Porady ogrodnicze

Floksy w ogrodzie - odmiany i pielęgnacja

Floksy to byliny z rodziny wiesiołkowatych. Dorastają nawet do 120 cm wysokości, posiadają sztywne i proste, łodygi które pod koniec swego okresu wegetacji drewnieją. Ich naturalnym miejscem pochodzenia jest Ameryka Północna.
Floksy w ogrodzie - odmiany i pielęgnacja
REKLAMA

Floksy kwitną przez całe lato (od połowy kwietnia, aż do końca sierpnia), a wachlarz barw płatków jest ogromny: od żółtego, czerwonego, różowego, białego, aż po liczne odcienie niebieskiego. Jeżeli na początku czerwca przytniemy im wierzchołki pędów, wówczas okres kwitnienia może się wydłużyć nawet do września. Dzięki takiemu zabiegowi sprawimy również, że roślina rozkrzewi się i będzie miała dużo więcej pięknych kwiatów. Floksy idealnie sprawdzają się na rabatach bylinowych oraz jako kwiat cięty (postawione w wazonach są jednak dość nietrwałe, wytrzymują zaledwie 2-3 dni).


Fot. 123RF.com

Wymagania
Floksy wymagają podłoża żyznego i próchniczego. Gleba powinna być głęboko uprawiana, jednak przepuszczalna i o lekko kwaśnym odczynie. Stanowiska słoneczne lub delikatnie półcieniste. Pamiętajmy także, aby w okresie suszy systematycznie i obficie podlewać rośliny. W ogrodzie rośliny sadzimy w rozstawie 30x40 cm lub 40x70 cm.


Jak rozmnażać floksy?
Poprzez nasiona rozmnaża się jedynie rośliny przeznaczone do celów hodowlanych. Amatorsko, najlepiej rozmnażać floksy poprzez sadzonki pędowe i korzeniowe oraz podział. Rośliny dzielimy w okresie wiosennym lub jesiennym. Sadzonki pędowe, powinny mieć długość około 8-10 cm. Odejmujemy je od „piętki” w połowie maja lub na początku czerwca (to najlepszy okres). Zanim jednak taką sadzonkę posadzimy w gruncie, najpierw umieszczamy ją w pojemniku, aż do ukorzenienia się.  Odmiany floksów, które posiadają kwiaty koloru czerwonego i jasnofioletowego, ukorzeniają się wolniej, dlatego też potrzebują więcej czasu na „przyjęcie się” do gruntu.


Sadzonki korzeniowe sporządzamy w okresie zimowym lub bardzo wczesną wiosną. Tniemy wówczas korzeń o średnicy około 0,5 cm na odcinki długości 6 cm. Sadzonki umieszczamy w pojemnikach i zanosimy do ciepłego pomieszczenia.


Jesienią lub w okresie wczesnej wiosny dobrze jest zasilić roślinę obornikiem lub kompostem torfowym. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać nawozu pomiędzy roślinami, a nie na środku karp.


Fot. 123RF.com

Choroby kwiatów
Floksy najczęściej atakują przędziorki (atak widoczny na liściach kwiatów poprzez przebarwienia i plamy. Szkodniki niszczą roślinę  wysysając z niej sok) i mączniak prawdziwy (choroba grzybowa, przez którą rośliny słabiej się rozwijają, między innymi gorzej kwitną. Nie leczone rośliny w końcowym efekcie giną).

Odmiany floksów

Floks Wiechowaty
. Jest odmianą floksa najczęściej sadzoną w wiejskich ogródkach. Kwitnie w okresie lipiec-wrzesień. Bardzo łatwo się go uprawia.  Charakteryzuje go również ładny zapach oraz kolory kwiatów:  różowy, fioletowy i biały.

Fot. Phlox paniculata 'Bareleven', Wikipedia Commons, CC BY 2.5

Floks Drummonda. To gatunek jednoroczny. Kwitnie w czerwcu i rozmnażamy go z nasion. obornikiem lub kompostem torfowy. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać nawozu pomiędzy roślinami, a nie na środku karp.

Floks Śnieżny. Roślina kwitnie w maju. Idealnie nadaje się do skalnych ogrodów.


Fot. Phlox_covillei, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - praca własna, CC BY-SA 4.0

Floks Szydlasty. Roślina kwitnie w kwietniu oraz maju, obdarzając nas kwiatami w kolorach białym, różowym i liliowym. Liście floksa są zimozielone.


Fot. Phlox subulata, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Floks Rozłogowy. Ma piękne kwiaty w kolorze błękitnym, różowym lub liliowym. Roślina zakwita od kwietnia do czerwca. Jej łodygi dorastają do około dwudziestu pięciu centymetrów.


Fot. Phlox stolonifera, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Floks Kanadyjski. Kwiaty rośliny mają ładny niebieski lub różowy kolor. Floks zakwita w maju.

Fot. Phlox divaricata, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Dużą zaletą floksów jest ich długowieczność, jeżeli będziemy je systematycznie nawozić, podlewać i chronić przed chorobami, będą mogły rosnąć na jednym miejscu nawet przez 10 lat.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również:

 Kiedy przycinać lawendę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Floksy w ogrodzie - odmiany i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.