Porady ogrodnicze
Zimą też można kompostować, choć jest to nieco trudniejsze, gdy temperatura drastycznie spada. O tej porze roku, podczas oczekiwania na rozpoczęcie sezonu w ogrodzie, mamy do dyspozycji mniej odpadów, które można przerobić na naturalny nawóz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przez całą zimę zbierać do kompostownika resztki kuchenne. Jakie się do tego nadają, a które nie? Na co zwrócić uwagę, kompostując zimą? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułOczar pośredni jest rozłożystym, dużym krzewem, który wspaniale kwitnie o dość nietypowej porze – w okresie zimowym. Właśnie wtedy, na przełomie stycznia i lutego, zaczyna obsypywać się kwiatami w intensywnych kolorach. To niejedyny atut tego ciekawego gatunku. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy, jak uprawiać oczar pośredni i przedstawiamy jego najpiękniejsze odmiany.
Czytaj artykułAkebia pięciolistkowa to urokliwe pnącze, które w szybkim tempie potrafi stworzyć gęstą, zieloną ścianę. Ponadto na przełomie kwietnia i maja obsypuje się pachnącymi kwiatami (ze względu na ich kolor i zapach roślina ta jest często nazywana czekoladowym pnączem). Jak uprawiać akebię pięciolistkową? Kiedy i jak ją sadzić? Poznaj tajniki uprawy czekoladowego pnącza.
Czytaj artykułUprawa pomidorów zimą na parapecie staje się coraz popularniejsza. To doskonały sposób na cieszenie się świeżymi owocami przez cały rok, a także okazja do przetestowania swoich ogrodniczych umiejętności w warunkach domowych. Jakie odmiany pomidorów najlepiej nadają się do uprawy zimowej i jak je pielęgnować? Wyjaśniamy co zrobić, by twoim zimowym menu pojawiły się niepryskane owoce prosto z krzaczka.
Czytaj artykułNowy rok oznacza zmiany w trendach – zawsze z wielkim zainteresowaniem śledzimy to, co wskazują światowej sławy projektanci ogrodów oraz jakie formy, kierunki i motywy zostaną zaprezentowane podczas RHS Chelsea Flower Show. Jeszcze nie tak dawno wiele z nich nie było osiągalnych dla zwykłego ogrodnika, jednak ostatnie lata pozwalają rozwinąć skrzydła. Trendy 2025 znów podążają za prostotą, są przyjazne, stawiają na piedestale ludzi, miejsca i naturę w równowadze, ale i nie zawodzą – nowinki, które wprowadzają, wielokrotnie cię zaskoczą. Sprawdź, jak urządzić ogród w trendach na 2025 rok.
Czytaj artykułWłaścicielom posesji zależy przede wszystkim na prywatności. Chcemy ją zachować, więc szukamy sposobu, aby skutecznie osłonić się przed wzrokiem postronnych osób. Możemy stworzyć naturalną barierę z żywych roślin lub zdecydować się na inną formę odgrodzenia. Jak osłonić się od ulicy i wścibskiego sąsiada? Przedstawiamy najciekawsze propozycje.
Czytaj artykułWapnowanie ma na celu poprawę jakości gleby w ogrodzie. Najczęściej wykonujemy je po zakończeniu zbiorów, czyli wczesną jesienią, ale możemy to zrobić nawet w pierwszych dniach zimy. Grudzień to ostatni dzwonek na ten prosty i jednocześnie niezwykle ważny zabieg. Jak wapnować glebę późną jesienią i zimą? Dlaczego warto to zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułWiele osób za jedną z najważniejszych prac w jesiennym ogrodzie uznaje okrywanie krzewów na zimę. Choć w wielu przypadkach przynosi to korzyści, ponieważ chroni rośliny przed mrozem, wykonane w nieprawidłowy sposób może im tylko zaszkodzić. Nie zawsze też takie zabezpieczenie w ogóle jest potrzebne, a nadgorliwość przynosi opłakane skutki. Jakich błędów unikać podczas osłaniania roślin? Poznaj wady i zalety okrywania białą agrowłókniną.
Czytaj artykułJego intensywnie wybarwione trąbki kwiatowe przyciągają wzrok i bezsprzecznie kojarzą się z wakacyjnymi uliczkami niewielkich miast na ciepłym południu. Milin amerykański to pnącze, które w dogodnych warunkach rośnie, jak szalone, solidnie obciążając podstawione mu podpory. Jego cechy budowy, gęsty pokrój i efektowne kwitnienie sprawiają, że z egzotycznej rośliny ozdobnej stał się oryginalną alternatywą dla... żywopłotów. Jak powinny przebiegać sadzenie i pielęgnacja milinu amerykańskiego, by równą linią zamknął twój ogród? Odpowiedź jest zaskakująco prosta.
Czytaj artykułJak zadbać o maliny przed zimą, by dobrze plonowały w przyszłym sezonie? Co trzeba zrobić w grudniu?
W pielęgnacji malin przed zimą ważnym zabiegiem jest ich przycinanie. Nie ma ściśle określonego terminu na to działanie, ale doświadczenie pokazuje, że sięgając w grudniu po sekator, bezpiecznie odmłodzisz rośliny i przygotujesz je do przyszłego, wiosennego wzrostu oraz owocowania. Jednak przycięte maliny wymagają dodatkowej, zimowej ochrony. Starsi ogrodnicy stosują jeden sposób na ich zabezpieczenie, jest bardzo skuteczny i daje krzewom coś więcej, niż wielowarstwową "pierzynę", pod którą wrażliwe okazy zdrowo przeczekają zimę.
Czytaj artykułGrudzień to martwy sezon w ogrodnictwie, ale zdarzają się wyjątki. Zasadzona w tym okresie pietruszka ma szansę wzrosnąć i dać smaczne, wartościowe plony wczesną wiosną. Oczywiście sukces tego przedsięwzięcia zależy od kilku czynników - wybrania właściwego terminu czy przygotowania gleby. Dziś odsłaniamy przed tobą arkana siewu ozimego pietruszki.
Czytaj artykułMigające światełka i kolorowe lampki jak nic innego tworzą świąteczny klimat i stanowią nieodłączny element zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej dekoracji w domu czy mieszkaniu. Nikt nie chce rezygnować z połyskujących wieczorami ozdób i bożonarodzeniowych iluminacji. Jak pogodzić marzenia o rozświetlonym lampkami ogrodzie oraz przyozdobionej fasadzie domu czy barwnie udekorowanym balkonie, gdy ceny prądu stale rosną? Podpowiadamy, jak oszczędnie udekorować dom i ogród, a przy tym nie rezygnować z ani jednego drobiazgu, który sprawia nam tak wielką radość.
Czytaj artykułGrudzień to czas, gdy większość roślin w naszych ogrodach znajduje się w uśpieniu. Choć mogłoby się zdawać, że nie jest to odpowiednia pora na ich przycinanie, w przypadku kilku gatunków jest to zalecane. Zimą zabieg trzeba jednak przeprowadzić z ostrożnością, aby nie zaszkodzić drzewom i krzewom. Jakie rośliny przycinać w grudniu? Jak to zrobić prawidłowo? Najważniejsze podpowiedzi znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułRudziki są ptakami wędrownymi, które niegdyś rzadko zostawały u nas na zimę. W ostatnich latach jednak coraz więcej osobników nie odlatuje do ciepłych krajów. Te, które zimują w Polsce, potrzebują naszego wsparcia, aby przetrwać trudne miesiące. Czym dokarmiać rudziki? Jak przyciągnąć je do karmnika? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 438
- Następna