Porady ogrodnicze
Obfite kwitnienie pomidorów jest obietnicą wielkich zbiorów, nie dziwi więc, że każdemu ogrodnikowi na nim zależy. Nie zawsze jednak kwiaty pojawiają się tak licznie, jak tego oczekujemy. Dlaczego pomidory słabo kwitną? Jak je pobudzić do owocowania? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas uprawy.
Czytaj artykułChcesz mieć dużo smacznych i soczystych winogron? Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu nawożeniu. W celu dokarmiania winorośli sięgam po odżywki naturalne, dzięki którym mogę pochwalić się obfitymi plonami. Są tańsze i bezpieczniejsze dla roślin niż sklepowe odpowiedniki, a w skuteczności wcale im nie ustępują. Jak przygotować naturalny nawóz na soczyste winogrona? Wystarczy sięgnąć po łatwo dostępne składniki.
Czytaj artykułPapryka to smaczne i zdrowe warzywo wykorzystywane w wielu przepisach kulinarnych. Z jej udziałem można przygotować lekką sałatkę, swojskie leczo czy sycący gulasz. Nic dziwnego, że mnóstwo ogrodników uprawia paprykę w ogródkach. Warto wiedzieć, w jaki sposób powinno się ją pielęgnować. Czerwiec to czas przeprowadzenia kluczowych zabiegów. Jakich? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPor jest warzywem niemal uniwersalnym, dlatego jest chętnie uprawiany w ogrodach. Stanowi doskonały dodatek do różnego rodzaju potraw, nadając im wyrazistego smaku i aromatu. Jego uprawa nie powinna nastręczać trudności także początkującym ogrodnikom, o ile przestrzega się kilku zasad. Kluczem w uzyskaniu dobrej jakości plonu jest m.in. właściwa pielęgnacja. Jeśli chcesz mieć duże pory, pamiętaj o tych zabiegach w czerwcu.
Czytaj artykułCzosnek z własnego ogródka to gwarancja, że nasz "naturalny antybiotyk" rzeczywiście jest zdrowy i aromatyczny. Jego uprawa nie wymaga wiele zachodu, a dzięki niej możemy zrobić sobie zapas główek zdrowia na całą zimę. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać, że posadzony na grządce czosnek jest już gotowy do zbioru. Terminy są tu uzależnione od tego, czy mamy odmiany ozime, czy jare oraz od kilku innych czynników.
Czytaj artykułPielęgnacja cebuli jest dość prosta, a kilka dodatkowych zabiegów sprawi, że jej główki będą duże i zdrowe. Czerwiec to szczególny czas w uprawie tego warzywa, które trzeba przygotować do zbliżających się zbiorów. Wyjaśniamy, jak zadbać w tym miesiącu o cebulę, by cieszyć się jej smakiem nie tylko w sezonie, ale również przez całą zimę.
Czytaj artykułTygrysówka pawia to pochodząca z Meksyku bylina, która dzięki niezwykle efektownie ubarwionym kwiatom może stać się najciekawszą rośliną w przydomowym ogrodzie. Jej uprawa nikomu nie sprawi trudności, choć trzeba mieć na uwadze, że wymaga wykopania jesienią, ponieważ w gruncie nie przetrwa zimy. O czym jeszcze należy pamiętać? Sprawdź, jak uprawiać tygrysówkę pawią.
Czytaj artykułHortensje są jednymi z najpiękniejszych kwiatów w naszych ogrodach – oczywiście pod warunkiem, że… zakwitną. Okazuje się, że w praktyce wcale nie ma pewności, że dekoracyjny krzew obsypie się kwiatami. Co może pójść nie tak? Całkiem sporo rzeczy – od niepoprawnej pielęgnacji, aż po złe warunki pogodowe. Znamy jednak sposoby na to, aby hortensja zakwitła, nawet pomimo przeciwności losu.
Czytaj artykułPysznogłówka to roślina o wyjątkowej urodzie, która zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie. Od jej kwiatów trudno oderwać wzrok – występują w różnych kolorach i formach, a ich piękno możemy podziwiać aż do jesieni. Ponadto pysznogłówki wykazują szereg właściwości leczniczych, a ze względu na swój charakterystyczny aromat można je wykorzystać także w kuchni. Dlaczego jeszcze warto mieć w ogrodzie pysznogłówki? Te odmiany zdecydowanie zasługuję na twoją uwagę.
Czytaj artykułWarkocznica, koronówka, lilia ananasowa to liczne nazwy jednej rośliny, jaką jest eukomis. Choć nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością w Polsce, zdecydowanie zasługuje na uwagę. To prawdziwa gratka dla miłośników roślin, zwłaszcza tych egzotycznych. Roślina ta z pewnością będzie wyróżniać się na tle innych ze względu na swoje oryginalne, wyjątkowej urody kwiatostany. Można ją uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale również w doniczkach na balkonie czy tarasie. Sprawdź, jak uprawiać eukomisy, aby dobrze rosły i pięknie kwitły.
Czytaj artykułKompost nie powinien wydzielać przykrego zapachu. Niestety jednak często zdarza się, że cenny nawóz staje się źródłem bardzo nieprzyjemnej i intensywnej woni, więc trzymamy go w najodleglejszym kącie ogrodu. Jak uniknąć tego problemu i jakie są jego przyczyny? Sprawdź, co zrobić, żeby kompostownik nie śmierdział.
Czytaj artykułDlaczego pelargonia nie chce rosnąć to pytanie, które czasami zadają sobie właściciele tej łatwej skądinąd w uprawie rośliny. Ta zdobi balkony i ogrody przez całe lato, jednak aby cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, niezbędne jest nie tylko regularne podlewanie. Kluczem do sukcesu jest także nawożenie pelargonii oraz przestrzeganie kilku prostych zasad pielęgnacyjnych. Wyjaśniamy, dlaczego pelargonia nie chce rosnąć, jak nawozić pelargonie oraz jak je podlewać, aby zapewnić tej popularnej roślinie zdrowy wzrost i pełnię kwiatów przez cały sezon.
Czytaj artykułNiegdyś Kalwila Karminowa królowała w polskich sadach. Dziś ta stara, tradycyjna odmiana jabłoni jest rzadko spotykana. Wielka szkoda, ponieważ jej owoce zaskakują wyrafinowanym smakiem z nietypową, poziomkową nutą. Dlaczego ta cenna odmiana została niemal zapomniana? Czy ma szansę wrócić do łask? Sprawdź, jak uprawiać Kalwilę Karminową.
Czytaj artykułPanujące w ostatnich dniach upały sprzyjają aktywności stonki ziemniaczanej. W moim ogrodzie można już zauważyć uszkodzenia spowodowane żerowaniem larw i chrząszczy tego szkodnika. Walka ze stonką ziemniaczaną nie należy do prostych zadań. Jestem zwolenniczką naturalnych metod, dlatego przez kilka sezonów szukałam skutecznych sposobów na pozbycie się szkodnika bez użycia chemii. Wreszcie je znalazłam. Po tych opryskach stonka ziemniaczana nie ma szans.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 434
- Następna