Art. Spons.

Idealny trawnik po zimie! Sprawdź porady ekspertów

Odpowiednio wypielęgnowany trawnik jest wizytówką każdego domu oraz pozwala na cieszenie się czasem spędzonym w ogrodzie. Zielony, gęsty i równy, staje się idealnym tłem nie tylko dla innych roślin, dekoracji i elementów architektury ogrodowej, ale też dla coraz częstszych o tej porze roku spotkań towarzyskich. Jak dbać o trawnik na wiosnę i odnowić go po zimie? Wystarczy 6 kroków.

Idealny trawnik po zimie!  Sprawdź porady ekspertów
REKLAMA

Od czego zacząć?

Po zimie na dotąd wypielęgnowanym i równym trawniku mogą pojawić się uszkodzenia. Jego powierzchnia nie jest już tak równa jak przed zimą przez wahania temperatur, mróz i wodę, która na przemian zamarzała i topniała. Niegdyś żywa i gęsta trawa przerzedziła się, w darni powstały ubytki. Jeśli więc zastanawiasz się, jak odnowić trawnik i przygotować go na wiosnę, Twoim pierwszym krokiem powinno być wyrównanie podłoża i pozbycie się wszystkiego, co może przeszkadzać trawie zdrowo rosnąć.

Jeśli darń po zimie ma dużo ubytków i jest nierówna, najlepiej sprawdzi się zabieg wałowania lekko wilgotnej gleby. Można go wykonać jednorazowo na początku wiosny cięższym, gładkim wałem lub powtarzać co miesiąc przy użyciu wału kołkowego. Szczeliny powstałe w darni można również wypełniać podłożem z dużą zawartością torfu.

Grabienie i przygotowanie gleby do napowietrzenia

Zalegający śnieg mógł również doprowadzić do powstania pleśni, a jesienne i zimowe wiatry naniosły starych gałęzi i liści. Na trawniku pozostały również obumarłe części pędów roślin. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się chorobotwórczych grzybów.

Prace porządkowe zacznij od grabienia. Zbierz wszystko, co pozostawiła po sobie jesień i zima: zeschłe liście, gałęzie, stare części roślin. Najpierw użyj grabi elastycznych, a następnie ostrych, wykonując ruchy na krzyż. Dzięki temu dokładnie oczyścisz i wyczeszesz trawnik. Grabienie sprawi też, że związki zawarte w użytym później nawozie do trawników łatwiej wnikną w rozpulchnioną glebę.

Na powierzchni trawnika stare pędy mogą tworzyć warstewkę filcu, która nie dopuszcza powietrza i wody do nowych korzeni. Aby na wiosnę trawa zdrowo rosła, warto przeprowadzić wertykulację, czyli cięcie darni przy pomocy wertykulatora.

Uwaga! Wertykulację wykonuj w suchym okresie, a więc np. w słoneczny dzień kilka dni po deszczu – tak, aby zebrać jak najwięcej przesuszonej trawy.

Napowietrzenie gleby pod trawnikiem

Sama wertykulacja może nie wystarczyć. Warto również przeprowadzić aerację trawnika. W tym celu możesz wykorzystać zwykłe widły ogrodowe i po prostu „nakłuć” trawnik mniej więcej co 8-10 cm, wbijając je niezbyt głęboko. Opcjonalnie możesz przytwierdzić do butów specjalne kolce albo wykorzystać profesjonalny aerator. Tak napowietrzona gleba lepiej przyjmuje wodę oraz nawozy, przez co trawa rośnie gęstsza i bardziej soczysta.

Na tym etapie warto się też przyjrzeć, czy w trawniku nie powstały wyraźne ubytki. Jeśli tak, należy dosiać trawę. Uwaga! Przed sianiem, zmieszaj mieszankę nasion z ziemią próchniczą, a następnie dokładnie rozprowadź na „dziurach”. To zapewni równomierny wzrost. Możesz także kupić gotowe dosiewki lub prasowane kawałki podłoża z nasionami.

Pierwsze koszenie trawnika po zimie

Kiedy trawa zacznie rosnąć po zimie, w końcu przyjdzie czas na pierwsze koszenie, które ma wpływ na dalsze prace pielęgnacyjne. Najlepiej wykonać je, kiedy trawa osiągnie około 6-8 cm wysokości, a przy gęstych trawnikach już przy 4 cm. Pamiętaj, aby w zbyt słoneczny dzień nie kosić trawy zbyt krótko.. Takie warunki mogłyby miejscowo wysuszyć trawnik.

Nawóz do trawy na wiosnę

To najważniejszy krok do uzyskania pięknego trawnika na wiosnę. Po kapryśnej jesieni i zimie trawa potrzebuje odpowiedniego, równomiernego odżywienia.

  • Kiedy nawozić trawnik na wiosnę?

Pierwsze nawożenie wykonuje się na przełomie marca i kwietnia. Dzięki wybraniu właśnie tego terminu trawa będzie miała czas na zdrowy wzrost. Nietrudno wtedy również o idealne warunki do nawożenia. Najlepiej wybrać dzień, kiedy nie będzie ostrego, wysuszającego glebę słońca. Należy jednak pamiętać, że to właśnie gleba ma być wilgotna, a nie rosnąca trawa. Źdźbła powinny być suche, aby nie przywierało do nich zbyt wiele nawozu.

  • Nawożenie trawnika na wiosnę – jak zrobić to prawidłowo?

Najważniejsze jest równomierne rozprowadzenie nawozu w ilości podanej przez producenta. Precyzja oraz dawkowanie są ważne dla uzyskania gęstego, zielonego trawnika. Jeśli w dane miejsca trafi zbyt duża lub zbyt mała ilość nawozu, pędy będą chorować, wybarwią się lub wypalą. Aby ułatwić sobie pracę, możesz użyć siewnika.

  • Jaki nawóz do trawników na wiosnę?

Po trudach jesieni i zimy trawnik potrzebuje odpowiedniego odżywienia. Najodpowiedniejszy będzie specjalistyczny, dedykowany mineralny nawóz do trawnika bogaty w azot. Dodatek fosforu zabezpieczy przed chorobami oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Możesz wybrać również specjalny nawóz do powierzchni, na których problemem jest rosnący między trawą mech. Wiosną sprawdzą się też preparaty długodziałające (studniowe lub osmocote), które stopniowo uwalniają składniki zawarte w nawozie.

Podlewanie

Na koniec nie możesz zapomnieć o regularnym podlewaniu trawnika. Częstotliwość zależy od pogody i wilgotności gleby. Najlepiej też nie robić tego w pełnym słońcu, lecz wybrać porę dnia, kiedy ostre słońce zbyt szybko nie odparuje wody. Odpowiednie będą poranki lub wieczory.

Pamiętaj również, aby obserwować trawnik i regularnie go plewić, usuwając ewentualne chwasty. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego narzędzia – nazywanego wyrywaczem chwastów (chwastownikiem) – albo ręcznie. Inną opcją jest  zastosowanie opalarki do chwastów lub przeprowadzenie oprysków preparatami niszczącymi rośliny dwuliścienne, np. mniszek lekarski. Jeśli zmagasz się z kretami – zainwestuj w odstraszacz, który zapobiegnie pojawianiu się na trawniku kretowisk.

Podążając za tymi kilkoma wskazówkami, dobrze przygotujesz swój trawnik na nadejście lata, a w czerwcu czy lipcu będziesz mógł urządzać pikniki na soczystej i gęstej trawie!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Idealny trawnik po zimie! Sprawdź porady ekspertów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.