Porady ogrodnicze
Można sadzić ją wiosną i jesienią, a przy odrobinie uwagi z naszej strony wyrośnie jak pięść – cebula, jedno z najchętniej uprawianych warzyw tradycyjnych, nie wymaga wiele pracy, a czas na zbiory łatwo określić po tym, jak kładzie się na zagonie. Co lubi cebula i o co warto zadbać, aby rosła zdrowo i dojrzewała równomiernie do samego końca? Odpowiadamy na te pytania i tłumaczymy, dlaczego nie warto ręcznie łamać szczypioru.
Czytaj artykułLipiec jest bardzo ważnym miesiącem w uprawie cukinii. Choć warzywo to jest niewymagające i łatwe w pielęgnacji, na początku lata musimy otoczyć je szczególną troską, by uzyskać wyjątkowo obfite plony. Jak dbać o cukinię w lipcu? Czy usuwać z niej liście? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułJestem dumna z moich pelargonii. Zamieniają mój balkon w prawdziwy ocean kwiatów i cieszą oczy niezwykłą feerią barw. Kluczowym elementem ich pielęgnacji jest odpowiednie podlewanie. To ono wpływa na kondycję roślin, a także decyduje o długości i obfitości kwitnienia. Czym podlewać pelargonie, aby pięknie kwitły? Sięgam po wodę z jednym dodatkiem. Dzięki temu szybciej rosną i w mig wypuszczają mnóstwo nowych paków.
Czytaj artykułNaturalny oprysk ze skrzypu polnego stanowi skuteczną i ekologiczną metodę ochrony pomidorów przed mączniakiem i zarazą. Preparat z dużą zawartością krzemu wzmacnia rośliny, zwiększając ich odporność na choroby grzybowe oraz ataki szkodników. Regularne stosowanie oprysku zapewnia zdrowy wzrost i obfite plony, eliminując potrzebę używania chemicznych pestycydów. Wyjaśniamy, jak przygotować i zastosować oprysk ze skrzypu polnego, aby w pełni wykorzystać jego dobroczynne właściwości.
Czytaj artykułWśród roślin do ogrodów znajdziesz gatunki krótkowieczne, idealne do tymczasowego wypełnienia przestrzeni oraz gatunki długowieczne. Jednym z nich jest kokoryczka, dla niewprawnego oka siostra bliźniaczka konwalii. Jej kwiaty są jednak większe, a gatunek to typowa bylina cienia. Nie chcesz angażować się w ciągłe wysiewanie i odmładzanie roślin, a ponadto w ogrodzie brakuje słońca? Kokoryczkę posadzisz raz, a jej nietypowe preferencje pozwolą na skuteczne wypełnienie przestrzeni pod koronami drzew.
Czytaj artykułSól Epsom, czyli siarczan magnezu lub sól gorzka, to substancja, o której słyszał prawdopodobnie każdy doświadczony ogrodnik. Wielu z nich stosuje ten środek jako nawóz w różnego rodzaju uprawach, także do pomidorów, wierząc w jego dobroczynne działanie. Czy wykorzystywanie go to na pewno dobry pomysł? Jak sól Epsom wpływa na pomidory? W artykule wyjaśniamy, jak bezpiecznie używać siarczanu magnezu, by nie zaszkodzić krzaczkom.
Czytaj artykułJednym ze skutków działania szkodników na jabłoni i śliwie jest robaczywienie owoców. Kto choć raz zebrał uszkodzone plony, wie, jaki żal ogarnia, gdy każdy kolejny owoc brany do ręki okazuje się zakażony. Dwupokoleniowe motyle owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki są groźne już przy pierwszym wylęgu. Jednak to drugie, letnie pokolenie stanowi większy problem. Oto ekologiczny sposób na zwalczanie owocówki, który polecają specjaliści ochrony roślin - użyty w kluczowym momencie ocali smakowite owoce.
Czytaj artykułJeżyna bezkolcowa jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach. Jej owoce są równie smaczne jak te, które zrywaliśmy w dzieciństwie z dzikich, kłujących krzewów, ale ich zbiór jest dużo łatwiejszy. Nie każdy wie, że może dawać z roku na rok coraz więcej plonów, jeśli latem jej pędy zostaną odpowiednio skrócone. Sprawdź, jak wykonać cięcie jeżyny na owocowanie.
Czytaj artykułOczko wodne to nie tylko wspaniała dekoracja ogrodu, ale również doskonałe miejsce relaksu i harmonii. Aby wyglądało jeszcze piękniej, warto zadbać o roślinność wokół niego. Jakie rośliny nadają się do posadzenia przy oczku wodnym? Do wyboru mamy szereg ciekawych gatunków. Ważne jest, aby wykazywały one tolerancję do warunków środowiskowych panujących nad brzegiem wody. Należy też pamiętać, że wybór roślin zależy od poszczególnych stref, na które podzielone jest każde oczko wodne.
Czytaj artykułUprawiasz ogórki w swoim ogrodzie, ale zdarza się, że przybierają one różne, dziwne kształty? Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są niedobory składników pokarmowych. Aby warzywa były proste i zdrowe, istotne jest nawożenie ogórków w lipcu. Jakich składników pokarmowych potrzebują krzaczki? Spójrz na kształt ogórka – to właśnie on podpowie, czego brakuje roślinom.
Czytaj artykułPchełka ziemna to mały, ale niezwykle uciążliwy szkodnik, który w krótkim czasie potrafi zniszczyć nasze ogrodowe uprawy. Atakuje liście warzyw, wygryzając w nich charakterystyczne dziurki. Jak rozpoznać obecność tego owada i skutecznie z nim walczyć. Podpowiadamy, jakie rośliny atakuje pchełka ziemna i w jaki sposób można pozbyć się jej z ogrodu, korzystając z naturalnych metod.
Czytaj artykułPodlewanie ogórków i pomidorów latem wydaje się zabiegiem banalnym, jednak w praktyce zarówno sposób podawania płynów, częstotliwość, jak i rodzaj mają duże znaczenie w prawidłowym przebiegu uprawy. W czasie letnich upałów, gdy pogoda stanowi najtrudniejszy test dla kondycji twoich warzyw, oprócz wody przyda im się wzmacniająca odżywka. Do ogórków i pomidorów stosuję wyłącznie ten miks, są silne, smaczne i wolne od chorób.
Czytaj artykułLawenda to piękna roślina, która przez wiele tygodni zachwyca fioletowymi kwiatami o upajającym zapachu. Długość jej kwitnienia zależy przede wszystkim od odmiany, pogody i warunków uprawy, ale duży wpływ na nią mają też zabiegi pielęgnacyjne. Chcesz cieszyć się jej urodą do końca lata? Sprawdź, jak przycinać lawendę w lipcu i dlaczego warto to zrobić właśnie teraz.
Czytaj artykułSeler to składnik wielu potraw, który nadaje im charakterystycznego smaku i wyjątkowego aromatu. Ponadto jest bardzo popularny wśród osób dbających o zdrową dietę ze względu na dużą zawartość składników odżywczych. Uprawa selera w ogrodzie nie jest łatwym zadaniem, gdyż jest to roślina dość wymagająca. Natomiast przy odrobinie specjalistycznej wiedzy można uzyskać obfite plony. Jak pielęgnować seler w lipcu? Oprócz podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych stosuję naturalny nawóz, dzięki któremu warzywa rosną duże i zdrowe. Przepis na niego jest niezwykle prosty.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 398
- Następna