Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak dbać o surfinie, by pięknie kwitły? Wiele osób popełnia ten błąd

Surfinie należą do najbardziej efektownych roślin balkonowych, ale ich bujne kwitnienie zależy od kilku ważnych czynników. Niestety, wielu ogrodników – nawet doświadczonych – nieświadomie popełnia błąd, który osłabia rośliny i ogranicza liczbę kwiatów. Oto, na co warto zwrócić uwagę, by surfinie kwitły obficie aż do jesieni.

Jak dbać o surfinie, by pięknie kwitły? Wiele osób popełnia ten błąd
Podczas upałów codzienne podlewanie surfinii nie wystarczy. Fot. Konna Jpg/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego surfinie marnieją?

Najczęstszą przyczyną marnienia surfinii są błędy w nawadnianiu. Zbyt rzadkie podlewanie latem prowadzi do więdnięcia liści, zamierania kwiatów i ogólnego osłabienia rośliny. Surfinie wymagają stale lekko wilgotnego podłoża, co wiąże się z koniecznością częstego podlewania rośliny. Latem należy to robić codziennie, jednak podczas upałów można podlewać surfinie nawet 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Warto wówczas robić to mniejszą ilością wody, aby uniknąć zalania rośliny.

Surfinie źle rosną w miejscach zacienionych lub narażonych na przeciągi. Do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo światła – co najmniej 5-6 godzin słońca dziennie; w cieniu kwitnienie słabnie, a pędy stają się wyciągnięte i więdną. Silny wiatr, deszcz czy wahania temperatury powodują łamanie się pędów, brązowienie i opadanie liści oraz kwiatów. Zbyt zbite lub nieprzepuszczalne podłoże prowadzi do chorób grzybowych.

Marnienie surfinii często wynika też z infekcji grzybowych (m.in. szara pleśń, mączniak, zgnilizny korzeni). Objawy to brunatnienie, zasychanie liści i kwiatów oraz szybkie zamieranie całych roślin. Dodatkowo surfinie atakują przędziorki, mszyce oraz czasem ślimaki – obecność szkodników widoczna jest jako drobne plamki, zniekształcenia i żółknięcie pędów. Ważnym czynnikiem jest także niedobór składników pokarmowych, szczególnie żelaza (żółte liście), fosforu czy potasu, co skutkuje osłabieniem wzrostu i słabym kwitnieniem.

Przeczytaj również: Surfinia obsypie się morzem kwiatów. Prosta odżywka pobudzi nawet te opadające i przyschnięte

Jak dbać o surfinie, żeby pięknie kwitły?

Surfinie najlepiej kwitną na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od silnego wiatru. Najlepiej sadzić surfinie w dużych pojemnikach lub skrzynkach balkonowych z otworami odpływowymi, które zapobiegają zastojowi wody i gniciu korzeni.

  • Podłoże i podlewanie

Dla surfinii niezbędne jest lekkie, przepuszczalne podłoże bogate w próchnicę. Najlepiej sprawdzi się ziemia dedykowana roślinom balkonowym z dodatkiem perlitu lub drobnego żwiru. Na dnie donicy dobrze jest rozłożyć warstwę drenażu. Podlewanie musi być regularne – latem codziennie, a podczas upałów nawet 2 razy dziennie. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra. 

  • Nawożenie

Aby surfinie obficie kwitły, wymagają regularnego nawożenia. Najlepiej stosować nawozy płynne do surfinii lub pelargonii z przewagą potasu i fosforu, minimum raz w tygodniu. Przy żółknięciu i zasychaniu liści warto sięgnąć po preparaty z dodatkiem żelaza (chelaty), które zapobiegają chlorozie. Należy unikać nadmiaru azotu, gdyż sprzyja rozrostowi liści kosztem kwiatów.


Surfinie najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Fot. araelf/CanvaPro

  • Przycinanie i pielęgnacja

Warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty i zasychające pędy, aby pobudzić wytwarzanie nowych pąków. W połowie sezonu można skrócić zbyt długie i ogołocone pędy o 1/3 długości, co zagęści roślinę i zintensyfikuje kolejne kwitnienie.

  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Aby ograniczyć ryzyko mączniaka prawdziwego lub szarej pleśni, należy zapewnić surfinii przewiewność oraz unikać moczenia liści podczas podlewania. Szybka reakcja na pierwsze objawy chorób i obecność szkodników oraz regularne dbanie o higienę roślin – m.in. usuwanie zainfekowanych fragmentów – ogranicza problemy zdrowotne surfinii.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego ogórki żółkną? Jak zapobiegać usychaniu, profilaktyczne opryski, które ochronią plony

Wzmacnia rośliny i zapobiega chorobom grzybowym. Jak zrobić i do czego stosować gnojówkę z czosnku?

Dlaczego pomidory gniją na krzakach? 3 groźne choroby i naturalne sposoby na ich zwalczanie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.