Porady ogrodnicze
Moment wykopania selera z grządki jest bardzo ważny, ponieważ to on decyduje o tym, jak warzywo będzie się przechowywało. Nie możemy zrobić tego ani za wcześnie, ani za późno. Dowiedz się, kiedy wykopywać seler na zimę, aby nadawał się do długoterminowego magazynowania. Jak przechowywać zebrane plony? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPiaskowanie, dosiewanie i nawożenie trawnika to trzy główne zabiegi, które warto wykonać jesienią, zaraz po wertykulacji. Dzięki nim wiosną nasze oko będzie cieszyć gęsty i estetyczny trawnik. Jak poprawnie wykonać te zabiegi oraz jakich materiałów i narzędzi powinniśmy użyć? Podpowiadamy.
Czytaj artykułOgnik szkarłatny wiosną zachwyca kwiatami, a jesienią kolorami. To krzew, który zniesie wiele. Warto go mieć w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na prostotę uprawy i wygląd, ale także cenne owoce, które możesz wykorzystać do konfitur, nalewek i win. Sprawdź, w jaki sposób uprawiać ognika szkarłatnego, aby móc cieszyć się z jego wszystkich zalet.
Czytaj artykułKanna, czyli paciorecznik, latem zachwyca spektakularnym kwitnieniem i swym egzotycznym wyglądem. Choć to bylina, w naszym klimacie może być uprawiana jedynie sezonowo. Aby cieszyć się urodą tej rośliny w kolejnym roku, jesienią musimy ją wykopać i w odpowiedni sposób przechować do wiosny. Jak wykopać kanny i kiedy należy to zrobić? Dowiedz się, na czym polega jesienna pielęgnacja pacioreczników.
Czytaj artykułJesienią spadające z drzew i krzewów liście pokrywają wszystko kolorowym dywanem. Choć wyglądają pięknie, stanowią wyzwanie dla właścicieli ogrodów i działek. Grabienie liści to jedna z najbardziej znienawidzonych czynności, która pochłania wiele czasu i wysiłku. Czy da się tego uniknąć? Czy należy grabić liście jesienią? Poznaj wszystkie za i przeciw.
Czytaj artykułRododendrony zachwycają niezwykle dekoracyjnymi kwiatami w różnych kolorach, które pojawiają się już wiosną. Aby zdobiły nasz ogród, należy je zabezpieczyć przed nadejściem mrozów. Jak przygotować rododendrony na zimę? Zadbaj o te kilka rzeczy, a w następnym sezonie będą cieszyć nasze oczy mnóstwem kwiatów i soczyście zielonymi liśćmi.
Czytaj artykułPień po ściętym drzewie niezbyt atrakcyjnie prezentuje się w ogrodzie, dlatego większość ogrodników chce się go jak najszybciej pozbyć. Nie jest to łatwe zadanie. Najprościej jest go wykopać, ale istnieją też inne sposoby, które pozwolą usunąć pniak w miarę szybko i skutecznie. Jak to zrobić?
Czytaj artykułNadeszła jesień, a wraz z nią pojawiła się niesprzyjająca aura i wahania temperatury. Skutki nieuniknionych o tej porze roku przymrozków są opłakane dla upraw w ogrodzie – również dla pomidorów. Rośliny te są bardzo wrażliwe na chłód i nawet krótko utrzymująca się niska temperatura jest dla nich szkodliwa, ale w niektórych przypadkach sadzonki mogą się jeszcze zregenerować. Dowiedz się, jaki przymrozek wytrzymają pomidory i poznaj sposób na przedłużenie zbiorów.
Czytaj artykułOgrodzenie na działce ROD podlega ścisłym przepisom. Wszystko dlatego, że tego typu ogródek działkowy nie jest własnością, lecz formą dzierżawy. Warto więc poznać aktualnie obowiązujące przepisy i regulaminy, zarówno PZD, jak i poszczególnych ogrodów działkowych. Przeczytaj, zanim zaczniesz inwestować w ogrodzenie na działce ROD.
Czytaj artykułPorzeczki są bardzo cenionymi owocami miękkimi. Smaczne, zawierają sporo witamin, a dodatkowo świetnie nadają się do przyrządzania różnego typu przetworów. Planujesz zasadzić krzewy porzeczek w ogrodzie? Sprawdź, jak to zrobić, aby na wiosnę cieszyć się ich intensywnym wzrostem. Zobacz, jak wygląda sadzenie porzeczek krok po kroku.
Czytaj artykułRóże to kwiaty, które prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Niezależnie od tego, w jakim stylu utrzymany jest twój ogród, te kwiaty na pewno będą do niego pasowały. Są uniwersalne, niezbyt trudne w uprawie, a przede wszystkim… piękne. Jakie róże można sadzić jesienią i jak to zrobić, by wiosną rozpoczęły intensywną wegetację?
Czytaj artykułTuje są w Polsce sadzone głównie jako rośliny ozdobne. W innych częściach świata uprawia się je także na drewno, które jest od wieków cenione w budownictwie i szkutnictwie, czyli budowie łodzi. Te cenne rośliny do zdrowego wzrostu potrzebują mikro- i makroelementów. Jak nawozić tuje jesienią, by zapewnić im niezbędne składniki odżywcze? Jak nie przesadzić z ilością nawozu? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułPernecja chilijska – oryginalna ozdoba jesiennego ogrodu. Jak uprawiać i obok czego sadzić pernecję?
Pernecja chilijska to urokliwa krzewinka, którą największą ozdobą są niewielkie, lśniące jagody. Roślina wytwarza je we wrześniu i w październiku. Mogą utrzymywać się aż do wiosny, podnosząc estetykę ogrodu czy tarasu. Charakterystyczna roślina cieszy się rosnącą popularnością. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda jej uprawa i jakie są wymagania pernecji chilijskiej. Obok czego ją sadzić i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy.
Czytaj artykułKoper nadaje smaku i charakteru wielu potrawom. Zupy, sosy, ziemniaki czy ryby z jego dodatkiem zyskują wiosenny posmak. Nie wyobrażamy sobie kiszenia ogórków bez tej rośliny. Okazuje się, że koper można uprawiać również zimą. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, by cieszyć się jego smakiem aż do wiosny.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 405
- Następna