Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby borówka amerykańska owocowała? Ogrodnik zdradza sekret udanej uprawy

Borówka amerykańska to roślina ciesząca się w Polsce stale rosnącą popularnością. Walory smakowe i zdrowotne jej owoców sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na uprawę tych krzewów w przydomowych ogrodach i sadach. Chcesz, aby i u ciebie wydały obfity plon? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach. 

Co zrobić, żeby borówka amerykańska owocowała? Ogrodnik zdradza sekret udanej uprawy
Borówka kwitnie w maju i czerwcu, natomiast owoce daje od lipca do września. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Borówka amerykańska – charakterystyka rośliny 

Borówka nazywana bywa też jagodą amerykańską lub borówką wysoką. Krzew jagodowy wywodzi się z Ameryki Północnej i należy do rodziny wrzosowatych. Osiąga wysokość nawet do 2 m. Okrągłe owoce borówki mają średnicę od 1 do 3 cm, a ich smak można określić jako słodki lub winno-słodki. Dojrzałe borówki uzyskują intensywnie niebieski odcień z charakterystycznym woskowym nalotem na skórce. 

Odmiany borówki amerykańskiej 

Odmiany borówki najchętniej uprawiane w Polsce to:

 • Spartan,
 • Duke,
 • Bluecrop,
 • Bluejay,
 • Chandler,
 • Patriot.

Dzielimy je na wczesne, średnio wczesne oraz późne. Odmiany wczesne dojrzewają do połowy lipca, średnio wczesne w sierpniu, natomiast późne aż do końca września. Zastanawiasz się, jak zadbać o tę roślinę? Borówka amerykańska nie jest krzewem o dużych wymaganiach, potrzebuje jednak do rozwoju gleby o kwaśnym odczynie pH. Ważne jest też odchwaszczenie terenu, które ułatwi utrzymanie wilgoci podłoża. 

Jakie stanowisko wybrać dla borówek? 

Naturalnym środowiskiem dziko rosnącej borówki są okolice bagien, jezior i wilgotnych torfowisk. Jeśli decydujesz się na samodzielną uprawę, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca. Powinno ono być zaciszne i osłonięte od silnego, porywistego wiatru. Unikaj też stanowisk odznaczających się zastoiskami mrozowymi oraz tendencją do gromadzenia wody. Drugim ważnym aspektem jest wysoki poziom nasłonecznienia. Krzewy zasadź w miejscu, gdzie jest słonecznie przynajmniej przez 6-7 godzin w ciągu dnia. Zwróć szczególną uwagę na sąsiedztwo wysokich drzew, które mogą rzucać cień na borówki. 

 • Borówki amerykańskie – gleba 

O ilości plonów w dużym stopniu decyduje odpowiednie przygotowanie stanowiska pod uprawę. Gleba powinna być lekka, kwaśna, o pH w granicach od 3,5 do 4.0. Preferowana jest uprawa na ziemi w miarę próchnicznej (o zawartości próchnicy powyżej 3%), przepuszczalnej, obfitej w składniki odżywcze. Czy wiesz, że możesz z wyprzedzeniem zadbać o wysokie plony borówki? Na kilka miesięcy przed posadzeniem krzewów zastosuj w planowanym miejscu obornik lub kompost. 

 • Borówka amerykańska – jak sadzić? 

Chociaż krzewy możesz posadzić o każdej porze roku, najlepszym terminem jest wiosna lub jesień. Większość odmian jest samopylna, jednak umieść obok siebie przynajmniej dwie różne odmiany borówki. Dlaczego borówki amerykańskie najlepiej jest sadzić parami lub w grupie? Dzięki zapyleniu krzyżowemu krzewy będą dużo lepiej owocowały. Kupując sadzonki, wybieraj rośliny, które kwitną w podobnym terminie, ale nie są ze sobą zbyt mocno spokrewnione. Borówki sadzone jesienią koniecznie osłoń przed wiatrem i mrozem. W tym celu możesz użyć ściółki z trocin, liści bądź torfu. 

 • Zakwaszanie gleby pod borówkę 

Co zrobić, żeby borówka miała owoce i obficie plonowała? Jeśli pH gleby w miejscu potencjalnej uprawy okaże się za nieodpowiednie, nie musisz rezygnować z posadzenia krzewów. Możesz zakwasić glebę przy użyciu specjalnego nawozu zakwaszającego do borówek lub siarczanu amonu. Innym sposobem jest wymieszanie ziemi z torfem lub trocinami z drzew iglastych. 

 • Borówka – sposób sadzenia 

Podczas sadzenia wykop dół o głębokości około 3040 cm i średnicy 5580 cm. Na dnie ułóż wytrzymałą folię z kilkoma otworami. W dołku umieść też kwaśny torf, drobno zmieloną korę, trociny z drzew iglastych albo przetrawiony obornik. Pamiętaj, aby borówkę posadz około 5 cm głębiej niż rosła w szkółce. Po umieszczeniu krzewu w przygotowanym dole uzupełnij przestrzeń podłożem i obficie podlej. 

 • Borówka – odległość sadzenia 

Krzewy umieszczaj w odpowiedniej odległości od siebie – minimum 1,5 m. Do sadzenia najlepiej nabądź dwuletnie sadzonki borówek ze sprawdzonych szkółek ogrodniczych. Odznaczają się one rozwiniętym systemem korzeniowym i zazwyczaj lepszą kondycją niż krzewy z innych źródeł. 

