Porady ogrodnicze

Gympie-gympie - najgroźniejsza roślina świata

Internet o Australii żartuje okrutnie. Popularne memy głoszą, że żyjąca tam fauna i flora czyhają na życie nieuważnych ludzi. Nie jest to oczywiście prawdą – łatwo natknąć się na groźne gatunki, występujące na terenie tego kontynentu, mało kto jednak ginie w wyniku bezpośredniego starcia z nimi. To nie zmienia jednak faktu, że żyjące tam zwierzęta i rośliny, ze względu na wyjątkowe właściwości, są bardzo fascynujące. Poznajcie gympie-gympie najbardziej zabójczą pokrzywę świata.

REKLAMA

fot. Stinging Tree in far north Queensland, Rainer Wunderlich, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Chyba każdy choć raz oparzył się pokrzywą i wie, jak przykre i bolesne jest to doświadczenie. Jak się okazuje, „polska” pokrzywa, w porównaniu do „australijskiej” dendrocnide moroides, znanej również jako „gympie-gympie” to łaskoczący pikuś. Kryjąca się pod tak sympatyczną nazwą roślina porasta niezacienione obszary lasów deszczowych. Występuje głównie na Wyspach Korzennych, w Indonezji i australijskim stanie Queensland. Poznaj inne najdziwniejsze rośliny na świecie »

Dorasta do rozmiarów małego drzewka i odznacza się charakterystycznymi, dużymi liśćmi o sercowatym kształcie i ząbkowanych krawędziach. Jej kwiaty są niewielkie, zebrane w większe kwiatostany. Wytwarza również soczyste, niejadalne owoce, przypominające morwę. Poparzenie przez gympie-gympie powoduje niewyobrażalny ból, który może trwać kilka miesięcy i nawracać przez lata. Cała roślina, z wyjątkiem korzeni pokryta jest trichomami – igiełkami wypełnionymi neurotoksynami. Są kruche i łamliwe, ale wbijają się do skóry przez ubrania i specjalistyczne skafandry.

Stinging Bush (gimpi gimpi, Dendrocnide moroides) fot. Stinging Bush (gimpi gimpi, Dendrocnide moroides), cocoa3c, flikr.com, CC BY-NC 2.0

W kontakcie z ludzką skórą włoski rośliny uwalniają szkodliwą toksynę – moroidynę. Nie powoduje ona uszkodzeń narządów wewnętrznych, więc teoretycznie nie jest zabójcza, znane są jednak przypadki samobójstw popełnianych z powodu bólu, jaki wywołuje. Igiełki gympie-gympie są bardzo trudne do usunięcia. Australijscy lekarze używają w tym celu wosku i plastrów do depilacji. Nawet przebywanie w pobliżu rośliny powoduje wysypkę, swędzenie i objawy bólowe. Roślina zachowuje swoje właściwości na lata. Wieloletnie, zasuszone fragmenty gympie-gympie mogą wywołać przykre dolegliwości.

Djävulsnässla lund fot. Djävulsnässla lund, Udo Schröter, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Z powodu niecodziennych właściwości, gympie-gympie była obiektem zainteresowania nie tylko botaników, ale również ośrodków z przemysłu zbrojeniowego. W miejscu występowania tych roślin stosuje się znaki ostrzegawcze. Żądląca roślina nie stanowi zagrożenia dla natywne gatunki ptaków, torbaczy i owadów, które żywią się jej częściami. W Australii roślina jest uznawana za zagrożoną.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Gympie-gympie - najgroźniejsza roślina świata"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.