Porady ogrodnicze

Jak prawidłowo wiązać pomidory? Wielu ogrodników popełnia duży błąd

Podwiązywanie pomidorów to jeden z najistotniejszych elementów pielęgnacji tych warzyw. Te rośliny pnące mają duże i ciężki owoce, przez co łodyga pomidora może być narażona na uginanie się i łamanie. Jak prawidłowo podwiązywać pomidory i jakich błędów się wystrzegać?

Jak prawidłowo wiązać pomidory? Wielu ogrodników popełnia duży błąd
Wyjaśniamy, jak sprawić, by pomidory się nie przechylały. Fot. CanvaPro/123RF.com

Spis treści:

Po co podwiązywać pomidory?

Podwiązywanie pomidorów jest bardzo ważne, aby warzywa mogły prawidłowo rosnąć i rozwijać się bez uszkodzeń. Pomidory są roślinami pnącymi, które wymagają podparcia. Pędy pomidora mogą się uginać pod ciężarem owoców. Pomidor bez podwiązywania może też być podatny na uszkodzenia spowodowane silnym wiatrem lub opadami. Podwiązywanie pomidorów zapobiegnie więc łamaniu pędów i ich uszkodzeniom.

Podwiązywanie pomidorów wspomoże też utrzymanie pionowej pozycji rośliny, dzięki czemu będzie miała również lepszy dostęp do światła. Poprawi to jakość i ilość plonów pomidora. Podwiązywanie pomidorów pozwoli również na oddalenie od ziemi liści i owoców, a to zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników pomidora.

Jak podwiązywać pomidory krok po kroku?

Podwiązywanie pomidorów nie będzie przynosić odpowiednich efektów, jeśli źle je wykonamy. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie podwiązywać pomidory.

Do podwiązywania pomidorów potrzebne będą:

  • drut,
  • szpilka,
  • klips,
  • sznurek.

Tę metodę stosujemy do pomidorów, które są pod osłoną. Z tego powodu do podwiązywania pomidorów nie będzie potrzebny palik. 

Przed rozpoczęciem podwiązywania pomidorów należy odpowiednio przygotować przestrzeń. Mianowicie przy suficie osłony mocujemy drut, który posłuży za szkielet dla podwiązania warzywa. Drut powinien być rozwinięty na całej długości rosnących pomidorów. 

Do druta przywiązujemy sznurek, który powinien się znaleźć nad wybranym pomidorem. Najlepiej sznurek do podwiązywania pomidorów zawiązać na kilka supłów, aby konstrukcja była mocna i stabilna. Obok pomidora wbijamy specjalną szpilkę, jednak należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Następnie ciągniemy sznurek od góry i przywiązujemy go do szpilki przy pomidorze. Sznurek ten powinien być napięty i również przywiązujemy go kilkakrotnie.

Podwiązywanie pomidorów przynosi wiele korzyści. Fot. 123RF.com


Ostatnią częścią przywiązywania pomidora jest użycie klipsa. Klipsem spinamy łodygę pomidora z naprężonym sznurkiem. W ten sposób pomidor jest przywiązany i zabezpieczony przed złamaniem łodygi. 

Pomidory pod osłoną można też przywiązać bez użycia szpilki i klipsa. Wystarczy ponownie konstrukcja z drutu oraz sznurek. Tak samo, jak w poprzednim sposobie sznurek przywiązujemy do szkieletu i rozwijamy go w dół do pomidora. Linkę wystarczy okręcić wielokrotnie wokół łodygi pomidora, a na koniec zrobić delikatny supełek. Istotne jest też, aby sznurek przy podwiązaniu pomidora był naprężony. 

Nieodpowiednie podwiązanie pomidora może sprawić, że praca pójdzie na marne. Źle wsparte pomidory mimo przywiązania nie będą w stanie odpowiednio, pionowo rosnąć. Łodygi pomidorów będą się łamać. Może również dojść do obumarcia przywiązanych pomidorów.

ędy przy podwiązywaniu pomidorów

Istotnym błędem przy podwiązywaniu pomidorów będzie niestabilne wsparcie. Zbyt luźny sznurek nie będzie pomagał pomidorowi w utrzymaniu pionowej pozycji. Przez to podwiązany pomidor będzie się mimo wszystko uginać, czyli także łamać.

Błędem przy podwiązywaniu pomidorów jest zbyt ciasne okręcenie sznurka wokół pędu warzywa. W trakcie wzrostu pomidora poszerza się również jego łodyga. Z tego powodu sznurek do podwiązywania pomidorów należy regularnie poluzowywać. Jeśli się tego nie wykona, będzie to skutkować wbijaniem się linki w pęd pomidora. Tym samym może dojść do obumarcia rośliny.

Zobacz również:

Jak sadzić pomidory? Ogrodnik zdradził swój niezawodny sposób

Pomidory uwielbiają tę odżywkę. Wystarczy podlać sadzonki raz w miesiącu

Łodygi pomidorów i papryki są grube, sadzonki zdrowo rosną. To zasługa domowego dokarmiacza

Zdradzamy patent ogrodnika, który wyjaśnia, jak sadzić pomidory, by bogato obrodziły. Fot. 123RF.com

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.