Drzewo wiecznie zielone
Cis pospolity to gatunek drzewa lub większego krzewu, który jest zawsze zielony i długowieczny. W naturze dorasta nawet do ponad 15 metrów. Jego odmiany uprawne są jednak niższe. Rośliny te tworzą rozgałęzione, nieregularne pnie i konary. Szpilki cisu są ciemnozielone i lśniące z wierzchu, a od spodu jaśniejsze, matowe i ostro zakończone.
Jest on gatunkiem trudnym w hodowli. Lubi wilgotne i żyzne gleby. Możemy go spotkać w polskich lasach, ale jest to widok bardzo rzadki. Jego drewno jest niezwykle twarde, elastyczne i ma bardzo dobre właściwości. Nie zawiera żywicy i posiada kolor czerwony. Kiedyś często był wykorzystywany do produkcji domów i broni. Jednak już za czasów króla Jagiełły cisy zostały objęte ochroną. Jeśli interesuje cię także uprawa jałowca, przeczytaj ten artykuł.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Fot. 123RF/PICSELL
W zależności od odmiany przybiera różne kształty i wymiary. Najlepszy wzrost osiąga na stanowisku cienistym lub półcienistym. Warto wspomnieć, że nie przeszkadzają mu miejskie zanieczyszczenia.
Jest on rośliną dwupienną. Kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się na różnych osobnikach. Nasiona cisów ukryte są w okrągłych czerwonych osnówkach. Bardzo dobrze znosi cięcie i różnego rodzaju formowanie. Najlepiej przycinać go każdego roku wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Fot. 123RF/PICSELL
Zastosowanie
Cis ceniony jest przede wszystkim za wspaniałe drewno, które jest twarde, sprężyste i najbardziej zbite ze wszystkich europejskich gatunków drewna. Dzięki temu był stosowany w budownictwie i wykorzystywany do produkcji broni. Cis jest niesamowitą rośliną ozdobną. Dzięki temu, że posiada różne odmiany o zróżnicowanym wzroście i ubarwieniu, często jest sadzony w ogrodach i parkach. Jest on wykorzystywany również jako roślina lecznicza. Wywar z jego igieł stosowany był kiedyś przy problemach z nadciśnieniem krwi. W warunkach laboratoryjnych z cisu pozyskiwane są substancje stosowane w leczeniu raka piersi, płuc, a także nowotworów głowy i szyi. Niektóre składniki w nim zawarte sprawdzają się przy leczeniu astmy i zapaleniu płuc.
Cis kolumnowy - piękna roślina do przydomowych ogrodów
Cis kolumnowy jest jedną z odmian cisu pospolitego. Cisy te mają wyprostowane kolumnowe pokroje. Poza tym są rzadko atakowane są przez choroby i posiadają duże zdolności regeneracyjne.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Fot. 123RF/PICSELL
W sklepach ogrodniczych czy szkółkach możemy znaleźć wiele cisów o pokroju kolumnowym. Należą do nich na przykład:
Cis kolumnowy Fastigiata – to kolumnowy krzew, który wolno rośnie. Niezwykle wyjątkowo prezentuje się, gdy na szczytach jego pędów pojawiają się przyrosty w złotawym kolorze. Wymaga on gleb żyznych i najlepiej osłoniętych stanowisk. Nawet w zimie jego igły są zielone. Dorasta do około 1,5 metra wysokości i polecany jest szczególnie do małych ogrodów.
Fastigiata Aurea – to cis, który posiada szerokokolumnowy przekrój. Dorasta do około 4 metrów wysokości. Jego pędy są sztywne, rosnące w kolumnę. Wymaga żyznych gleb. Polecany jest szczególnie do kompozycji pokrojowych na szpalery i przydomowe żywopłoty. Można go również sadzić w warunkach miejskich.
Fastigiata Robusta – posiada wąski, kolumnowy pokrój. Jego tempo wzrostu jest umiarkowane. Po 10 latach osiąga niecałe 2 metry wysokości. Odmiana ta jest odmianą męską, co oznacza, że nie zawiązuje nasion. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słoneczych, jak i w cieniu. Jest jedną z ładniejszych odmian kolumnowych.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Fot. 123RF/PICSELL
Cisy to jedne z najbardziej długowiecznych drzew świata. Cis pospolity był pierwszym drzewem objętym ochroną w Polsce. Pod cisami zazwyczaj nic nie rośnie, ponieważ są to rośliny trujące. Jako jedyne z drzew iglastych rosnących w naszym kraju nie zawierają żywicy. Cieszą się dużą sympatią, dlatego chętnie używane są jako drzewa dekoracyjne.
Przeczytaj również:
To drzewo jest piękne i ma wyjątkowe właściwości lecznicze
Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach
Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie
Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu