Spis treści:
Ból głowy - co pomaga?
Bóle głowy przytrafiają się nam często. Są powodowane przez różne czynniki – zmęczenie, brak snu, stres, przeziębienia.... Ulgę w cierpieniu przynoszą leki, mało kto jednak wie, że nieprzyjemne objawy złagodzić mogą też zioła. Część z nich, w formie suszu herbacianego, na pewno już macie w swoich kuchniach, ponieważ często poleca się z nich korzystać w przypadku innych, przykrych dolegliwości. Podpowiadamy również, w jaki sposób uprawiać je w ogrodzie i na parapecie.
Kiedy niespodziewanie dopadnie nas ból głowy, zastanawiamy się, skąd on się bierze. Coraz częściej jego przyczyną jest nadmierny stres. Charakterystyczna dolegliwość towarzyszy również wahaniom hormonalnym. Jeżeli nawracający ból staje się uciążliwy i ani domowe sposoby, ani podstawowe leki nie przynoszą efektów, należy skontaktować się z lekarzem.
Na nasze zdrowie wpływa przede wszystkim prowadzony tryb życia. Jeżeli narażamy siebie na stres niezdrowe odżywianie i używki, szybko odczujemy skutki uboczne w postaci bólu. Odpowiedzią na załagodzenie niekorzystnych stanów jest sięgnięcie po naturalne zioła. W ogrodzie znajduje się wiele roślin, które niejednokrotnie potrafią zaskoczyć i zdziałać cuda.
Przeczytaj również: Pomidory bez chemii. Przygotuj odżywkę na zdrowe, soczyste i odporne na choroby pomidory
Najlepsze zioła na ból głowy
- Mięta pieprzowa
Mięta to uniwersalne zioło o wielu zbawiennych właściwościach. Przeciwdziała bólowi żołądka, a w przypadku chorób górnych dróg oddechowych oczyszcza gardło z zalegającego śluzu. Mięta obfituje w olejki eteryczne, które wykazują się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym, rozkurczowym i odświeżającym. Stosować ją możemy dwojako: jako napar (przed wypiciem zaparzamy ją ok. 10 minut pod przykryciem) lub jako kompres — wówczas naparem nasączamy okład i przykładamy do czoła.
Uprawa: Gatunek ten najlepiej czuje się w zacienionych miejscach. Ważne jest jednak, by bardzo obficie ją podlewać. Nasiona można wysiewać w marcu oraz w kwietniu. Mięta — tak jak melisa — gdy jest odpowiednio przycinana, bardzo intensywnie się rozrasta. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
- Kozłek lekarski
Zapach waleriany ludziom nie wydaje się najprzyjemniejszy, jednak koty za nim szaleją. Surowcem leczniczym rośliny jest korzeń, który zawiera wiele substancji czynnych biologicznie, m.in. kwas walerianowy. Działa rozluźniająco i odprężająco – bardzo dobrze łagodzi bóle napięciowe, pulsujące w skroni i te powodowane przez stres oraz przemęczenie. Aby przygotować napar z waleriany, łyżeczkę suszu należy zalać filiżanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Nie pić więcej niż 2 – 3 filiżanki ciągu dnia.
Uprawa: Waleriana kwitnie od czerwca do sierpnia. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymaga podłoża żyznego, przepuszczalnego i zwapnowanego, umiarkowanie wilgotnego.
- Melisa
Jest znana ze swoich uspokajających właściwości. Przynosi ulgę w bólu głowy wywołanym zmęczeniem i stresem. Zawarte w niej olejki eteryczne obniżają próg wrażliwości układu nerwowego. Co ważne, najbardziej wartościowym surowcem jest ziele zebrane z własnej uprawy. To dostępne w sklepach, w formie herbacianego suszu, zawiera mniej olejków lotnych. Parzymy ją podobnie jak walerianę – łyżeczkę ziół zalewamy 100 ml wrzątku i trzymamy pod przykryciem przez kilkanaście minut.
