Porady ogrodnicze

Co to jest jagoda kamczacka? Uprawa i pielęgnacja

Jagoda kamczacka poprawniej – suchodrzew jadalny należy do rodziny przewiertniowatych. Pochodzi z północno-wschodniej Azji. Jej owoce to bogate źródło cennych witamin i minerałów. Jak uprawiać jagodę kamczacką?

REKLAMA

Jagoda kamczacka — odmiany

Jagoda kamczacka to popularne określenie suchodrzewu błękitnego, a dokładniej dwóch jego odmian – jadalnej i kamczackiej. Roślina coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach, nie tylko ze względu na wygląd czy mrozoodporność (znosi temperatury do -45 st. C), ale przede wszystkim dla cennych owoców. Średnio krzewy dorastają do 1,2-2 m wysokości, ich pędy są sztywne i wzniesione, a w przypadku suchodrzewu kamczackiego również bardziej rozłożyste.

Jagoda kamczacka — dojrzewanie

Miododajna roślina zakwita wiosną, wykształca wtedy biało-żółte kwiaty o delikatnym zapachu. Owoce również pojawiają się stosunkowo wcześnie, bo na przełomie maja i czerwca. Odmiana jadalna daje jagody o kwaśno-słodkim smaku; krzewy wywodzące się od suchodrzewu kamczackiego są zdecydowanie słodsze.

Uprawa jagody kamczackiej jest bardzo prosta. Roślina jest długowieczna i może owocować nawet kilkadziesiąt lat. Co ciekawe, jest ona obcopylna, co znaczy, że do owocowania potrzebuje obecności innej odmiany. W związku z tym zaleca się sadzić obok siebie krzewy pochodzące z różnych odmian, które kwitną jednak w tym samym czasie.

Jagoda kamczacka — gdzie sadzić

Wymagania względem gleby i klimatu jagody kamczackiej również nie są wygórowane. Krzewy znoszą duże mrozy i wiosenne przymrozki (do -8 st. C). Preferują przepuszczalne, próchniczne i wilgotne podłoże, o lekko kwaśnym pH. Stanowisko powinno być widne lub lekko zacienione. Roślinę, tak jak w przypadku innych gatunków, sadzić można wiosną oraz jesienią. Przed posadzeniem ziemię nawozimy kompostem lub obornikiem i przekopujemy.

Jagoda kamczacka — cięcie 

Pielęgnacja jagody kamczackiej nie jest skomplikowana. Krzewy nie są podatne na choroby czy ataki szkodników, dobrze znoszą niskie temperatury oraz susze. Pierwsze cięcia, głównie prześwietlające, przeprowadza się dopiero w 4-5 lat po posadzeniu. Jagodę podlewamy przede wszystkim wiosną, kiedy jest sucho.

Nawożenie można przeprowadzić wiosną, na początku kwietnia oraz w lipcu, po zakończeniu okresu owocowania.

Jagoda kamczacka nie znosi natomiast chwastów. Należy je regularnie usuwać.

Jagoda kamczacka a cukrzyca

Owoce jagody kamczackiej mają wydłużony kształt i fioletowawą barwę z niebieskawym nalotem; są mięsiste i soczyste, o kwaśno-słodkim smaku. Są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów – na zachodzie cieszą się opinią „superfood” jak jagody goji czy acerola. Najważniejsze substancje w nich zawarte w to antyutleniające związki fenolowe, zapobiegające rozwojowi chorób przewlekłych oraz niwelujące działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za przyśpieszanie procesów starzenia. Jagody dostarczają organizmowi witaminy: C (zawierają jej tyle, co czerwona porzeczka!), A oraz z grupy B. Poza tym są źródłem magnezu, fosforu wapnia i potasu.

Jagoda kamczacka — czy warto

W Chinach i Rosji medycyna naturalna zaleca owoce suchodrzewu jako środek na dolegliwości układu pokarmowego. W Japonii nazywa się ja nawet „eliksirem życia”. Ich spożywanie wspomaga trawienie, może też służyć zapobieganiu anemii, otyłości i cukrzycy. Wpływają również na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zmniejszają ryzyko zawału i pojawienia się miażdżycy.

Owoce jagody kamczackiej nadają się na nalewki i przetwory. Można je mrozić, ale najlepiej smakują świeże.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co to jest jagoda kamczacka? Uprawa i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.