Porady ogrodnicze

Jej kwiaty zachwycają zapachem. Jak uprawiać maciejkę?

Maciejka (Matthiola longipetala) cieszy się dużą popularnością ze względu na piękną woń kwiatów. Wieczory w ogrodzie przy jej zapachu to prawdziwa kwintesencja lata. Jak ją uprawiać? Kiedy najlepiej ją wysiać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule.

Maciejka jest popularną rośliną ozdobną, często uprawianą w ogrodach i na balkonach Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści: 

Skąd pochodzi maciejka? 

Maciejka jest popularną rośliną ozdobną, często uprawianą w ogrodach, na balkonach i tarasach. Naturalnie występuje w Afryce Północnej i Azji Zachodniej. Ma niewielkie listki i jasne, fioletowe kwiaty, które są bardzo charakterystyczne, a przede wszystkim pięknie pachną. 

Roślina nie jest jadalna i nie posiada żadnych znanych właściwości leczniczych. Maciejka na balkonie i w ogrodzie pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Intensywny zapach będzie relaksować i odprężać osoby przebywające w miejscu, w którym rośnie maciejka. Roślina może też zachwycać delikatnymi kolorami. 

Maciejka – kwiat. Ile wzrostu osiąga? Kiedy kwitnie? 

Maciejka dorasta do 40 cm wysokości. Kwitnie podczas letnich miesięcy, od czerwca aż do września. Jej kwiaty są drobne, różowe lub fioletowe, zebrane w luźne kwiatostany. Wieczorami otwierają się, by wydzielać intensywny zapach. Co ciekawe, kwiaty zamykają się nad ranem. 

Choć maciejka nie ma dużych wymagań, nie może być pozostawiona bez opieki. Aby prawidłowo rosnąć, potrzebuje obfitego podlewania oraz słonecznego stanowiska. Nie bez znaczenia jest też gleba. Musi być żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna oraz najlepiej dobrze spulchniona. Jeśli jest taka możliwość, warto zadbać o to, by jej odczyn był najwyżej lekko kwaśny, a nawet zasadowy. 

Maciejka – nasiona. Kiedy ją siać? 

Roślina musi być wysiana do gruntu pod koniec kwietnia. Aby uzyskać efekt długotrwałego kwitnienia, dobrze jest rozdzielić siew na kilka etapów, zachowując dwutygodniowy odstęp. Dlaczego warto to zrobić? Kiedy część roślin przekwitnie, następne zaczną rozwijać swoje piękne kwiaty! 

Nasiona maciejki możesz siać do gruntu w rzędach co około 25 cm. Po pojawieniu się siewek przerwij je, pozostawiając odstępy co 10 cm. Pamiętaj, że maciejka nie lubi przesadzania, dlatego powinna być od razu posiana w docelowym miejscu. Jest też rośliną jednoroczną. Co roku musisz ją wysiać od nowa. 

Kwiaty są popularne, dlatego nasiona znajdziesz w supermarketach, sklepach ogrodniczych oraz na targach. Zawsze zwracaj uwagę na pochodzenie nasion i jeśli to możliwe, kupuj od zaufanych sprzedawców. Maciejka w odcieniach różowego i fioletowego koloru dostępna jest także na aukcjach internetowych. Cena za opakowanie zazwyczaj wynosi od 5 do 10 złotych. 

Maciejka – sadzonki. Gdzie ich szukać? 

Może zastanawiasz się, czy dla maciejki sadzonki są również dostępne. Można je dostać czasami w sklepach ogrodniczych lub przygotować samemu w doniczkach. Pamiętaj jednak, że maciejka bardzo łatwo wzrasta z nasion, a do tego nie lubi przesadzania, dlatego sadzonki mogą być niepotrzebnym kłopotem. 

Maciejka – uprawa. Podlewanie 

Jak podlewać maciejkę? Regularnie jak wszystkie rośliny kwitnące. Szczególnie w okresie suszy trzeba pilnować, by nie wyschła bryła korzeniowa maciejki. Kwiat lubi regularne zasilanie wodą, np. poprzez zraszanie. Kiedy podlewasz ją silnym strumieniem wody, zawsze kieruj go na ziemię, a nie na rośliny. Inaczej uszkodzisz jej delikatne łodygi. 

Maciejka – roślina. Jak przedłużyć kwitnienie? 

W maju warto zasilić kwiaty dawką nawozu, który wzmocni maciejki i przedłuży ich kwitnienie (może być to zwykły nawóz do roślin kwitnących). Jeśli uprawiasz maciejki w skrzynkach lub doniczkach, weź pod uwagę płynny nawóz (zazwyczaj używa się go raz na dwa tygodnie). Nie zaleca się za to nawożenia maciejki azotem, ponieważ może on powodować znaczne osłabienie rośliny. 

