Spis treści:
- Cebulice syberyjskie
- Szafirki
- Śnieżnik lśniący
- Bratki
- Goryczki
- Barwinek pospolity
- Niezapominajka
- Tojad mocny
- Dąbrówka rozłogowa
- Ułudka wiosenna
- Irysy
- Farbownik lazurowy
- Ostróżka ogrodowa
Niebieskie kwiaty do ogrodu i w doniczkach
Większość ogrodników stawia na wielobarwne ogrody. Jeśli jednak chcesz, aby twój ogród wyróżniał się na tle innych, to postaw na jedną, przewodnią barwę, np. niebieskie kwiaty ogrodowe. Jakie rośliny w tym odcieniu warto posadzić?
Cebulice syberyjskie
Cebulice należą do kwiatów cebulowych o niebieskim ubarwieniu. Roślinę sadzi się jesienią, a kwitnie ona w marcu i w kwietniu. Cebulice syberyjskie mają ciekawe dzwonkowate kwiaty zwisające w dół. Nie jest to roślina trudna w uprawie, jednak ma pewne wymagania co do gleby.
Cebulice lubią dobrze przepuszczalną i w miarę żyzną glebę. Jeśli zależy ci na pięknych niebieskich kwiatach w ogrodzie, możesz spróbować posadzić cebulice pod liściastymi drzewami – bardzo dobrze czują się w ich otoczeniu.
Szafirki
Szafirki to kolejny ciekawy przykład niebieskich kwiatów, które nadają się zarówno do ogrodu, jak i na balkon. Należą do roślin cebulowych, które sadzi się zazwyczaj na jesień. Ich nazwa wskazuje na intensywnie niebieskie ubarwienie kwiatów, choć zdarzają się też odmiany szafirków o białych kwiatach.
Uwielbiają słońce, zatem koniecznie trzeba zapewnić im jasne, dobrze nasłonecznione stanowisko. Szafirki dobrze czują się w przepuszczalnej ziemi, a wysadzone jesienią, rozkwitną w kwietniu i w maju pięknymi niebieskimi kwiatami.
Śnieżnik lśniący
Z wyglądu śnieżnik lśniący może przypominać cebulice syberyjskie. Obydwie rośliny mają ze sobą zresztą trochę wspólnego. Łączą je kwiaty w niebieskim kolorze oraz takie same wymagania uprawowe. Jednak w porównaniu do cebulic śnieżnik ma nieco większe i bardziej skierowane do góry kwiaty, które dodatkowo pośrodku mają charakterystyczne oczko w jasnym kolorze. Śnieżnik lśniący to także kolejny niebieski kwiat, który kwitnie w kwietniu.
Bratki
Bratki to bardzo popularne niebieskie kwiaty doniczkowe i ogrodowe, choć występują niemal we wszystkich kolorach tęczy. Wiosną bez trudu można kupić dobrej jakości sadzonki, które następnie można sadzić na rabatach albo w doniczkach na balkonie czy tarasie. Bratki lubią słoneczne stanowiska, choć będą dobrze rosły również w półcieniu.
Jednocześnie bratki uprawiane w ogrodzie czy na balkonie źle znoszą intensywne upały i trzeba liczyć się z tym, że najlepiej wyglądają w okresie od kwietnia i maja do końca czerwca. Koniecznie trzeba im zapewnić regularne podlewanie, gdyż rośliny dobrze czują się w wilgotnej glebie.
Bratki są łatwe w uprawie, a mnogość ich odcieni sprawia, że bez problemu znajdziemy egzemplarze o niebieskich kwiatach. Fot. Pixabay
Przeczytaj również: Sekret pięknych bratków. Posadź je w ten sposób - będą kwitły do jesieni
Goryczki
Istnieje wiele gatunków goryczek, spośród których sporo ma intensywnie niebieskie kwiaty. Ich nazwy to między innymi:
- goryczka wiosenna,
- goryczka bezłodygowa,
- goryczka dynarska,
- goryczka jesienna.
Poszczególne gatunki różnią się wymaganiami (choć najczęściej potrzebują słońca i przepuszczalnej gleby) oraz czasem kwitnienia. Niższe gatunki doskonale nadają się do tworzenia stylowych skalniaków w ogrodzie.
Większość goryczek zakwita na przełomie wiosny i lata, czyli w maju i w czerwcu. Są też gatunki kwitnące zarówno latem, jak i jesienią. Do tej grupy można zaliczyć na przykład goryczki trojeściowe i goryczki jesienne.
Goryczki idealnie nadają się do obsadzania skalniaków. Fot. Pixabay
Barwinek pospolity
Barwinek pospolity to zielona przez cały rok bylina. Barwinek nie ma zbyt dużych wymagań. Roślina bardzo dobrze rośnie w półcieniu, jednak nie należy przesadzać. Uprawa barwinka w mocno zacienionym stanowisku spowoduje gorsze kwitnienie.
