Porady ogrodnicze
Trawnik idealny powinien być zwarty, pozbawiony chwastów i pustych prześwitów. Jego utrzymanie w takiej formie wymaga sporych nakładów czasu, pracy i pieniędzy. Regularne podlewanie, nawożenie, wertykulacja, aeracja dosiewy i koszenie to zabiegi pielęgnacyjne, których nie może zaniedbać żaden właściciel murawy. Jest jednak wyjście, które ograniczy wszystkie te nakłady: załóż trawnik samonawożący. Ograniczy on nie tylko konieczność dodatkowego odżywiania, ale i innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Czytaj artykułDomowa szczepionka z drożdży to proste i skuteczne rozwiązanie, które znacząco przyspiesza proces kompostowania. Dzięki zaledwie trzem składnikom, każdy ogrodnik może stworzyć efektywny aktywator, który skróci czas tworzenia kompostu nawet o połowę. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie tworzyć naturalny nawóz, korzystając z domowej szczepionki z drożdży.
Czytaj artykułZwieńczeniem wielomiesięcznej pracy w ogrodzie i małym, przydomowym sadzie są owocowe zbiory. W lipcu zbieramy owoce jagodowe, a także letnie odmiany gruszek i jabłek oraz agrest, porzeczki czy wiśnie. Ważny jest nie tylko termin, lecz także sposób, w jaki owoce trafią do pojemników. Poznaj najważniejsze zasady i technikę zbioru, w godzinę zbierzesz nawet 4 kg porzeczki lub 10 kg wiśni, a wszystko, co trafi do koszy, zdołasz wykorzystać.
Czytaj artykułLipiec to czas, gdy ogród tętni życiem i wymaga naszej uwagi. To również idealny moment na letnie cięcie wielu intensywnie rozwijających się roślin, które pobudzimy w ten sposób do jeszcze bujniejszego rozkrzewiania się i zawiązywania nowych pąków kwiatowych. Jakie rośliny trzeba przyciąć w lipcu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać podczas wykonywania tego ważnego zabiegu.
Czytaj artykułWśród najchętniej uprawianych warzyw na ogrodowych grządkach niezmiennie wysoką pozycję zajmuje rodzima smakowitość – cebula. Dostępnych jest wiele odmian cebuli, którym wystarczy poświęcić odrobinę uwagi, by wyrosły duże, dorodne i soczyste. Moje mają już 6 cm średnicy i potrzebują solidnej dawki naturalnego nawozu. Odżywiam je wyłącznie domowymi sposobami. Oto kilka z nich, podane we właściwym terminie potrafią zdziałać cuda.
Czytaj artykułŻółknięcie liści pomidorów to częsty problem w uprawie, który zawsze wzbudza niepokój. Może być oznaką choroby, choć nie zawsze to ona jest przyczyną tego zjawiska. Właściwe rozpoznanie źródła problemu jest niezbędne, by móc podjąć dalsze działania i uratować plon. Dlaczego liście pomidorów żółkną? Jak zatrzymać ten proces? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułAgrest jest chętnie uprawiany w przydomowych ogródkach ze względu na swój unikalny smak i wartości odżywcze. Najczęściej występuje w formie krzewiastej, natomiast w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się odmiany pienne, czyli szczepione na pniu. Przybierają atrakcyjną formę niewielkich drzewek, co znacznie ułatwia ich pielęgnację i zbiór owoców. Jak uprawiać agrest pienny, aby dobrze rósł i obficie plonował? Sprawdź.
Czytaj artykułPomidory to absolutny must have w moim ogrodzie. Mają doskonały smak i aromat, a do tego są bogate w witaminy oraz substancje odżywcze. Jak wyhodować duże pomidory? Warzywom należy zapewnić optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, a także zadbać o niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Kluczem do sukcesu uprawy pomidorów jest nie tylko regularne podlewanie, ale również przycinanie i nawożenie. Zdradzę wam mój sposób na dokarmianie krzaków, dzięki któremu wydają bardzo duże owoce.
Czytaj artykułWiele osób, spotykając węża w swoim ogródku, może poczuć prawdziwą trwogę. Jednak, czy tak naprawdę jest się czego bać? Okazuje się bowiem, że tylko jeden z gatunków węży dziko występujących w Polsce jest jadowity. Sprawdź, jakie rodzaje tych stworzeń można spotkać w naszym kraju i co robić, gdy któryś z nich pojawi się na działce.
Czytaj artykułStosowanie sztucznych nawozów może przynieść szybkie efekty w postaci bujnego wzrostu roślin. Jednak ich długotrwałe używanie niesie ze sobą poważne ryzyko zarówno dla warzyw, jak i kwiatów. Sole zawarte w tych nawozach mogą przyczynić się do nadmiernego rozrostu komórek i sprawić, że ściany komórkowe roślin staną się cieńsze. Niestety, w ten sposób będą bardziej podatne na zagrożenie ze strony grzybów, chorób i szkodników. Sprawdź, czy warto stosować sztuczne nawozy w ogrodzie i jakie są ich główne wady i zalety.
Czytaj artykułSą kremowe i pachną ananasem, a każdy kęs to obietnica letniego orzeźwienia z nutą rajskiej słodyczy – nie ma w tym przesady, jabłka z jabłoni Fuji to prawdziwy rarytas. Stara odmiana powstała w wyniku sumiennej selekcji, a jej jesienne owoce pokochał cały świat. Sadownicy z 1 hektara zbierają nawet 70 ton różowo-czerwonych pyszności. Jeszcze ich nie próbowałeś? Pomyśl o przydomowej uprawie, a jabłkami wypełnisz zimową spiżarnię.
Czytaj artykułPomidory z naszych ogrodów smakują zupełnie inaczej niż te, które kupujemy w marketach. Własne owoce zdecydowanie górują nad sklepowymi, wiele osób zastanawia się jednak, jak sprawić, aby były jeszcze bardziej słodkie i aromatyczne. Co wpływa na smak pomidorów? Jak poprawić ich walory w łatwy sposób? Podpowiadamy, co zrobić, żeby pomidory były słodsze.
Czytaj artykułMarzysz o pięknym ogrodzie, ale mszyce regularnie niszczą twoje rośliny? Obecność tych szkodników może mieć katastrofalne skutki dla naszych upraw, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć z nimi walkę. Na pierwszy rzut oka to zadanie wydaje się trudne, ale istnieje szereg domowych sposobów na pozbycie się mszyc z ogrodu. Mało znaną, ale skuteczną metodą jest wykorzystanie składnika, który zwykle ląduje w koszu na śmieci. Zrób oprysk na bazie tego produktu, a mszyce znikną co do jednej.
Czytaj artykułRóże to kwiatowa klasyka, która niesamowicie prezentuje się w ogrodzie. Aby ich kwitnienie było obfite i zachwycało, nie wystarczy je tylko podlewać, a konieczne jest nawożenie. Użyj tej odżywki, a róże obsypią się kwiatami. Wyjaśniamy, jak powinien wyglądać harmonogram nawożenia róż.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 398
- Następna