej udane, nie możesz zapomnieć o umiejętnym przycięciu wszystkich krzaczków. W przypadku 2- i 3-letnich upraw ten prosty zabieg daje znakomite rezultaty, warto więc znaleźć na niego czas. Jak wykonać koszenie truskawek po zbiorach? Co zrobić ze ściętymi liśćmi? Sprawdź.
Czytaj artykułOd lat uprawiam marchewkę w swoim ogrodzie, gdyż jest wyjątkowo zdrowa, ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, a do tego nie jest szczególnie wymagająca. Mimo to jej uprawa wymaga pewnej wiedzy i uwagi, zwłaszcza w lipcu, kiedy panują wysokie temperatury. W przeciwnym wypadku warzywa zaczną pękać, staną się gumowate i niesmaczne. Na szczęście mam sprawdzony sposób, dzięki któremu marchew będzie duża i soczysta. Tajemnica tkwi w odpowiedniej odżywce.
Czytaj artykułLipiec kojarzy nam się raczej ze zbiorami w ogrodzie, ale w tym miesiącu można też sadzić rośliny. Dotyczy to zarówno warzyw, jak i kwiatów. W warzywnikach to dobry czas na poplon, który sprawi, że będziemy cieszyć się znów świeżymi zbiorami. Na początku lata wiele roślin na balkonach przekwita, aby więc znów wróciły tam kolory, warto sięgnąć po sadzonki kwiatów później kwitnących. Co można siać i sadzić w lipcu? Podpowiadamy.
Czytaj artykułJarzmianka przypomina zwyczajną, łąkową roślinkę, jednak to prawdziwa ogrodowa perełka. W 2004 roku była symbolem Chelsea Flower Show i niezmiennie króluje w angielskich ogrodach. Choć aranżacyjnie jest pewnym wyzwaniem, wypielęgnowana roślinka potrafi odmienić rabatę. Poznaj najpiękniejsze odmiany jarzmianek: bordowe, różowe, kremowe o liściach błyszczących lub nakrapianych. Przyciągną pszczoły i motyle, odstraszą szkodnika, a gdy przekwitną, zapewnią ci moc wrażeń – wystarczy, że zawieje.
Czytaj artykułZastanawiasz się, co posadzić na granicy swojej posesji? Jednym z szybko rosnących krzewów ozdobnych, który świetnie sprawdzi się jako żywopłot, jest śnieguliczka biała. Ta niewymagająca i odporna nawet na najtrudniejsze warunki roślina jest polecana początkującym ogrodnikom, ponieważ w zasadzie nic nie trzeba przy niej robić. Jak uprawiać śnieguliczkę białą? Gdzie ją sadzić? Podpowiadamy.
Czytaj artykułW lipcu pomidory bujnie się rozrastają, kwitną i owocują. To niezwykle ważny miesiąc podczas uprawy, wymaga więc od nas otoczenia roślin szczególną opieką. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, a zwłaszcza regularnemu nawożeniu i podlewaniu krzaczków, już wkrótce będziemy mogli cieszyć się zdrowymi, dojrzałymi plonami. Czym nawozić pomidory w lipcu, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze? Jak często je podlewać? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułW lipcu ogród jest w pełni rozkwitu, czarując swoim zapachem i magią kolorów. Mogłoby się wydawać, że jest już za późno na wysiew i sadzenie kwiatów. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Są gatunki, które doskonale przyjmują się w tym okresie i będą cieszyć swoim kwitnieniem jeszcze w tym sezonie. Jakie kwiaty posadzić i posiać w lipcu? Lista roślin wcale nie jest krótka.
Czytaj artykułSzukasz rośliny, która świetnie zastąpi lawendę w ogrodzie? Przetacznik będzie doskonałym wyborem. Ta wieloletnia bylina kwitnie aż do pierwszych przymrozków, urzekając licznymi, miododajnymi kwiatostanami w kolorze białym, różowym, niebieskim czy fioletowym. Jest odporna na choroby i niskie temperatury, dobrze poradzi sobie w różnych warunkach oraz nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przetacznik zasługuje na to, aby być w każdym ogrodzie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby pięknie wyglądał przez cały sezon? Które odmiany zasługują na szczególną uwagę? Sprawdź.
Czytaj artykułRosnąca dziko w gorących zakątkach Brazylii i Argentyny roślina w naszym klimacie ma się całkiem dobrze – zdobi ogrody żywo różowymi, czerwonymi czy pomarańczowymi liśćmi, będąc egzotyczną dekoracją. Możesz prowadzić ją jak krzew, drzewko lub dorodne pnącze, a kluczem do imponującego wzrostu jest umiejętna pielęgnacja. Co lubi bugenwilla i czego jej trzeba, by rosła jak w tropikach? W lipcu podaję jej eliksir kwitnienia, wygląda zdrowiej i świetnie znosi suszę.
Czytaj artykułMa duże, kuliste, napakowane porcelanowymi płatkami kwiaty, które z oddali do złudzenia przypominają piwonię. Ta róża to tegoroczny hit w ogrodach – kwitnie już w pierwszym sezonie po posadzeniu, a w miarę, jak rozkwita, jej delikatne pompony otwierają się coraz bardziej. Chcesz posadzić w ogrodzie prawdziwie królewską odmianę róży, która prawie nie choruje? Ta certyfikowana peoniowa róża w pełni zasługuje na twoją uwagę.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 398
- Następna