Barwinek to ciekawy kwiat doniczkowy z niebieskimi kwiatami. Należy do roślin, które szybko się rozrastają. Dlatego warto sadzić tę roślinę zwłaszcza tam, gdzie inne rośliny mogą kwitnąć zbyt rzadko. Barwinek dobrze czuje się też w ogrodzie, zwłaszcza w miejscach, gdzie np. pospolita trawa ma małe szanse na bujny i gęsty wzrost, czyli pod drzewami i różnymi krzewami. Barwinek pospolity pięknie kwitnie w okresie kwiecień-maj, jednak może zdarzyć się, że pojedyncze kwiaty będą kwitnąć nawet przez cały rok.
Niezapominajka
Niezapominajki to znane i lubiane rośliny o niebieskich kwiatach. Niezapominajka ma pięć płatków z żółtym oczkiem i z pewnością ozdobi każdy ogród czy balkon. Roślina pięknie kwitnie w okresie od kwietnia lub maja do czerwca, jednak w lipcu przekwitłe kwiaty należy usunąć, ponieważ są często atakowane przez choroby grzybowe, a zwłaszcza mączniaka. Zapewnij jej lekko zacienione stanowisko, a także wilgotną, przepuszczalną glebę, by mogła się optymalnie rozwijać.
Fot. Pixabay
Tojad mocny
Tojad mocny to spora bylina o niebieskich i fioletowych kwiatach. Roślina ma sztywne pędy, mocno powycinane liście i kwiaty tworzące piękne grona na szczytach pędów. Tojad kwitnie od lipca do sierpnia i świetnie nadaje się do tworzenia wysokich rabat. Ciekawie wygląda również na ogrodzeniach czy murach. Uprawiając go, zapewnij mu półcień i umiarkowana wilgoć. Uwaga, tojad mocny to roślina silnie trująca.
Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka to niska bylina, która rozrasta się głównie wszerz. Osiąga do 20 cm wysokości, ma charakterystyczne płożące pędy i liście w jajowatym kształcie. Jej kwiaty mają najczęściej barwę niebieską lub fioletową. Dąbrówka świetnie nadaje się do obsadzania nieco zacienionych miejsc. Bylina dobrze czuje się zwłaszcza pod koronami drzew i w okolicy gęstych krzewów.
Ułudka wiosenna
Na pierwszy rzut oka ułudka przypomina niezapominajkę. Jednak w przeciwieństwie do niej ma znacznie szersze liście o sercowato-jajowatym kształcie. Ułudka wiosenna jak sama nazwa wskazuje, kwitnie na wiosnę, w okresie od kwietnia do maja. Preferuje stanowiska półcieniste oraz przepuszczalną i wilgotną glebę.
Irysy
Irysy to kwiaty o wielu kolorach. Jeśli zależy ci na tych w niebieskich odcieniach, szukaj irysów cebulowych. Interesujące są na przykład irysy żyłkowane oraz irysy holenderskie. W Zależności od odmiany irysy kwitną wczesną wiosną oraz w okolicach czerwca. Decydując się na ich uprawę, pamiętaj, że nie lubią pełnego zacienienia ani nadmiaru wilgoci.
Farbownik lazurowy
Farbownik to spora bylina o dekoracyjnych liściach i intensywnie niebieskich kwiatach. Roślina potrafi osiągnąć nawet do 150 cm wysokości. Ma oryginalnie wyglądające owłosione pędy i liście. Farbownik kwitnie drobnymi niebieskimi kwiatami, które zbierają się w kwiatostany. Okres jego kwitnienia przypada latem, a dokładniej od czerwca do sierpnia.
Ze względu na specyficznie wyglądające liście i pędy bylina dobrze nadaje się do dekoracji ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Jest odporna na suszę, więc można uprawiać ją także na skalniaku.
Ostróżka ogrodowa
Kolejna spora bylina o niebieskich kwiatach. Ostróżka ogrodowa może osiągnąć nawet do 180 cm wysokości! Ma dłoniasto-pierzaste liście, a jej pięciopłatkowe kwiaty znajdują się na długich pędach kwiatostanowych. Ostróżka tworzy pojedyncze, półpełne i pełne grona. Roślina kwitnie od czerwca aż do września. Jeśli chcesz ją uprawiać, zadbaj o zaciszne, ciepłe i słoneczne stanowisko, a także żyzną, przepuszczalną, zasadową i wilgotną glebę.
Ostróżka pięknie prezentuje się w ogrodzie. Fot. Pixabay
Istnieje wiele gatunków roślin, które kwitną na niebiesko i można z ich pomocą stworzyć ciekawy, niebieski ogród. Nie czekaj - ciesz się pięknymi kwiatami! Życzymy powodzenia w uprawie.