Uprawa: Bylina ta preferuje ciepłe miejsca, które nie są narażone na działanie wiatru. Nasiona wysiewamy w połowie marca, natomiast w połowie maja, możemy przesadzić sadzonkę do gruntu. Kwitnie od czerwca do września. Melisa dobrze reaguje na częste przycinanie, dzięki czemu silnie się rozkrzewia. Przy wysiewie trzeba więc wziąć pod uwagę dodatkowe miejsce na rozrost rośliny.
- Imbir
Azjatycki korzeń słynie z rozgrzewających właściwości. Dobrze łagodzi ból głowy powodowany migreną, przeziębieniem, infekcją zatok i… nadmiernym spożyciem alkoholu. Zmniejsza stany zapalne i obkurcza naczynia krwionośne. Korzeń starty na tarce lub pokrojony w cienkie plasterki, parzony we wrzątku warto popijać codziennie zamiast zwykłej herbaty. Jego smak urozmaicić można dodatkiem miodu i soku z cytryny. Imbir z łatwością wyhodujemy w domu – z jego resztek! Kawałek korzenia nienadający się już do zużycia namaczamy przez noc (nie dłużej), a następnie umieszczamy go w doniczce. Ok. 1/5 całości powinna wystawać ponad ziemię.
Przeczytaj również: Koreańska metoda uprawy ogórków. Zdrowe i duże zbiory gwarantowane
Mniej oczywiste rośliny na ból głowy
Mięta, imbir, melisa czy kozłek lekarski to jedne z bardziej popularnych roślin, które pomagają łagodzić uciążliwe objawy bólowe. Poznajcie równie ciekawe, ale mniej znane zioła o zdrowotnych właściwościach. Muszą znaleźć się na waszych listach przydatnych roślin wspomagających prawodłowe działanie organizmu.
Zioła będą naturalnym wyborem przy walce z bólem głowy. Fot. 123RF.com
- Macierzanka piaskowa
Macierzanka piaskowa to zapomniana roślina, aromatem do złudzenia przypominająca tymianek. Wszystkie jej części są jadalne. Odznacza się działaniem dezynfekującym i przeciwzapalnym. Dzięki dużej zawartości fenoli i olejków eterycznych okłady i kompresy przygotowane z zastosowaniem jej naparu koją nerwobóle i pulsujące bóle głowy.
Uprawa: Naturalnie porasta lasy sosnowe i suche, słoneczne wzgórza. Rośnie w gęstych, zielonych kobiercach. W czerwcu zakwita ciemnoróżowymi kwiatami. W ogrodzie należy zapewnić jej stanowisko słoneczne, o piaszczystym, średnio żyznym podłożu.
- Nostrzyk żółty
Okłady na czoło sporządzimy również z nostrzyka żółtego – ziela docenianego w medycynie ze względu na znajdujące się w nim kumarynę, garbniki i flawonoidy. Roślina przyczynia się do poprawy przepływu krwi i limfy.
Uprawa: Kwitnie od lipca do października, wypuszcza wówczas drobne żółte kwiatuszki zebrane w grona. Surowiec lekarski pobiera się w okresie kwitnienia. W ogrodzie roślinę uprawiamy na stanowisku słonecznym, na umiarkowanie wilgotnej glebie.
- Rumianek szlachetny
Rumianek to zioło o wszechstronnych zastosowaniach. Wykorzystywanym surowcem są koszyczki kwiatostanowe, bogate w sole mineralne, cholinę, śluz, spiroeter, fitosterole, związki kumarynowe. Olejek eteryczny rośliny zawiera specyficzne i rzadko spotykane w innych roślinach związki, takie jak – antyalergiczny chamazulen, czy alfa-bisabolol. Roślina ma właściwości rozkurczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Aby przygotować napar tłumiący ból migrenowy, dwie łyżeczki zioła zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy przez ok. 10 minut. Taką herbatkę zaleca się pić 2 – 3 razy dziennie.
Opracowanie: Aleksandra Góra
Przeczytaj również: Nowy sposób na zdrowe i chrupiące ogórki. Ekologiczny suplement do ogórków