Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Uprawa drzew owocowych, których gałęzie co sezon gną się pod ciężarem owoców, daje olbrzymią satysfakcję. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Gorsza pogoda, susze, wyjałowiona gleba, a także drobne błędy pielęgnacyjne potrafią przyczynić się do tego, że owoców jest jak na lekarstwo. W tamtym roku ze śliwy zebrałam ich tylko kilka. Na szczęście sąsiadka, zapalona sadowniczka, miała receptę na moje ogrodowe troski. Dzięki niej drzewo znów zniknęło za chmurą białoróżowych kwiatów, a owocowanie przeszło moje oczekiwania.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Kostka brukowa jest często wybieranym materiałem, który pozwala na efektowne i trwałe wykończenie chodnika, pojazdu czy ogrodu. Ma ona mnóstwo zalet, ale również pewne wady. Szczeliny między brukiem lubią zasiedlać uporczywe chwasty, które nie tylko psują całą estetykę, ale również mogą prowadzić do powstawania nierówności i uszkodzeń nawierzchni. Zastanawiasz się, jak skutecznie pozbyć się chwastów na kostce brukowej bez użycia szkodliwych herbicydów? Wystarczy rozsypać jeden produkt, a znikną, jak ręką odjął.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jesień jest idealnym momentem na zakładanie nowego trawnika, a odpowiednio przeprowadzony siew gwarantuje piękną i gęstą murawę na lata. Sekretem sukcesu jest wybór właściwych nasion, staranne przygotowanie gleby oraz dbałość o detale, które sprawiają, że młoda trawa zyska najlepsze warunki do wzrostu. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej siać trawę i jak krok po kroku założyć trawnik z siewu, który przetrwa zimowe mrozy i zachwyci soczystą zielenią już wczesną wiosną.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Seler jest dość wymagający w uprawie, jednak wiele osób nie wyobraża sobie bez niego ogrodowych grządek. W sierpniu korzenie nie są jeszcze okazałe, choć możemy wyrwać je wraz z nacią, aby wykorzystać w kuchni. Dopiero pod koniec lata i na początku jesieni bulwy się powiększają. Czy można im w tym pomóc? Okazuje się, że tak i to w całkiem prosty sposób. Sprawdź, czym nawozić seler we wrześniu, aby uzyskać wielki plon.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Czosnek możemy sadzić w dwóch terminach – wiosną i jesienią. Lepiej jednak zdecydować się na uprawę jesienną, która gwarantuje większe i wcześniejsze zbiory. Przed posadzeniem czosnku należy odpowiednio przygotować glebę, aby móc cieszyć się obfitymi plonami i dużymi główkami. Najlepiej, aby podłoże było żyzne i bogate w próchnicę. Jak przygotować glebę na sadzenie czosnku? Postępuj według poniższych wskazówek, a uzyskasz dorodne i zdrowe główki.   

