Porady ogrodnicze
Rosnąca dziko w gorących zakątkach Brazylii i Argentyny roślina w naszym klimacie ma się całkiem dobrze – zdobi ogrody żywo różowymi, czerwonymi czy pomarańczowymi liśćmi, będąc egzotyczną dekoracją. Możesz prowadzić ją jak krzew, drzewko lub dorodne pnącze, a kluczem do imponującego wzrostu jest umiejętna pielęgnacja. Co lubi bugenwilla i czego jej trzeba, by rosła jak w tropikach? W lipcu podaję jej eliksir kwitnienia, wygląda zdrowiej i świetnie znosi suszę.
Czytaj artykułMa duże, kuliste, napakowane porcelanowymi płatkami kwiaty, które z oddali do złudzenia przypominają piwonię. Ta róża to tegoroczny hit w ogrodach – kwitnie już w pierwszym sezonie po posadzeniu, a w miarę, jak rozkwita, jej delikatne pompony otwierają się coraz bardziej. Chcesz posadzić w ogrodzie prawdziwie królewską odmianę róży, która prawie nie choruje? Ta certyfikowana peoniowa róża w pełni zasługuje na twoją uwagę.
Czytaj artykułOgórki gruntowe są chętnie uprawiane w przydomowych warzywnikach. Każdy z nas, kto znajdzie miejsce na grządce, może mieć pod dostatkiem tych chrupiących i soczystych owoców, o ile poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi. Jak dbać o ogórki latem, by odwdzięczyły się zdrowym wzrostem i obfitym plonowaniem? Poznaj sekrety ich pielęgnacji oraz przekonaj się, jak świetnie działa na nie domowy nawóz z chleba.
Czytaj artykułPiękne i kolorowe petunie zdobią mój balkon aż do później jesieni. Choć są łatwe w uprawie, nie możemy ich zostawić samym sobie. Aby dłużej i ładniej kwitły, wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie w gorącym okresie letnim. Jedną z najważniejszych czynności jest podlewanie, ale nie tylko. Rośliny te potrzebują również dokarmiania, dzięki czemu będą miały energię do tworzenia kwiatów. Dziś podzielę się z wami trzeba sposobami na bujne kwitnienie petunii. Są niezawodne.
Czytaj artykułŻółknięcie liści ogórków to zawsze bardzo zły znak – przy braku szybkiego działania roślina obumrze, a ty nawet nie spróbujesz jej owoców. Co możesz zrobić? Zacznij od ustalenia przyczyny problemu. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego liście ogórków żółkną, jest co najmniej kilka.
Czytaj artykułUkochane róże w końcu zaczęły kwitnąć i zdobić letni ogród, ale niestety ich liście zaczęły żółknąć? To nie tylko oszpeca krzewy, ale może też mieć duże znaczenie dla rozwoju rośliny. Bez odpowiedniej reakcji może nawet obumrzeć. Dlaczego liście róż żółkną? Wyjaśniamy przyczyny i jak uratować krzewy.
Czytaj artykułZdarzyło ci się, że starannie pielęgnowane pomidory zaczęły pękać na krzaku? Ta bardzo frustrująca sytuacja zdarza się nawet ogrodnikom, którzy szczególnie gorliwie dbali o swoje uprawy. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre z tak zniszczonych owoców można zjeść lub zrobić z nich przetwory. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby pomidory nie pękały na krzaku i jakie są przyczyny tego zjawiska.
Czytaj artykułUprawiasz ogórki? Z pewnością obawiasz się nie tylko ślimaków, ale też chorób – w tym wywoływanych przez grzyby. Sprawdź, czym pryskać ogórki od zarazy, gdy pojawiają się pierwsze symptomy infekcji. Oto najskuteczniejsze naturalne metody.
Czytaj artykułSzałwia muszkatołowa jest dwuletnią rośliną, chętnie uprawianą w ogrodach ze względu na wspaniałe kwitnienie. Nie bez znaczenia są również właściwości lecznicze szałwii oraz jej walory smakowe. Dowiedz się więcej o uprawie i zastosowaniu tej ciekawej rośliny i zaproś ją do swojego ogrodu.
Czytaj artykułPłodozmian w uprawie jest kluczowy, jeżeli zależy nam na udanych i zdrowych zbiorach. Co sadzić po bobie, cebuli, czosnku i ziemniakach? Dzięki naprzemiennemu uprawianiu różnych grup roślin gleba ma szansę na regenerację, ale jednocześnie zmniejsza się ryzyko pojawienia chorób i szkodników. Podpowiadamy, co sadzić po popularnych warzywach oraz jakie korzyści z tego płyną dla naszego ogrodu.
Czytaj artykułSamodzielnie wyhodowane, słodkie i soczyste winogrona to prawdziwa duma każdego ogrodnika. Tym bardziej że krzewy winorośli są podatne na wiele chorób oraz działanie co najmniej kilku szkodników. Zanim więc rozpoczniesz uprawę, poznaj sprawdzone metody, które ułatwią ci skuteczną ochronę roślin.
Czytaj artykułRośliny w ogrodzie ciągle narażone są na różne choroby i ataki szkodników. Istnieje jednak wiele domowych preparatów, które możemy zastosować, chcąc ochronić lub wspomóc nasze uprawy w walce z zagrożeniami. Przedstawiamy 20 najlepszych przepisów na opryski domowej roboty zwalczające mrówki, mszyce, ślimaki oraz inne szkodniki.
Czytaj artykułZaraza ziemniaczana to największa zmora wszystkich uprawiających pomidory. Zwłaszcza tych z nas, którzy chcą pielęgnować je bez użycia szkodliwej chemii. Ta niebezpieczna choroba grzybowa błyskawicznie się rozprzestrzenia i niszczy całe plony, warto więc dowiedzieć się, jak chronić przed nią krzaczki. W artykule podpowiadam, jak zapobiegam zarazie ziemniaczanej na pomidorach w swoim ogrodzie.
Czytaj artykułW kontekście pomidorów często wspomina się o potrzebie zasilania ich fosforem, potasem czy azotem, tymczasem bor ma równie duże znaczenie w ich uprawie. Stymuluje rozwój korzeni i bierze udział w transporcie cukrów, co ma niemałe znaczenie w rozwoju roślin. Najwięcej boru potrzebują do rozwoju buraki. Podpowiadamy, jak to wykorzystać w uprawie pomidorów.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 434
- Następna