Spis treści:
Hebe – charakterystyka
Hebe to wieloletnia roślina z rodziny babkowatych. Jej zimozielone liście są mięsiste, małe, u niektórych odmian owłosione. W Polsce hebe osiągać może do metra wysokości. Łodygi rośliny są proste lub płożące, mogą się również rozgałęziać. Jej pokrój może być zwarty, krzaczkowaty lub płożący.
Ozdobą hebe są fioletowe, miododajne kwiaty. Niektóre odmiany mają je białe, różowe lub biało-fioletowe. Kwiatostany mają kształt wyprostowanych kiści. Kwiaty niektórych odmian mają długie pylniki i sprawiają wrażenie puszystych. Hebe w ogrodach sprawdza się na skalniakach.
Odmiany hebe
Hebe obejmuje około 100 odmian. Różnią się one pokrojem, kolorem kwiatów, czasem kwitnienia i kształtem liści. Nie wszystkie radzą sobie w naszym klimacie. Opiszemy więc te odmiany hebe, które nadają się do polskich ogrodów:
- Hebe Autumn Glory – ta odmiana charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na intensywną czerwień. Kwiaty są różowe i pojawiają się latem;
- Hebe Heartbreaker – ta odmiana wyróżnia się liśćmi o ciekawym kształcie i barwie. Są one zielono-białe, z różowymi marginesami. Kwiaty są niebiesko-fioletowe.
- Hebe Red Edge – odmiana ta posiada zielone liście z czerwonymi brzegami, co nadaje jej charakterystyczny wygląd. Kwiaty są niebieskie.
- Hebe Purple Shamrock – liście tej odmiany są intensywnie fioletowe, tworząc efektowny kontrast. Kwiaty są niebiesko-fioletowe.
- Hebe Emerald Green – to kompaktowa odmiana hebe o intensywnie zielonych liściach. Kwiaty pojawiają się w formie gęstych, białych kłosów.
Jak uprawiać hebe?
Hebe jest rośliną dość prostą w uprawie. Przy odpowiednich warunkach poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Roślina ma setkę odmian, które mogą nieco różnić się wymaganiami. Oto ogólne zasady uprawy hebe.
-
Sadzenie
Hebe najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Dołek sadzeniowy powinien być nieco głębszy i szerszy niż korzeń rośliny. Po posadzeniu dokładnie podlej hebe.
-
Ziemia
Hebe preferuje żyzną, przepuszczalną glebę o odczynie lekko kwaśnym. Tylko niektóre odmiany dobrze czują się w ziemi o odczynie lekko zasadowym.
Przeczytaj również: Storczykowiec purpurowy - kwitnie zanim wyrosną mu liście. Uprawa i pielęgnacja storczykowca
-
Stanowisko
Stanowisko dla hebe powinno być słoneczne lub półcieniste. W cieniu roślina będzie gorzej się rozwijać i nie zakwitnie.
-
Podlewanie
Hebe nie lubi przelewania. Roślinę należy mocno podlewać jedynie w przeciągających się okresach suszy. Hebe lubi lekko wilgotną glebę, ale lepiej zniesie krótki okres suszy niż regularne przelewanie.
-
Nawożenie
Nawożenie można przeprowadzać wiosną i latem. Sprawdzą się tu nawozy do roślin wrzosowatych.
Popularność hebe wciąż rośnie, bo jest ozdobą każdego ogrodu. Fot.123RF.com
-
Kwitnienie
Hebe kwitnie zwykle latem, w zależności od odmiany. Kwiatostany mogą mieć różne kolory, takie jak biały, różowy czy fioletowy.
-
Rozmnażanie
Rośliny hebe można rozmnażać przez sadzonki pędowe, przez podział lub odkłady. Sadzonki ukorzeniane można pozyskać z młodych pędów wiosną lub latem. Podział starszych roślin najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną.
-
Przycinanie
Hebe można przycinać po przekwitnięciu, aby utrzymać ładny kształt krzewu i pobudzić wzrost nowych pędów. Wiosną można przyciąć starsze gałęzie, aby pobudzić roślinę do wytworzenia nowych pędów i lepszego kwitnienia.
-
Choroby i szkodniki
Hebe jest stosunkowo odporną rośliną, ale może być podatna na choroby grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy.
-
Zimowanie
Większość odmian hebe jest mrozoodporna, ale w okresie zimowym warto nałożyć warstwę ściółki wokół rośliny, aby ochronić korzenie przed zbyt głębokim przymrozkiem.
Dlaczego hebe nie chce kwitnąć?
Wielu ogrodników narzeka, że ich hebe nie chce kwitnąć. Jeśli roślina jest młoda, na kwitnienie trzeba trochę poczekać. Hebe źle znosi stres, jakim jest przesadzenie i długo przystosowuje się do nowych warunków. Może się zdarzyć, że roślina zakwitnie dopiero po kilku latach od posadzenia.
Innym czynnikiem, który wpływa na brak kwiatów, jest stanowisko. Jest bardzo mało roślin, które kwitną w cieniu i hebe do nich nie należy. Aby zakwitnąć, potrzebuje kilku godzin dostępu do światła słonecznego w ciągu dnia.
Czasem hebe nie chce kwitnąć, bo ziemia, w której rośnie, ma nieodpowiedni odczyn. Ta roślina preferuje glebę o lekko kwaśnym odczynie. Zdarza się, że chcąc pomóc roślinie, niechcący jej szkodzimy. Tak jest, jeśli nawieziemy hebe zbyt dużą ilością azotu. Spowoduje to przyrost masy zielonej, ale powstrzyma kwitnienie.
W Polsce bardzo często przyczyną złej kondycji tej rośliny są przedłużające się i mroźne zimy. Dlatego hebe dobrze jest okrywać na zimę.
Wiele odmian tej rośliny wytwarza kwiaty na nowych pędach. Prostym sposobem na pobudzenie hebe do kwitnienia jest regularne przycinanie. Zmusi to roślinę do wytwarzania nowych pędów, na których wykształcą się kwiatostany.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również: Kwitnie dłużej od wrzosów i jest bardziej odporna. Sadzenie i pielęgnacja krwawnicy pospolitej
"Na zdrowie": Śliwka węgierka. Źródło cennych przeciwutleniaczy na INTERIA.TV.