Spis treści:
- Floks wiechowaty — charakterystyka
- Floksy — odmiany
- Floksy — uprawa
- Rozmnażanie floksów
- Choroby i szkodniki floksów
Floks wiechowaty — charakterystyka
Floks wiechowaty (z łac. Phlox paniculata) pochodzi z wilgotnych lasów Ameryki Północnej. Cechą charakterystyczną rośliny jest jej pokaźny rozmiar. Może osiągać nawet 150 cm wzrostu, ale zdarzają się także niskie okazy mające około 40 cm wysokości. Pojedyncze kępy mogą mieć do 100 cm średnicy. Lancetowate liście mają na ogół wąski kształt, choć można spotkać także te jajowate. Są dosyć długie, osiągają około 10 cm i cechuje ja intensywna zielona lub biało-zielona barwa.
Floksy kwitną przez całe lato (od połowy kwietnia, aż do września), a wachlarz barw płatków jest ogromny: od żółtego, czerwonego, różowego, białego, aż po liczne odcienie niebieskiego. Jeżeli na początku czerwca przytniemy im wierzchołki pędów, wówczas okres kwitnienia może się znacznie wydłużyć. Dzięki takiemu zabiegowi sprawimy również, że roślina rozkrzewi się i będzie miała dużo więcej pięknych kwiatów. Floksy idealnie sprawdzają się na rabatach bylinowych oraz jako kwiat cięty (postawione w wazonach są jednak dość nietrwałe, wytrzymują zaledwie 2-3 dni).
Przeczytaj również: Co najlepiej posadzić obok rododendronów? Oto polecane kwiaty i krzewy
Floks — odmiany
Na świecie znanych jest kilkadziesiąt różnych odmian i gatunków opisywanych kolorowych bylin. Do tych najpopularniejszych należą:
- Floks wiechowaty - jest odmianą floksa najczęściej sadzoną w wiejskich ogródkach. Kwitnie w okresie lipiec-wrzesień. Bardzo łatwo się go uprawia. Charakteryzuje go również ładny zapach oraz kolory kwiatów: różowy, fioletowy i biały.
Floksy wiechowate są odmianą najczęściej spotykaną w polskich ogrodach. Fot. 123RF.com
- Floks Drummonda - to gatunek jednoroczny. Kwitnie w czerwcu i rozmnażamy go z nasion. obornikiem lub kompostem torfowy. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać nawozu pomiędzy roślinami, a nie na środku karp.
- Floks śnieżny - roślina kwitnie w maju. Idealnie nadaje się do skalnych ogrodów.
Fot. Phlox_covillei, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - praca własna, CC BY-SA 4.0
- Floks szydlasty - roślina kwitnie w kwietniu oraz maju, obdarzając nas kwiatami w kolorach białym, różowym i liliowym. Liście floksa są zimozielone.
Fot. Phlox subulata, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 3.0
- Floks rozłogowy - ma piękne kwiaty w kolorze błękitnym, różowym lub liliowym. Roślina zakwita od kwietnia do czerwca. Jej łodygi dorastają do około dwudziestu pięciu centymetrów.
- Floks kanadyjski - kwiaty rośliny mają ładny niebieski lub różowy kolor. Floks zakwita w maju.
Fot. Phlox divaricata, Wikipedia Commons, Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0
Floksy — uprawa
Uprawa floksów nie należy do skomplikowanych. Warto poświęcić jednak czas na pielęgnację tych roślin, by cieszyć się ich pięknym wyglądem i zapachem.
- Podłoże
Floksy wymagają podłoża żyznego i próchniczego. Gleba powinna być głęboko uprawiana, przepuszczalna i o lekko kwaśnym odczynie. Chcąc uchronić ziemię przed wysychaniem, warto wyłożyć ją warstwą ściółki.
