Porady ogrodnicze

Malina fioletowa, bezkolcowa. Słodka, rodzi dużo owoców, można uprawiać w ogrodzie i w donicy

Malina fioletowa Glen Coe wyróżnia się wyjątkowym kolorem, ale i wybornym, słodkim smakiem. Można ją uprawiać bezpośrednio w glebie, ale i w donicy, ustawionej na balkonie czy tarasie. Nie jest szczególnie wymagająca, jednak warto wiedzieć, czego potrzebuje i jak o nią dbać, by wydała obfity plon.

Malina fioletowa, bezkolcowa. Słodka, rodzi dużo owoców, można uprawiać w ogrodzie i w donicy
Wyjaśniamy jak uprawiać nietypową, fioletową malinę. Fot. Instagram: bettinakbh; korpikuusentila

Spis treści:

Malina fioletowa Glen Coe – charakterystyka

Malina właściwa (łac. Rubus idaeus) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych, który w naturze można spotkać w większej części Azji i w niemal całej Europie. Maliny uprawiane są w wielu regionach świata i to w licznych odmianach. Malina Glen Coe to odmiana o purpurowo-fioletowych owocach, niezwykłym aromacie i wybornym, słodkim smaku.

Owoce są średniej wielkości, kuliste i nadają się zarówno do zjadania na surowo, jak i do przyrządzania z nich przetworów. Malina Glen Coe odznacza się silnym wzrostem, jednak jej olbrzymim plusem jest całkowity brak kolców na pędach. Tę odmianę maliny otrzymano ze skrzyżowania maliny czarnej i czerwonej.

Uprawa maliny fioletowej

Malina fioletowa nadaje się do uprawy zarówno na działkach przy domu czy niewielkich plantacjach, jak i w doniczce, ustawianej na przykład na tarasie. Jest rośliną dość łatwą w pielęgnacji. Jak o nią zadbać i czego potrzebuje?

  • Sadzenie: Sadzonki można sadzić na wałach, w podobny sposób jak truskawki. Zapobiegnie to nadmiernemu gromadzeniu wilgoci przy korzeniach. Przygotowując podłoże, warto wykopać dół, a następnie wyłożyć go tekturą, namoczyć by lepiej się układała (po kilku miesiącach tektura się rozłoży), a następnie wyłożyć zrębkami, ziemią, kompostem i znów ziemią. Tektura ochroni ziemię przed wysuszeniem, a przy tym w początkowym okresie wzrostu zabezpieczy sadzonki przed chwastami. Najlepiej sadzić maliny płytko, przykrywając korzenie 2-3 cm warstwą gleby i podlewając je. By uchronić je przed przemarznięciem czy wysuszeniem, warto rozłożyć wokół ściółkę z przekompostowanych liści, które dodatkowo zadziałają jak nawóz. Między poszczególnymi krzewami powinniśmy pozostawić około 0,5-0,7 metra odległości.

  • Ziemia: Najlepsze będzie podłoże żyzne i lekko kwaśne. Ziemia powinna być przepuszczalna, próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie.

  • Stanowisko: Idealne stanowisko powinno być słoneczne, dzięki czemu owoce będą ładnie dojrzewały.

  • Podlewanie: Malina fioletowa potrzebuje podlewania raz w tygodniu.

  • Nawożenie: Wiosną sadzonki maliny odmiany Glen Coe warto odżywić nawozem azotowym. Należy  to robić w pierwszych latach po posadzeniu. Nawóz należy wymieszać z górną warstwą ziemi. Warto używać nawozów naturalnych, jak i kompostu.

  • Owocowanie: Glen Coe to odmiana letnia. Pysznymi owocami możemy się cieszyć przez całe lato, gdyż odmiana ta owocuje od lipca do września.

  • Cięcie: To jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Glen Coe owocuje na pędach dwuletnich. Po zakończonym sezonie pędy, które już owocowały, należy przyciąć tuż nad ziemią. Usuwamy też wszystkie słabe pędy, pozostawiając 6-8 najzdrowszych i najsilniejszych pędów jednorocznych. Wczesną wiosną można też skrócić bardzo długie pędy, jednak dopiero, gdy zniknie ryzyko silnych mrozów.

  • Choroby i szkodniki: Najgroźniejsza choroba atakująca maliny to zamieranie pędów malin, powodowane przez grzyba Didymella applanata. By ją zwalczyć, należy usuwać chore pędy i wykonywać ochronne opryski. Inną chorobą atakującą maliny jest szara pleśń. Na owocach pojawia się wówczas charakterystyczny, siny nalot, a w końcu gniją. Roślinom zagraża też antraknoza malin, w wyniku której owoce stają się suche, twarde i drobne. Skoczki i mszyce, szkodniki malin, przenoszą z kolei inną chorobę – karłowatość maliny. Zaatakowane nią krzewy należy usuwać z plantacji razem z korzeniami.
  • Zimowanie: Krzaki malin warto zabezpieczyć na zimę agrowłókniną lub matą słomianą. Warto też usypać wokół nich w listopadzie kopczyk z kory, trocin czy kompostu.

Uprawa maliny fioletowej staje się coraz popularniejsza. Warto wiedzieć, że istnieją też inne, ciekawe odmiany czerwone, żółte, a nawet czarne.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @bettinakbh

Uprawa maliny fioletowej w donicy

W doniczkach malinę fioletową sadzimy od wiosny do jesieni, przy czym najlepiej wiosną. Dzięki uprawie w donicy można swobodnie kontrolować odrosty i w razie potrzeby przenieść rośliny w inne miejsce, by nie oddziaływały na nie niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto jednak pamiętać, że ziemia w doniczkach przesycha znacznie szybciej, zatem podlewanie malin musi być częstsze. Najlepiej robić to deszczówką.

Pojemniki, w których sadzimy maliny, powinny być dość ciężkie, ponieważ mają one płytki system korzeniowy. Najlepiej wystawić je w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru i ciepłym. Maliny – tak te uprawiane w gruncie, jak i w donicy – mogą też wymagać odpowiedniej podpory. Niezwykle istotne jest też zimowanie. Warto ocieplić donice od wewnątrz, a jeśli nie jest to możliwe, owinąć je na zimę kocem czy styropianem i ustawić na czymś (na przykład na styropianie), aby zabezpieczyć je również od spodu. Część naziemną zabezpieczmy z kolei stroiszem, słomą czy włókniną.

Przeczytaj również:

Nowa, dwupiętrowa odmiana malin. Owocuje na jednorocznych i dwuletnich pędach

Czarna malina - jak ją uprawiać, by zebrać obfity plon?

Najlepsze odmiany malin. Soczyste, bez robaków i chorób

Wyjaśniamy, jakie odmiany malin warto posadzić w swoim ogrodzie. Fot. CanvaPro: N8turegrl

Owoc zamiast mięsa? Dżakfrut to nowe superfood na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.