Porady ogrodnicze
Możesz wybrać najlepsze odmiany i posadzić zdrowe sadzonki w dobrej ziemi w skrzyni, beczce z systemem nawadniającym czy słonecznych grządkach, ale jeśli popełnisz któryś z tych błędów, zapewne nie zaowocują tak, jakbyś chciał. W skrajnych przypadkach mogą w ogóle nie zawiązać owoców, a ty w ten sposób zmarnujesz czas oraz roślinki. Nie daj sobie wmówić, że uprawa truskawek to pestka. Zanim się do niej zabierzesz, dokładnie sprawdź, jak sadzić truskawki – poradnik krok po kroku przeprowadzi cię przez zawiłości tego procesu i uchroni przed masą drobnych błędów, które niweczą szanse na słodkie owoce.
Czytaj artykułBodziszek żałobny, choć jego nazwa być może na to nie wskazuje, jest przepiękną rośliną, która świetnie nadaje się na rabaty. Ma kwiaty w niespotykanym, ciemnopurpurowym kolorze, które wieczorami wyglądają na niemal czarne. To wieloletni gatunek, który długo i bujnie kwitnie, warto więc znaleźć dla niego miejsce we własnym ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować bodziszka żałobnego.
Czytaj artykułOcet, szeroko znany ze swojego zastosowania w kuchni, zyskuje coraz większe uznanie jako naturalny i skuteczny środek do walki z chwastami w ogrodzie. Jego głównym składnikiem aktywnym jest kwas octowy, naturalny herbicyd, szczególnie efektywny przeciwko młodym chwastom i roślinom jednorocznym o miękkich łodygach. Jak przygotować i stosować oprysk z octu? Podpowiadamy.
Czytaj artykułSzachownice to niezwykle piękne kwiaty, których niespotykaną urodą możemy cieszyć się wiosną. O tej porze roku musimy się o nie szczególnie zatroszczyć, wykonując kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym z nich jest wiosenne nawożenie szachownic, ale to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Sprawdź, co zrobić, by korony cesarskie i ich piękne kuzynki obficie kwitły.
Czytaj artykułMszyce spędzają sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Mimo swoich małych rozmiarów potrafią wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie, a w efekcie mogą doprowadzić do całkowitego obumarcia roślin. Dlatego im szybciej zaczniemy zwalczać mszyce, tym lepiej. Istnieje mnóstwo sposobów na to, aby się ich pozbyć, jednak nie wszystkie okazują się skuteczne. Jeśli zastanawiasz się, jak raz na zawsze pozbyć się uciążliwych mszyc, koniecznie wypróbuj genialny oprysk. Przepis na niego dostałam od mojej babci.
Czytaj artykułSkoczek biały (Metcalfa pruinosa) to nowy szkodnik, który stanowi zagrożenie dla upraw. Ten niewielki, ale zdradliwy intruz może być trudny do zauważenia, ale skutki jego działania są niemożliwe do przeoczenia. Z jego powodu liście żółkną, pędy słabną, a plony mogą być znacznie zmniejszone. Podpowiadamy, jak rozpoznać skoczka białego i jakie kroki podjąć, aby chronić swoje rośliny przed tym niepozornym szkodnikiem. Nie daj się zaskoczyć – dowiedz się, jak wygląda skoczek biały, aby na czas podjąć odpowiednie działania ochronne.
Czytaj artykułPo majowej Zimnej Zośce przychodzi moment, w którym na grządki trafia warzywo uwielbiane przez ogrodników. Od lata wiedzie prym w warzywnikach, a jego owoce są chętnie spożywane na przynajmniej kilka sposobów. Przygotowujesz rozsadę i właśnie rozważasz wybór odmiany? Ogórek Marketmore, jeden z najlepszych na świecie, wspaniale plonuje i ma duże, jędrne owoce, które ani nie zżółkną, ani nie stają się gorzkie. Poprowadź go wertykalnie na podporach – owocowanie będzie dłuższe, zbiory łatwiejsze, a ty zyskasz przestrzeń na kolejne sadzonki.
