Porady ogrodnicze
Wiele pięknych gatunków i odmian róż może kwitnąć do samych przymrozków, o ile uda nam się zapewnić im właściwą pielęgnację. Późnym latem musimy skupić się na kilku zabiegach, które pobudzają krzewy do długotrwałego kwitnienia. Jednym z najważniejszych jest nawożenie. Sprawdź, jak przygotować odżywkę z ziemniaków do róż.
Czytaj artykułTuje są częstym wyborem w wielu ogrodach, gdyż pełnią rolę dekoracyjną i doskonale nadają się do tworzenia eleganckich żywopłotów. Cenimy je za niewielkie wymagania i piękny wygląd przez cały rok (zachowują swoją intensywną zieleń nawet w zimie). Chociaż tuje nie są wybredne, we wrześniu należy o nie właściwie zadbać. Warto zaopatrzyć je w niezbędne składniki odżywcze, które umożliwią im zdrowy wzrost i pomogą przygotować się do zimy. Sprawdź, jak zrobić odżywczą miksturę do podlewania tui we wrześniu, dzięki której nasze żywotniki będą gęste i soczyście zielone.
Czytaj artykułRośliny cebulowe wymagają dyscypliny w ogrodzie – mają określone pory sadzenia, których warto się trzymać. Jak przygotować podłoże do sadzenia roślin cebulowych? Jakie są terminy sadzenia kwiatów cebulowych i jak dobrze posadzić rośliny cebulowe?
Czytaj artykułOgród pełen cienia to problem wielu ogrodników. Na szczęście są rośliny, którym takie warunki nie przeszkadzają, a nawet pomagają lepiej rosnąć. Jedną z nich jest serduszka okazała. Ta piękna bylina kwitnie krótko, ale stanowi piękną dekorację i element każdej kompozycji. Kiedy sadzić i jak pielęgnować serduszkę?
Czytaj artykułHortensje ogrodowe to okazałe krzewy o kulistych i kolorowych kwiatostanach, które latem ozdabiają nasz ogród. Ukorzenienie hortensji nie jest skomplikowane, jednak musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak wybrać odpowiednią sadzonkę? Kiedy najlepiej rozmnażać hortensje i jak je ukorzenić? Odpowiadamy.
Czytaj artykułKocimiętka to bylina, której największą ozdobą są białe, fioletowe lub błękitne kwiaty. Słynie z intensywnego zapachu, wabiącego nie tylko motyle i pszczoły, ale też naszych czworonożnych przyjaciół. Roślinę tę uwielbiają koty, to jednak niejedyny powód, dlaczego warto mieć ją w ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać kocimiętkę Faassena.
Czytaj artykułOd lat wrzosy (Calluna) cieszą się w polskich ogrodach wielką popularnością. Te rośliny ozdobne o kwiatach o różnych odcieniach fioletu, różu i bieli wraz z nadejściem września dodają uroku każdej przestrzeni. To po prostu kwintesencja złotej, polskiej jesieni. Chcesz posadzić je u siebie, a może rozmnożyć sadzonki, które już pięknie wyrosły? To proste. Oto najlepsze sposoby na ukorzenianie wrzosów. Przeczytaj i dowiedź się, kiedy i jak rozmnażać wrzosy, by jeszcze przed zimą pięknie wyrosły.
Czytaj artykułZimowit jesienny (Colchium autumnale) to roślina, którą możesz spotkać, wędrując m.in. po beskidzkich pagórkach. Kwitnie późnym latem i jesienią – zachwyca pięknymi lejkowatymi kwiatami w kolorze liliowo-różowym. Kwiat coraz chętniej jest uprawiany również w ogrodach. Sprawdź, jak wygląda zimowit jesienny i dowiedz się więcej na temat jego uprawy.
Czytaj artykułKoniec sierpnia i wrzesień to kluczowy moment dla ogrodników planujących zbiór aromatycznego koperku jeszcze w tym sezonie. Przegapienie terminu lub niewłaściwa uprawa skutkuje utratą walorów smakowych i odżywczych. Wyjaśniamy, jak optymalnie wysiewać, zbierać i przechowywać koperek, aby cieszyć się jego pełnią smaku przez cały rok.
Czytaj artykułDorodne błyszczące liście, białe kwiatostany, szybki wzrost i łatwość w formowaniu – laurowiśnia jest coraz chętniej wybierana na żywopłot. Szczególnie że pozostaje zielona cały rok, nawet zimą. Jak ją posadzić i pielęgnować, by cieszyć się pięknymi krzewami?
Czytaj artykułWiśnie i czereśnie to jedne z nielicznych drzew owocowych, których termin podstawowego cięcia przypada latem. Jak przebiega letnie przycinanie wiśni oraz czereśni i o czym warto pamiętać przy tych zabiegach? Czym jest prześwietlanie koron wiśni i czereśni? Poznaj praktyczne wskazówki na ten temat.
Czytaj artykułKrokusy to nieodzowny symbol wiosny. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że te przyjemne kwiaty mogą cieszyć oczy również w czasie jesieni. Krokusy jesienne są mniej popularne, ale stwarzają wiele możliwości zastosowania w ogrodzie. Poznaj ciekawe gatunki krokusów jesiennych i dowiedz się, jak wygląda ich pielęgnacja.
Czytaj artykułOrientalne, barwne hibiskusy bagienne to kwiaty 1-2 dni, które przybierają kolory od białego przez róże, pomarańcze i czerwienie po soczyste bordo w zależności od odmiany. To wspaniałe móc podziwiać je we własnym ogrodzie. Żałowałam tylko, że wciąż, mimo uważnej uprawy, są niewielkie, choć u innych przerastają dłoń. Posłuchałam rady ogrodnika, podałam nawóz, który sprawił, że urosły i wydłużyły kwitnienie aż do października.
Czytaj artykułKorona cesarska, czyli jedna z najpiękniejszych szachownic, wiosną zdobi ogród dzwonkowatymi kwiatami o nieco egzotycznej urodzie. Nie każdy wie, że powinno się ją sadzić w innym terminie niż większość kwiatów cebulowych. Kiedy najlepiej to zrobić? Wyjaśniamy, jak sadzić koronę cesarską, aby spektakularnie kwitła.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 370
- Następna