- Stanowisko
Floksy preferują stanowiska słoneczne lub delikatnie półcieniste. Pamiętajmy, że im więcej słońca będą miały kwiaty, bym obficiej będą kwitnąć.
-
Sadzenie
Sadzonki floksów najlepiej sadzić pod koniec lata lub jesienią. Można je wysadzać do gruntu również późną wiosną, ale dopiero wtedy, gdy miną już przymrozki. Jeśli pogoda jest niepewna, pozostaw tę czynność na kolejne tygodnie.
Młode rośliny umieszczaj w odległości od 40 do 60 cm od siebie. Tak duża przestrzeń jest wskazana, bo floksy potrafią się szybko i gęsto rozrastać.
- Podlewanie
Bez względu na to, jaki wariant floksa masz w swoim ogrodzie, musisz pamiętać o jego regularnym podlewaniu. Trzeba mieć to na uwadze zwłaszcza w okresach dużych susz i upałów.
W czasie kwitnienia floksy powinno się nawadniać raz w tygodniu. Jeśli na dworze jest bardzo ciepło, musisz o tym pamiętać dwa razy w tygodniu. Pilnuj, by strumień wody nie miał kontaktu z liśćmi i kwiatami. Powinien być natomiast skierowany bezpośrednio na łodygę.
- Nawożenie
Nawożenie floksów wiechowatych jest obowiązkowym elementem ich pielęgnacji. Intensywny wzrost i kwitnienie sprawiają, że okazy potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że nie tolerują one nawozów mineralnych. Należy sięgać po mieszanki do roślin kwitnących i stosować je zgodnie z zaleceniami producentów.
Latem floksy warto podlewać, by uchronić je przed przesuszeniem. Fot. 123RF.com
Przeczytaj również: Co posadzić na koniec lata? Sprawdź, jakie rośliny wysiać i posadzić w ogrodzie lub na balkonie
Jak rozmnażać floksy?
Poprzez nasiona rozmnaża się jedynie rośliny przeznaczone do celów hodowlanych. Amatorsko, najlepiej rozmnażać floksy poprzez sadzonki pędowe i korzeniowe oraz podział. Rośliny dzielimy w okresie wiosennym lub jesiennym. Sadzonki pędowe powinny mieć długość około 8-10 cm. Odejmujemy je od „piętki” w połowie maja lub na początku czerwca (to najlepszy okres). Zanim jednak taką sadzonkę posadzimy w gruncie, najpierw umieszczamy ją w pojemniku, aż do ukorzenienia się. Odmiany floksów, które posiadają kwiaty koloru czerwonego i jasnofioletowego, ukorzeniają się wolniej, dlatego też potrzebują więcej czasu na „przyjęcie się” do gruntu.
Sadzonki korzeniowe sporządzamy w okresie zimowym lub bardzo wczesną wiosną. Tniemy wówczas korzeń o średnicy około 0,5 cm na odcinki długości 6 cm. Sadzonki umieszczamy w pojemnikach i zanosimy do ciepłego pomieszczenia.
Jesienią lub w okresie wczesnej wiosny dobrze jest zasilić roślinę obornikiem lub kompostem torfowym. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać nawozu pomiędzy roślinami, a nie na środku karp.
Przeczytaj również: Nie sposób oderwać od nich wzroku! Oto TOP 10 pięknych roślin, które ozdobią twój ogród
Choroby i szkodniki floksów
Floksy najczęściej atakują przędziorki (atak widoczny na liściach kwiatów poprzez przebarwienia i plamy. Szkodniki niszczą roślinę wysysając z niej sok) i mączniak prawdziwy (choroba grzybowa, przez którą rośliny słabiej się rozwijają, między innymi gorzej kwitną. Nie leczone rośliny w końcowym efekcie giną).
Dużą zaletą floksów jest ich długowieczność, jeżeli będziemy je systematycznie nawozić, podlewać i chronić przed chorobami, będą mogły rosnąć na jednym miejscu nawet przez 10 lat.