Porady ogrodnicze

Jakie odmiany cisu są najpopularniejsze w Polsce?

Cis jest niezwykle elegancką rośliną iglastą, która występuje w parkach i ogrodach, a także na stanowiskach naturalnych. Posiada piękne kolory igieł, które wspaniale kontrastują z innymi roślinami. Jest ceniony ze względu na swój dekoracyjny wygląd, a także za odporność i to, że jest wiecznie zielony.
Jakie odmiany cisu są najpopularniejsze w Polsce?
REKLAMA

Drzewo wiecznie zielone
Cis pospolity to gatunek drzewa lub większego krzewu, który jest zawsze zielony i długowieczny. W naturze dorasta nawet do ponad 15 metrów. Jego odmiany uprawne są jednak niższe. Rośliny te tworzą rozgałęzione, nieregularne pnie i konary. Szpilki cisu są ciemnozielone i lśniące z wierzchu, a od spodu jaśniejsze, matowe i ostro zakończone.

Jest on gatunkiem trudnym w hodowli. Lubi wilgotne i żyzne gleby. Możemy go spotkać w polskich lasach, ale jest to widok bardzo rzadki. Jego drewno jest niezwykle twarde, elastyczne i ma bardzo dobre właściwości. Nie zawiera żywicy i posiada kolor czerwony. Kiedyś często był wykorzystywany do produkcji domów i broni. Jednak już za czasów króla Jagiełły cisy zostały objęte ochroną. Jeśli interesuje cię także uprawa jałowca, przeczytaj ten artykuł.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

W zależności od odmiany przybiera różne kształty i wymiary. Najlepszy wzrost  osiąga na stanowisku cienistym lub półcienistym. Warto wspomnieć, że nie przeszkadzają mu miejskie zanieczyszczenia.

Jest on rośliną dwupienną. Kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się na różnych osobnikach. Nasiona cisów ukryte są w okrągłych czerwonych osnówkach. Bardzo dobrze znosi cięcie i różnego rodzaju formowanie. Najlepiej przycinać go każdego roku wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

Zastosowanie
Cis ceniony jest przede wszystkim za wspaniałe drewno, które jest twarde, sprężyste i najbardziej zbite ze wszystkich europejskich gatunków drewna. Dzięki temu był stosowany w budownictwie i wykorzystywany do produkcji broni.
Cis jest niesamowitą rośliną ozdobną. Dzięki temu, że posiada różne odmiany o zróżnicowanym wzroście i ubarwieniu, często jest sadzony w ogrodach i parkach. Jest on wykorzystywany również jako roślina lecznicza. Wywar z jego igieł stosowany był kiedyś przy problemach z nadciśnieniem krwi. W warunkach laboratoryjnych z cisu pozyskiwane są substancje stosowane w leczeniu raka piersi, płuc, a także nowotworów głowy i szyi. Niektóre składniki w nim zawarte sprawdzają się przy leczeniu astmy i zapaleniu płuc.

Cis kolumnowy -  piękna roślina do przydomowych ogrodów
Cis kolumnowy jest jedną z odmian cisu pospolitego. Cisy te mają wyprostowane kolumnowe pokroje. Poza tym są rzadko atakowane są przez choroby i posiadają duże zdolności regeneracyjne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

W sklepach ogrodniczych czy szkółkach możemy znaleźć wiele cisów o pokroju kolumnowym. Należą do nich na przykład:

Cis kolumnowy Fastigiata – to kolumnowy krzew, który wolno rośnie. Niezwykle wyjątkowo prezentuje się, gdy na szczytach jego pędów pojawiają się przyrosty w złotawym kolorze. Wymaga on gleb żyznych i najlepiej osłoniętych stanowisk. Nawet w zimie jego igły są zielone. Dorasta do około 1,5 metra wysokości i polecany jest szczególnie do małych ogrodów.

Fastigiata Aurea – to cis, który posiada szerokokolumnowy przekrój. Dorasta do około 4 metrów wysokości. Jego pędy są sztywne, rosnące w kolumnę. Wymaga żyznych gleb. Polecany jest szczególnie do kompozycji pokrojowych na szpalery i przydomowe żywopłoty. Można go również sadzić w warunkach miejskich.

Fastigiata Robusta – posiada wąski, kolumnowy pokrój. Jego tempo wzrostu jest umiarkowane. Po 10 latach osiąga niecałe 2 metry wysokości. Odmiana ta jest odmianą męską, co oznacza, że nie zawiązuje nasion. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słoneczych, jak i w cieniu. Jest jedną z ładniejszych odmian kolumnowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

Cisy to jedne z najbardziej długowiecznych drzew świata. Cis pospolity był pierwszym drzewem objętym ochroną w Polsce. Pod cisami zazwyczaj nic nie rośnie, ponieważ są to rośliny trujące. Jako jedyne z drzew iglastych rosnących w naszym kraju nie zawierają żywicy. Cieszą się dużą sympatią, dlatego chętnie używane są jako drzewa dekoracyjne.Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

To drzewo jest piękne i ma wyjątkowe właściwości lecznicze

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie odmiany cisu są najpopularniejsze w Polsce?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.