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Gryka kojarzy ci się wyłącznie z produkcją mąki gryczanej? W istocie ma znacznie szersze zastosowanie w branży rolniczej i spożywczej. I dlatego też chętnie wybierana jest jako roślina poplonowa – wzbogaca glebę, chroniąc ją przed erozją i rozrastaniem się chwastów. Podpowiadamy, jak wykorzystać ją po tym, gdy już zbierzesz z działki swoje warzywne i ziołowe plony.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Hortensje to jedne z popularniejszych roślin ozdobnych, cenimy je za wielkie kule kwiatów, które unoszą się nad zielenią ich liści. To kwiaty dość odporne, o ile zapewni się im lekki półcień i kwaśny odczyn gleby. Zdarza się jednak, że na liściach hortensji pojawiają się czarne plamy. To oznaka czarnej plamistości liści, choroby grzybowej, której można zapobiegać, stosując się do kilku prostych zasad. Zaatakowane przez nią rośliny można uratować, podpowiadamy, jak to zrobić.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Spiralnie skręcony wokół każdego elementu, który napotka okaz pełen jest liści i kwiatów. Na tle jednolitej zieleni jego ogniście pomarańczowe trąbki wyglądają wręcz komiksowo. Wiciokrzew Browna pozwala wypełnić wolne przestrzenie na tarasie i balkonie, otoczyć zieloną zasłoną otwarte ściany altany lub poprowadzić kwiecisty żywopłot, który jak magnes przyciągnie motyle. Przeczytaj nasz poradnik i posadź go w ogrodzie, jest barwny, efektowny i nie wychodzi z mody.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Bergenia sercowata, nazywana też sercolistną, to jedna ciekawszych zimozielonych bylin na ogrodowe rabaty. Wiosną wspaniale kwitnie, a przez pozostałą część roku zachwyca mięsistymi, okazałymi liśćmi. Jakie ma wymagania? Jak uprawiać bergenię sercowatą, by wytwarzała dużo kwiatów? Najważniejsze wskazówki znajdziesz w artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Spośród wszystkich roślin kwitnących, to hortensje uznawane są za niekwestionowane perły letnich ogrodów. Jednak ich uroda towarzyszy nam znacznie dłużej, jeśli tylko wiemy, jakie odmiany uprawiać i co im zaoferować. Chciałbyś, aby twój ogród we wrześniu i październiku nadal przyciągał wzrok, a kwiaty wypełniały przestrzeń barwnymi pomponami aż po brzegi rabaty? Te odmiany hortensji przebarwiające się jesienią zadziwią cię długością kwitnienia i podbiją serce od pierwszego spojrzenia.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Liriope szafirkowata z pewnością znajdzie zastosowanie w każdym ogrodzie. Znana jest ze swoich gęstych kęp długich, wąskich liści, które brązowieją dopiero pod koniec zimy. Z kolei jej kwiaty utrzymują się aż do późnej jesieni, a swoim wyglądem przypominają dobrze nam znane szafirki. Liriope szafirkowata ceniona jest nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne, ale również właściwości lecznicze. Jak ją uprawiać i pielęgnować w ogrodzie? Wyjaśniamy.    

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Fasola to jedno z najdawniej uprawianych warzyw. Doceniamy ją nie tylko ze względu na pyszny smak, ale również właściwości zdrowotne. Istnieje wiele różnych gatunków i odmian fasoli, różniących się między sobą kształtem, kolorem i smakiem strąków. Przyjrzyjmy się zatem bliżej fasoli tycznej, która zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników ogrodnictwa. Jej strąki smakują wyśmienicie, a przy tym jest stosunkowo łatwa w uprawie. Poznaj zapomniane odmiany fasoli tycznej, które z pewnością zachwycą cię bogactwem smaku. Jak je uprawiać, aby przyniosły satysfakcję?

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pomrowy to duże ślimaki bez skorupy, które spędzają ogrodnikom sen z powiek. Są żarłoczne i poruszają się dużo szybciej niż zwykłe "skorupiaki", więc szkody przez nie wyrządzone bywają ogromne. Ich menu jest bardzo szerokie: niszczą warzywa, rośliny ozdobne i owoce, nie gardzą nawet korzeniami, nasionami i cebulkami. Na pomrowy jest wiele sposobów, ale o tej skutecznej pułapce dowiedziałam się niedawno. Wystarczy jeden owoc, by pozbyć się z ogrodu żarłocznych ślimaków.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jej białokremowy miąższ ma winny, słodki posmak lata, choć dojrzewa jesienią. Przy dobrych warunkach już we wrześniu możesz zebrać wspaniałe owoce. Stara, tradycyjna odmiana 'Bera Hardy' na odpowiedniej podkładce wykształca nawet 220-gramowe owoce, będą ich dziesiątki i każdy wyjątkowy. Przeczytaj krótki poradnik uprawy starych gruszy i dowiedz się, jak w kilku prostych krokach dbać o tę wyrazistą, złotordzawą odmianę, by owoców zawsze były pełne kosze.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.