Porady ogrodnicze
Wielu z nas chętnie uprawia ogórki w swoim przydomowym ogrodzie. Niezależnie, czy zdecydujemy się od razu wysiać je na stałe miejsce, czy też zrobić z nich rozsadę na okiennym parapecie, musimy zatroszczyć się o siewki. Niewielki trud, jaki włożymy w pielęgnację sadzonek, sprawi, że tegoroczne zbiory będą szczególnie udane. Sprawdź, jak zrobić domowy nawóz do ogórków, do którego wykorzystasz kurkumę – to najlepszy sposób na zasilenie warzyw na wczesnym etapie wzrostu.
Czytaj artykułWielkimi krokami zbliża się termin wysadzania sadzonek pomidorów do gruntu. Aby uzyskać obfite i zdrowe plony, kluczowe jest dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych już na wczesnym etapie ich wzrostu. Substancje te pomagają sadzonkom zdrowo rosnąć i się rozwijać, a także zwiększają ich odporność na choroby i szkodniki. Czym dokarmiać pomidory między 20 kwietnia a 1 maja? To podstawa w uzyskaniu obfitych plonów.
Czytaj artykułŚlimaki to stworzenia, które potrafią zrobić niemałe spustoszenie w ogródku. Żerują na różnych gatunkach roślin, doprowadzając tym samym do niszczenia upraw. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają skutecznie pozbyć się tych szkodników. Gdzie się ukrywają, co przyciąga je do ogródka i jak zrobić pułapkę na ślimaki?
Czytaj artykułMulczowanie trawnika to kluczowy zabieg, który nie tylko wzmacnia jego zdrowie i estetykę, ale też dostarcza glebie dodatkowych składników odżywczych poprzez rozprowadzanie rozkładającej się skoszonej trawy. Ta naturalna izolacja ogranicza też wzrost chwastów i poprawia strukturę gleby. Jak prawidłowo mulczować trawnik i kiedy najlepiej to robić? Podpowiadamy.
Czytaj artykułTruskawki prosto z krzaczka smakują najlepiej, ale żeby się nimi cieszyć, trzeba najpierw poświęcić nieco czasu na pielęgnację ich krzaczków. Niemałą rolę odgrywa tu odpowiednie nawożenie, które zdecyduje o przyszłych plonach. Organiczne odżywki sprawią, że zbierane latem truskawki będą dorodne i zdrowe.
Czytaj artykułPrzez wielu roślina ta jest traktowana jako pospolity chwast, chociaż niegdyś jej właściwości wykorzystywane były w medycynie ludowej. Obecnie krwawnik wraca do łask w ogrodach – sprawdź, jakie są odmiany krwawnika i dlaczego warto mieć krwawnik w ogrodzie.
Czytaj artykułUprawa borówki amerykańskiej nie należy do najprostszych. Roślina może być wyjątkowo podatna na ataki chorób, szkodników i niedobory składników. Co dokładnie może zagrażać borówce amerykańskiej i jak radzić sobie z jej szkodnikami? Wyjaśniamy i przedstawiamy naturalne opryski, które rozwiążą problem.
Czytaj artykułPiwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie możemy posadzić w swoim ogrodzie. Zachwycają nie tylko pełnymi, dużymi kwiatami, ale również ślicznym zapachem. Warto sadzić je w pobliżu tarasów oraz miejsc, w których lubimy przesiadywać. Dowiedz się, jakie gatunki białych piwonii dodadzą twojemu ogrodowi uroku oraz w jaki sposób możesz o nie zadbać. Ten jeden trik sprawi, że będą się uginać od nowych pąków.
Czytaj artykułMarzysz o bujnych, ukwieconych pędach, które ozdobią niezagospodarowany mur lub altanę? Nietypowe zastosowania hortensji pnącej w ogrodzie stwarzają szansę uzupełnienia luk w krajobrazie i zakrycia mniej estetycznych elementów architektonicznych. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o to piękne pnącze, aby w pełni wykorzystać jego walory.
Czytaj artykułW twoim ogródku dominuje trawnik, który okres świetności ma już wyraźnie za sobą, a próby regeneracji nie przynoszą oczekiwanych efektów? Zmień jego przeznaczenie, w całości lub miejscami budując warzywne rabaty. Do wyboru masz kilka sposobów przekształcenia zielonej murawy w grządki z pomidorami, fasolką, pietruszką czy długimi, jak okiem sięgnąć rzędami truskawek. Sprawdź, jak założyć grządki na trawie krok po kroku. Poznaj ich wady i zalety, a następnie stwórz w starym ogrodzie nowy, warzywny raj dla smakoszy, który będzie jednocześnie jego barwną ozdobą.
Czytaj artykułMarzysz o pięknym, zielonym ogrodzie, ale nie wiesz, jak go ożywić? Rośliny pnące to świetny sposób na urozmaicenie twojego przydomowego ogródka. Poznaj najciekawsze gatunki pnączy i dowiedz się, gdzie najlepiej je posadzić, aby stworzyć zachwycającą, zieloną przestrzeń.
Czytaj artykułWidząc biały nalot na sadzonkach pomidorów, pierwsze co przychodzi na myśl to pleśń. Rzeczywiście to bardzo częsta przyczyna tego zjawiska, jednak niejedyna. Biały nalot może być także wytrąconymi z wody solami mineralnymi, które doprowadzają do tego, że efektywność nawożenia spada do zera. Dowiedz się, jak rozpoznać przyczynę białego nalotu na powierzchni ziemi i jak z nim walczyć.
Czytaj artykułJeśli decydujesz się na ekologiczne prowadzenie ogrodu i twoją główną zasadą jest niestosowanie chemii w uprawach, dla zdrowia roślin musisz skupić się na profilaktyce. Dobrze wiesz, jak istotne są uważna obserwacja, dobór środków zaradczych wolnych od chemicznych składników i odpowiednio wczesne działanie oraz jaką cenę zapłacisz, gdy z nich zrezygnujesz. Dlatego w ekologicznej uprawie wybieraj tylko drzewa i krzewy owocowe odporne na choroby. Oto idealne kandydatki do posadzenia dla początkującego ogrodnika – odejmą ci stresu i zaoszczędzą pracy, gdy nadejdzie czas infekcji.
Czytaj artykułRóże, niekwestionowane królowe naszych ogrodów, są niezwykle piękne, ale też wymagające. Szlachetne odmiany trzeba starannie pielęgnować, by zachwyciły nas efektownym kwitnieniem. Jednak czasem, nawet jeśli dbamy o nie z gorliwością, zaczynają chorować. Największy niepokój wzbudzają czarne plamy na liściach – całkiem słusznie, bo zmiany te świadczą o najgroźniejszej infekcji z możliwych! Jak chronić róże przed czarną plamistością? Poznaj domowy sposób.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 405
- Następna