Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dojrzewa szybciej od borówki. By obficie owocowała, musi mieć dobre towarzystwo

Gdy w jagodniku wciąż masz dość miejsca, wykorzystaj je pod uprawę wiciokrzewu sinego, lepiej znanego, jako jagoda kamczacka. Mogłoby nie wystarczyć czasu na wymienienie wszystkich właściwości jej fioletowoczarnych owoców. Jednak plony cennej jagody łatwo stracić, gdy posadzisz ją w nieodpowiednim towarzystwie. Podpowiadamy, jak sadzić jagodę kamczacką wśród innych krzewów, aby owocowała na każdym pędzie. Ten popularny gatunek wsadzony po sąsiedzku skutecznie ją osłabi, lepiej z nim uważać.

Dojrzewa szybciej od borówki. By obficie owocowała, musi mieć dobre towarzystwo
Przy planowaniu ogrodu warto rozważyć, co posadzić obok jagody kamczackiej. Źle dobrane sąsiedztwo może odebrać ci szansę na dorodne, smakowite owoce. Fot. slavikbig/123rf.com

Spis treści:

Jak sadzić jagodę kamczacką?

Gdy czytasz o zaletach uprawy i właściwościach cennych owoców jagody kamczackiej, możesz natknąć się na kilka nazw tej krzaczastej rośliny: wiciokrzew winy, suchodrzew jadalny, ostatecznie wiciokrzew kamczacki. Jednak wszystkie odnoszą się do tego samego gatunku o mięsistych, fioletowoczarnych, podłużnych jagodach, które w smaku są świeże, słodko-kwaśne z nutą delikatnej goryczy.

Bardzo popularna z uwagi na cenne właściwości prozdrowotne, zaczyna pomału wkraczać do ogrodów – do jej samodzielnej uprawy zachęcają łatwość pielęgnacji zielonolistnych krzewów oraz zawrotne ceny owoców, zaliczanych do produktów spożywczych klasy premium.

Nie brałam pod uwagę możliwości posadzenia jagody kamczackiej w moim niewielkim ogródku dopóty, dopóki nie zobaczyłam, że u sąsiada tworzy ona gęsty, obficie owocujący żywopłot i to na wątpliwiej jakości podłożu. Chcesz wiedzieć, jak sadzić jagodę kamczacką, by dobrze się przyjęła i owocowała na każdym pędzie? Zdziwisz się, jak niewiele jej trzeba.

Krzewy rosnące po sąsiedzku mają około 6 lat i urosły na wysokość 1,5 metra oraz podobną szerokość. Dzięki prostej pielęgnacji i umiejętnemu prowadzeniu stworzyły zielony mur, który w sezonie obklejony jest ciemnymi pestkowcami. Czego potrzebują krzewy jagody kamczackiej?

  • odpowiednio wybranego miejsca sadzenia – musi to być przestrzeń przez cały dzień skąpana w słońcu i skutecznie osłonięta od wiatru;

  • niezbędna jest im stała wilgotność podłoża;

  • należy sadzić je w sporych odległościach od siebie, ponieważ system korzeniowy wiciokrzewy znacznie się rozrasta, podobnie z resztą jak części nadziemne;

  • z uwagi na wcześnie rozpoczynany i wcześnie kończony okres wegetacji, krzewy jagody można sadzić bardzo wczesną wiosną, a następnie od końca sierpnia do nawet połowy listopada;

  • jagoda kamczacka to nie samotniczka  z uwagi na zapylanie krzyżowe krzewów jej różne odmiany należy sadzić w rzędach, kilka obok siebie;

  • koniecznie zwróć uwagę na towarzystwo dla jagody, jeśli nie trafiła ona do jagodnika  niektóre rośliny chętnie sadzone jako żywopłot mieszany lub dwurzędowy potrafią sprawić, że przestanie owocować.

Przeczytaj również: Jest smaczniejsza od borówki amerykańskiej. Nie choruje i nie atakują jej szkodniki

Co posadzić obok jagody kamczackiej?

Jeżeli decydujesz się, podobnie jak ja, na posadzenie w rzędzie kilku czy nawet kilkunastu sadzonek jagody pamiętaj o tym, aby odległość między nimi wynosiła co najmniej 1,5 metra, bo rośliny te z czasem naprawdę szeroko się rozrosną. Gdybyś szukał dla niej innego towarzystwa, chcąc nieco urozmaicić wybraną część ogrodu, zwróć uwagę na potrzeby roślin, które bierzesz pod uwagę. Wiele lubianych gatunków może jej zaszkodzić.

Co posadzić obok jagody kamczackiej? Najlepiej postaw na sąsiedztwo czarnej porzeczki. Nawet w jednym rzędzie, sadzone naprzemiennie, rośliny doskonale się przyjmują i wzajemnie uzupełniają.

owoce jagody Czarna porzeczka jest doskonałym towarzystwem dla jagody - wspólnie tworzą estetyczny, zielony mur, a przy tym obficie owocują każda w swoim czasie. Fot. ewastudio/CanvaPro; kreminska/123rf.com

Ważne, aby podczas sadzenia w ogrodzie jagoda nie trafiła w miejsce, które w ciągu dnia bywa długo zacienione przez inne, wyższe gatunki rosnące tuż obok. Słońce jest jej potrzebne do prawidłowego wzrostu bardziej niż cokolwiek innego. Na półcienistych stanowiskach krzewy nie wyrosną tak okazałe, a owoce prawdopodobnie nie pojawią się wcale. Również gatunki mocno konkurujące o wodę mogłyby stanowić w uprawie jagody kamczackiej nie lada problem. Solidne, szeroko rosnące korzenie i zielone pędy roślin poradzą sobie w takiej sytuacji, jednak owoców będzie znacznie mniej.

Istnieje też roślina, popularnie wykorzystywana jako drugi, niższy rząd w przydomowych żywopłotach, która skutecznie osłabia krzewy jagody  to berberys. Z niego zrezygnuj w pierwszej kolejności. Kolejne na liście niepożądanego sąsiedztwa będą gatunki, które mocno zakwaszają glebę. W ich towarzystwie jagoda straci swoje żywo zielone liście, zaczną one wyraźnie blednąć, a owoce będą pojawiać się rzadziej i w znacznie mniejszej ilości, niż tego oczekujesz.

W dobrym sąsiedztwie i przy regularnym pieleniu oraz podlewaniu jagoda kamczacka będzie wydawać pełne kosze owoców, dosłownie, bowiem z jednego krzewu w urodzajnym sezonie zdarza mi się teraz zebrać nawet 5 kg owoców. Z czasem owocowanie jagody zaczyna się zmniejszać, ale wówczas wystarczy, że ją odmłodzisz, ścinając stopniowo kolejne, nieproduktywne pędy, na których występują tylko liście. Pierwszy taki zabieg przyda się już po 5 latach od posadzenia, ale z kolejnym warto poczekać nieco dłużej. Tym sposobem nawet po 20 latach wciąż będziesz cieszyć się smakiem domowych jagód.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak mieć słodsze i większe owoce borówki amerykańskiej? Zalecenia po kwitnieniu

Dlaczego liście borówki amerykańskiej czerwienieją? Sprawdź, co zrobić, gdy zmieniły kolor

Jakie drzewa można sadzić w maju? Sadzenie drzew owocowych, ozdobnych i iglastych

Krzaki porzeczki zaatakowały mszyce. Przygotuj wywar z popularnego wiosennego warzywa

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.