Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Jedne pną się na ponad 20 metrów, inne rosną we wszystkich kierunkach, tworząc zwartą, zieloną ścianę. To jasne, że pnącza stanowią ciekawe rozwiązanie osłonowe – schowasz za nimi, co zechcesz, poprowadzisz w wybrany sposób, a przy tym wykorzystasz minimum przestrzeni przy podłożu. Wśród nich królują powojniki, lecz to tylko jedna z opcji. Oto oryginalne pnącza do ogrodu, które zarosną go tak, że poczujesz się jak w bajce i w mig stworzą nieocenioną barierę dla spojrzeń, zanieczyszczeń, a nawet... dźwięków. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Rozglądasz się za oryginalnymi roślinami, których próżno szukać w innych ogrodach? Twoją uwagę z pewnością przykuje leonotis, tropikalny gatunek z Afryki Południowej. Ze względu na niepowtarzalne i wyjątkowej urody kwiaty nazywa się go również lwim uchem lub ogonem. Jak uprawiać leonotisa w ogrodzie i donicy? Sprawdź, jakie warunki preferuje ta wyjątkowa roślina.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W obrębie nowych nasadzeń oraz wokół starszych drzew i krzewów należy wykonywać tzw. ściółkowanie, czyli rozłożenie wokół roślin odpowiedniego materiału, który zapewni oczekiwany efekt wizualny, poprawi właściwości gleby oraz ograniczy czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne do minimum. Dobrze wykonane ściółkowanie ma same zalety, jednak niektórych rozwiązań borówki i porzeczki nie zniosą. Dowiedz się, jak wybierać najlepsze ściółki pod drzewa i krzewy owocowe oraz jak ściółkować teren wokół roślin, by skutecznie je zabezpieczyć.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Goździki to piękne rośliny, które co roku zdobią mój ogród. Urokliwe, barwne i przyjemnie pachnące kwiaty tworzą wspaniałe kompozycje z innymi gatunkami na letniej rabacie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz witaminowej odżywce mogą rozwijać kolorowe pąki nawet do jesiennych przymrozków. Chcesz wiedzieć, jak przedłużyć kwitnienie goździków ogrodowych? Wypróbuj nawóz, który sprawdza się u mnie od lat.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Odorek zieleniak to powszechnie występujący pluskwiak, którego często można spotkać w naszych ogrodach. Swoją sławę zawdzięcza specyficznemu, nieprzyjemnemu zapachowi, jaki wydziela w sytuacjach zagrożenia. W ostatnim czasie odorek zieleniak coraz częściej pojawia się również w naszych domach. Należy jednak uważać, żeby go nie dotknąć. Czy odorek zieleniak jest niebezpieczny? Jak się go pozbyć? Sprawdź.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Morele to bardzo popularne drzewa owocowe, które rodzą słodkie, soczyste i aromatyczne owoce. Są one pełne witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Morele dojrzewają zwykle w połowie lipca – świetnie smakują na surowo, ale można z nich również przygotować pyszne przetwory. Natomiast po zakończonych zbiorach, nie możemy ich zostawić samym sobie. Jak wygląda pielęgnacja moreli po owocowaniu? Ta czynność jest niezbędna dla uzyskania zdrowych i obfitych plonów w następnym sezonie.   

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Podczas stosowania wszelkich nawozów bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak go używać. Kluczowe są takie sprawy jak ilość odżywki, termin zasilania czy to, jakim roślinom będzie służyć. Będąc początkującym ogrodnikiem, może być to trudne do opanowania. W takiej chwili najlepiej sięgnąć po biohumus. Czym jest i do czego najlepiej stosować biohumus?

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Piwonie potrafią tworzyć olbrzymie kępy, z których wyglądają pełne, żywo wybarwione kwiaty. Jeśli nie pokażą się w 1 roku po posadzeniu lub będzie ich garstka, nie ma powodu do zmartwień. Jednak, gdy po 2-3 latach na roślinach wciąż jest kwiatów jak na lekarstwo, warto przeanalizować, co wpływa na mniej obfity wzrost. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego piwonie nie kwitną i co robić, by wśród gęstwiny soczyście zielonych liści wreszcie wybiły się pękate pąki, będą ich dziesiątki.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pod koniec sezonu ogrodnicy stają przed dylematem – kompostować chore pomidory czy lepiej się ich pozbyć? Obumarłe krzaki są źródłem patogenów, przede wszystkim zarazy ziemniaczanej i mączniaka, dlatego wiele osób obawia się wrzucać je na pryzmę. Czy rzeczywiście chore pomidory nie nadają się na kompost? Rozwiewamy wątpliwości.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pelargonie to rośliny, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Są częstym wyborem dla efektownej dekoracji balkonów czy tarasów, a ich intensywnie kolorowe i piękne kwiaty przyciągają wzrok niejednego miłośnika roślin. Ogromną zaletą pelargonii jest wyjątkowo długie kwitnienie – wystarczy spełnić ich podstawowe wymagania, a będą cieszyć oko od wiosny aż do późnej jesieni. Aby jednak ich kwitnienie było jeszcze bardziej obfite, już teraz przygotuj prostą odżywkę z produktu, który zwykle ląduje w koszu na śmieci.     

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Koniec lata i początek jesieni to pracowity czas w ogrodzie. Trwają zbiory ostatnich plonów, rośliny powoli przygotowują się do zimowego spoczynku i jednocześnie kumulują zapasy na nadchodzący sezon. Właściwe nawożenie o te porze roku jest ważniejsze niż w jakimkolwiek innym terminie. Podpowiadamy, kiedy i czym nawozić krzewy i drzewa owocowe jesienią, aby w kolejnym roku dały bogate plony.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Lubczyk ogrodowy to niezwykle aromatyczna roślina, bez której trudno wyobrazić sobie smak tradycyjnych zup. Niewprawne oko może łatwo pomylić go z selerem, z jakim jest spokrewniony, okazuje się jednak dużo łatwiejszy w uprawie od tego wymagającego warzywa. Jak siać lubczyk krok po kroku, aby cieszyć się nim przez wiele lat? Jakie warunki mu zapewnić? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Naturalne sposoby na wzmocnienie roślin, czyli preparaty zrobione z domowych produktów, półproduktów lub odpadków są dla wielu gatunków świetnym rozwiązaniem. Łatwo przyswajalne, pełne cennych składników podawanych w bezpiecznym stężeniu stanowią najprostszą receptę na zdrowy wzrost. Juka ogrodowa wprost uwielbia naturalne odżywki, dlatego, gdy zbliża się jesień, podaję jej zamiennie te trzy nawozy. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego na jukę działają najlepiej.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Świat roślin nie przestaje zachwycać i zadziwiać. Każdy ogrodnik szuka coraz to nowszych okazów na urozmaicenie i uatrakcyjnienie przestrzeni ogrodowej. Ciekawą propozycją jest m.in. trójsklepka owłosiona, obok której trudno przejść obojętnie. Jej egzotyczne kwiaty przypominają storczyki o bardzo oryginalnym ubarwieniu. Możemy podziwiać je pod koniec lata aż do późnej jesieni. Mimo swojego nietuzinkowego wyglądu uprawa trójsklepki owłosionej nie jest zbyt trudna. Sprawdź, jakie warunki jej zapewnić, aby zachwycała swoją urodą jak najdłużej.  

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.