Czytaj artykułEfektownie kwitnie, hipnotyzuje zapachem i jest symbolem wiosny – tej prawdziwej, ciepłej i słonecznej, która w połowie kwietnia coraz wyraźniej daje o sobie znać. Bez, a tak naprawdę lilak pospolity ma wyjątkowy urok i chętnie zrywamy go, chcąc cieszyć się fioletowymi i liliowymi bukietami również w domu. Jak ścinać bez do wazonu, aby stał dłużej? Czy oprócz regularnej wymiany wody coś jeszcze ma znaczenie w zachowaniu dobrej kondycji kwiatów? Ten prosty patent podsunęła mi przyjaciółka. Odtąd wiosenny bez stoi u mnie nawet dwa tygodnie, a znajomi patrzą na niego z zazdrością.
Czytaj artykułĆma bukszpanowa, a w zasadzie jej larwy, stała się w ostatnim czasie największym zagrożeniem dla krzewów rosnących w ogrodach. Inwazyjny szkodnik nie ma na naszym terenie naturalnych wrogów, więc bez przeszkód się namnaża i błyskawicznie ogołaca z liści zadbane bukszpany. Mogłoby się zdawać, że to wróg nie do powstrzymania. Warto się jednak przekonać, jak działa na ćmę bukszpanową pyretryna. Sprawdź, jak wykorzystać tę substancję do zwalczenia żarłocznych gąsienic.
Czytaj artykułAksamitki to jedne z najbardziej znanych i lubianych roślin, które przez całe lato cieszą oko swoimi karbowanymi kwiatami w jaskrawych kolorach. Są niezwykle uniwersalne, gdyż mają wiele różnych zastosowań, a ich uprawa jest niezwykle prosta. To sprawia, że są chętnie wybierane jako ozdoba ogrodów, balkonów lub tarasów. Aby aksamitki cieszyły nas swoim pięknem jak najdłużej, warto wiedzieć, kiedy i jak je siać. Wystarczy zastosować starą metodę ogrodników, a będą kwitły aż do pierwszych jesiennych przymrozków.
Czytaj artykułPiwonie to rośliny wieloletnie, które co roku cieszą oko dużymi i pełnymi kwiatami. Natomiast, żeby tak było, bylina musi być odpowiednio nawożona. Istotne jest nie tylko, czym odżywiamy, ale też termin. Kiedy jest najlepszy czas na nawożenie piwonii? To są najlepsze nawozy do zasilenia ich gleby.
Czytaj artykułLaurowiśnie, bukszpany, tuje, ostrokrzewy – żaden z tych gatunków nie pozwoli ci na stworzenie tak efektownego żywopłotu, jak dalekowschodnia Nandina. Jej pokrój pełen prostych, równo rosnących ku górze pędów przypomina nieco bambus, dlatego mogłeś znać ją pod inną nazwą, a mianowicie Niebiański Bambus. Ma niewielkie wymagania i nie wymaga szczególnych zabiegów, dlatego uprawa Nandiny to żadna sztuka. Przycięta raz na sezon będzie idealną ramą dla twojego ogrodu, a jej jaskrawe, czerwone liście pomalują zimowy krajobraz, wyciągając kolorystycznie to, co w nim o tej porze roku najpiękniejsze.
Czytaj artykułEnkiant dzwonkowaty to niezwykle efektowny krzew ozdobny pochodzący z Japonii i Chin. Jest niewymagający i wystarczająco mrozoodporny, aby w naszym klimacie przetrwać zimę bez dodatkowego okrycia. Jeśli zapewnimy mu optymalne warunki wzrostu, już od maja będziemy mogli cieszyć się urodą jego delikatnych kwiatów. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować enkiant w ogrodzie.
Czytaj artykułFunkie doceniamy za to, że zazieleniają nawet zacienione części ogrodu. Poradzą sobie w miejscach, gdzie inne rośliny są bez szans ze względu na brak dostępu do słońca i podmokłość terenów. Mnogość pokroju i kolorów ich liści sprawia, że nigdy się nie nudzą. Nie każdy jednak wie, że funkie z powodzeniem można uprawiać w donicach, wymaga to jednak innego do nich podejścia. Długo zielone hosty stworzą zjawiskowe kompozycje w połączeniu z innymi roślinami.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 406
- Następna