Przeczytaj również: Duże i smaczne owoce gwarantowane. Ogrodnik zdradza sekret uprawy borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to roślina ciesząca się w Polsce stale rosnącą popularnością. Fot. 123RF/PICSEL

Jak wpłynąć na lepsze zapylenie borówek? 

Jeśli chcesz zwiększyć owocowanie borówek, musisz przyciągnąć do swojego ogrodu owady. Będzie temu sprzyjała obecność roślin miododajnych, takich jak miodunka, żagwin, bluszczyk kurdybanek, sasanka, zawilec, a także kwitnących krzewów i drzew, np. agrestu, czereśni czy jabłoni. W takim otoczeniu zdecydowanie szybciej możesz liczyć na smaczne owoce borówki. Jaki plon daje borówka? Owoc borówki plonuje każdego roku w ilości nawet 8 kg z jednego krzewu. 

 • Jak podlewać borówkę? 

Borówka potrzebuje do właściwego rozwoju wilgotnej ziemi. Wynika to z jej płytkiego i gęstego systemu korzeniowego, który uniemożliwia pobieranie wody z głębszych partii gleby. Bardzo ważne jest podlewanie krzewów, szczególnie w okresie bezdeszczowym. Pamiętaj wtedy, aby nawadniać rośliny przynajmniej raz w tygodniu, stosując około 15-20 litrów wody na jeden krzew. Podlewanie jest wyjątkowo ważne w przypadku młodych krzewów, zwłaszcza tuż po ich posadzeniu. 

 •  Jak nawozić borówkę? 

Borówkę nawóź od marca do października. Przydatne będą nawozy dedykowane tym owocom, ale z powodzeniem możesz użyć na przykład naturalnego kwaśnego kompostu, saletry amonowej lub siarczanu amonu. Unikaj nawozów na bazie odchodów kurzych i obornika – mają zbyt wysokie pH. Dzięki właściwemu nawożeniu gleba będzie bogata w składniki odżywcze, a krzewy intensywniej zaowocują. Nie przesadzaj jednak z ilością nawozu, bo nadmiar może zaszkodzić krzewom. 

 • Borówka amerykańska – ściółkowanie 

Ściółkowanie jest niezbędne do dobrego rozwoju i owocowania krzewu, jakim jest borówka. Owoc będzie dzięki temu liczniejszy i bardziej dorodny. Przy użyciu ściółki gleba zyskuje odpowiedni odczyn pH, właściwy poziom wilgotności i próchnicy, a także jest chroniona przed chwastami. Do ściółkowania wykorzystuj naturalne materiały: liście, szyszki, korę i igliwie. Sprawdzi się również ściółka syntetyczna. Uzupełniaj co 23 lata. 

 • Kiedy przycinać borówkę? 

Borówka amerykańska potrzebuje regularnego przycinania, aby mogła dawać większy plon. Cięcie wykonuj późną jesienią oraz wiosną, zanim nabrzmiewać będą pąki kwiatowe. U młodych krzewów przycinaj tylko uschnięte, przemarznięte lub niezdrowo wyglądające gałązki. Pamiętaj, że najlepiej owocują pędy dwu- i trzyletnie. Usuwaj te fragmenty, które są stare, przemarznięte i zniszczone. Cięcie prześwietlające to zabieg konieczny u krzewów cztero- i pięcioletnich. Pobudza ono borówkę do wzrostu i intensywniejszego owocowania. 

Owoc borówki – kiedy zbierać? 

Borówka kwitnie w maju i czerwcu, natomiast owoce daje od lipca do września. Dojrzałe i smaczne owoce borówki możesz otrzymać już w drugim roku od posadzenia krzewów. Zrywaj tylko te, które są naprawdę gotowe do spożycia, pozostałym pozwól dojrzeć. Optymalny czas zrywania to około 5 dni po pojawieniu się niebieskiego koloru. 

Obfite owocowanie borówki 

Uprawa borówki naprawdę się opłaca, ponieważ jej ceny sklepowe wciąż są dość wysokie. Umiejętne przygotowanie gleby i zapewnienie roślinie dobrych warunków pozwoli ci na obfite zbiory przez nawet trzy miesiące. Dobrze jest zaplanować uprawę odpowiednio wcześnie, dowiadując się, jak nawozić borówkę i w jaki sposób ją ściółkować. Sprawdź też pH gleby, znajdź dobrego dostawcę sadzonek i po krótkim czasie ciesz się walorami tych pysznych owoców. 

Przeczytaj również: Borówka brusznica – pogromca toksyn i źródło zdrowia. Sprawdź, jak uprawiać ją w ogrodzie

borówka brusznica Owoce borówki brusznicy są bogatym źródłem substancji pozytywnie wpływających na zdrowie. Fot.123RF/PICSEL/Pexels

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może ktoś z was mógłby pomóc mojej znajomej która choruje na schizofrenię. Wyślij sms o treści pomoc 7094 na numer 75165 koszty to 6.15 złoty. Fundacja Avalon. Małgorzata mieszka sama i niema żadnej rodziny. Miej serce, patrz sercem. ️ ️Sytuacja materialna tych osób jest tragiczna więc może zechcesz jakoś pomóc.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co zrobić, żeby borówka amerykańska owocowała? Ogrodnik zdradza sekret udanej uprawy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.