Nie zapomnij także o regularnym odchwaszczaniu i spulchnianiu gleby, to pomoże roślinie szybko wzrosnąć i bujnie kwitnąć! 

Maciejka – uprawa na balkonie. Co musisz wiedzieć? 

Maciejka na balkonie to propozycja głównie dla tych osób, które nie mają swojego ogrodu, ale bardzo lubią przebywać w otoczeniu roślin. Do najpiękniejszych przykładów kwiatów na balkon należy np. maciejka dwuroga (Matthiola bicornis), która zachwyca białofioletowym kolorem i jasnymi liśćmi. 

Maciejka dwuroga odstrasza komary Fot. 123RF/PICSEL

Maciejka na balkon i jej zalety 

Maciejka dwuroga ma także inną zaletę – odstrasza komary! Wieczorny relaks na świeżym powietrzu nie będzie już wiązał się z tym problemem, niezależnie od tego, czy preferujesz odpoczynek w ogrodzie, czy na balkonie. Kwitnąca maciejka na straży na pewno zostanie doceniona także przez Twoich gości, z którymi warto podzielić się sposobem na bzyczące szkodniki. 

Co ważne, maciejka na balkon nie ma innych wymagań, niż ta ogrodowa. Jedyna różnica jest taka, że na balkonie częściej traktuje się ją jako dodatek do innych roślin, ponieważ może szybko przekwitnąć i stracić swój atrakcyjny wygląd. W związku z tym maciejkę balkonową można posadzić w mniejszej odległości od innych roślin niż w przypadku uprawy ogrodowej. 

Pamiętaj, by chronić maciejkę przed silniejszymi podmuchami wiatru i wilgocią. Nadmiar wody może prowadzić do obumarcia rośliny, jeśli korzenie będą stały w wodzie, dlatego zapewnij jej drenaż i otwory odpływowe. 

Czy maciejka jest atakowana przez szkodniki? 

Maciejka jest odporna na różnego typu choroby i szkodniki, choć jest kilka, na które trzeba uważać. Przy chorobach i szkodnikach liczy się czas reakcji, dlatego warto przygotować się na nie wcześniej. Na co szczególnie uważać? Wyjaśniamy poniżej. 

  • Bielinek kapustnik. Późnym latem składa larwy na roślinach. Musisz szybko wyzbierać gąsienice i zrobić oprysk (warto wybrać ekologiczne i naturalne preparaty). Jeśli za późno zauważyłeś szkodniki na maciejce, roślina będzie musiała zostać usunięta, by nie zagrozić pozostałym uprawom. 
  • Mszyce. To często spotykany i chyba najgroźniejszy szkodnik w uprawie kwiatów. Kiedy je zauważysz, zastosuj odpowiednie środki, które działają od razu. Mszyce wysysają z rośliny soki, co znacznie ją osłabia. 
  • Szara pleśń. Nalot rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego wykonaj oprysk sprawdzonym preparatem, przeznaczonym do walki z tym groźnym nieprzyjacielem. 
  • Mączniak prawdziwy. Jeśli zauważysz plamy pokryte mączystą, białą grzybnią, możesz być pewien, że to on. Najczęściej pojawia się w ciepłe lata, w miejscu, gdzie jest duże zagęszczenie nasadzeń. Porażone części roślin trzeba usuwać, a w przypadku zaawansowanego przebiegu choroby zastosować środek chemiczny. 

Jeśli nie jesteś pewien, jakie środki najlepiej użyć, udaj się do specjalistycznego sklepu ogrodniczego. Eksperci pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie. 

Dlaczego warto zdecydować się na maciejkę? Podsumowanie 

Maciejka na balkonie i w domu jest dobrą rośliną do nauki uprawy. To świetna opcja dla początkujących ogrodników, osób mających niewiele czasu lub dla dzieci, które chciałyby nauczyć się pielęgnacji kwiatów. 

Maciejka na balkon i do ogrodu to propozycja ponadczasowa. Świetnie komponuje się z innymi roślinami i nie ma dużych wymagań. Jeśli szukasz ładnej, pachnącej rośliny, która zachwyci cię w czasie letnich miesięcy – wybrałeś doskonale! Wykorzystując nasze porady, już niedługo będziesz cieszył się wspaniałym zapachem maciejki. 

Pelargonie: Czym podlewać, żeby ładnie kwitły? Nawożenie, uprawa i pielęgnacja

Jak dobrze znasz PRL? Quiz z nutą nostalgii

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jej kwiaty zachwycają zapachem. Jak uprawiać maciejkę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.