Spis treści:
- Malina fioletowa Glen Coe – charakterystyka
- Uprawa maliny fioletowej
- Uprawa maliny fioletowej w donicy
Malina fioletowa Glen Coe – charakterystyka
Malina właściwa (łac. Rubus idaeus) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych, który w naturze można spotkać w większej części Azji i w niemal całej Europie. Maliny uprawiane są w wielu regionach świata i to w licznych odmianach. Malina Glen Coe to odmiana o purpurowo-fioletowych owocach, niezwykłym aromacie i wybornym, słodkim smaku.
Owoce są średniej wielkości, kuliste i nadają się zarówno do zjadania na surowo, jak i do przyrządzania z nich przetworów. Malina Glen Coe odznacza się silnym wzrostem, jednak jej olbrzymim plusem jest całkowity brak kolców na pędach. Tę odmianę maliny otrzymano ze skrzyżowania maliny czarnej i czerwonej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Uprawa maliny fioletowej
Malina fioletowa nadaje się do uprawy zarówno na działkach przy domu czy niewielkich plantacjach, jak i w doniczce, ustawianej na przykład na tarasie. Jest rośliną dość łatwą w pielęgnacji. Jak o nią zadbać i czego potrzebuje?
- Sadzenie: Sadzonki można sadzić na wałach, w podobny sposób jak truskawki. Zapobiegnie to nadmiernemu gromadzeniu wilgoci przy korzeniach. Przygotowując podłoże, warto wykopać dół, a następnie wyłożyć go tekturą, namoczyć by lepiej się układała (po kilku miesiącach tektura się rozłoży), a następnie wyłożyć zrębkami, ziemią, kompostem i znów ziemią. Tektura ochroni ziemię przed wysuszeniem, a przy tym w początkowym okresie wzrostu zabezpieczy sadzonki przed chwastami. Najlepiej sadzić maliny płytko, przykrywając korzenie 2-3 cm warstwą gleby i podlewając je. By uchronić je przed przemarznięciem czy wysuszeniem, warto rozłożyć wokół ściółkę z przekompostowanych liści, które dodatkowo zadziałają jak nawóz. Między poszczególnymi krzewami powinniśmy pozostawić około 0,5-0,7 metra odległości.
- Ziemia: Najlepsze będzie podłoże żyzne i lekko kwaśne. Ziemia powinna być przepuszczalna, próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie.
- Stanowisko: Idealne stanowisko powinno być słoneczne, dzięki czemu owoce będą ładnie dojrzewały.
- Podlewanie: Malina fioletowa potrzebuje podlewania raz w tygodniu.
- Nawożenie: Wiosną sadzonki maliny odmiany Glen Coe warto odżywić nawozem azotowym. Należy to robić w pierwszych latach po posadzeniu. Nawóz należy wymieszać z górną warstwą ziemi. Warto używać nawozów naturalnych, jak i kompostu.
- Owocowanie: Glen Coe to odmiana letnia. Pysznymi owocami możemy się cieszyć przez całe lato, gdyż odmiana ta owocuje od lipca do września.
Wyświetl ten post na Instagramie
- Cięcie: To jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Glen Coe owocuje na pędach dwuletnich. Po zakończonym sezonie pędy, które już owocowały, należy przyciąć tuż nad ziemią. Usuwamy też wszystkie słabe pędy, pozostawiając 6-8 najzdrowszych i najsilniejszych pędów jednorocznych. Wczesną wiosną można też skrócić bardzo długie pędy, jednak dopiero, gdy zniknie ryzyko silnych mrozów.
- Choroby i szkodniki: Najgroźniejsza choroba atakująca maliny to zamieranie pędów malin, powodowane przez grzyba Didymella applanata. By ją zwalczyć, należy usuwać chore pędy i wykonywać ochronne opryski. Inną chorobą atakującą maliny jest szara pleśń. Na owocach pojawia się wówczas charakterystyczny, siny nalot, a w końcu gniją. Roślinom zagraża też antraknoza malin, w wyniku której owoce stają się suche, twarde i drobne. Skoczki i mszyce, szkodniki malin, przenoszą z kolei inną chorobę – karłowatość maliny. Zaatakowane nią krzewy należy usuwać z plantacji razem z korzeniami.
- Zimowanie: Krzaki malin warto zabezpieczyć na zimę agrowłókniną lub matą słomianą. Warto też usypać wokół nich w listopadzie kopczyk z kory, trocin czy kompostu.
Uprawa maliny fioletowej staje się coraz popularniejsza. Warto wiedzieć, że istnieją też inne, ciekawe odmiany czerwone, żółte, a nawet czarne.
Wyświetl ten post na Instagramie
Uprawa maliny fioletowej w donicy
W doniczkach malinę fioletową sadzimy od wiosny do jesieni, przy czym najlepiej wiosną. Dzięki uprawie w donicy można swobodnie kontrolować odrosty i w razie potrzeby przenieść rośliny w inne miejsce, by nie oddziaływały na nie niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto jednak pamiętać, że ziemia w doniczkach przesycha znacznie szybciej, zatem podlewanie malin musi być częstsze. Najlepiej robić to deszczówką.
Pojemniki, w których sadzimy maliny, powinny być dość ciężkie, ponieważ mają one płytki system korzeniowy. Najlepiej wystawić je w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru i ciepłym. Maliny – tak te uprawiane w gruncie, jak i w donicy – mogą też wymagać odpowiedniej podpory. Niezwykle istotne jest też zimowanie. Warto ocieplić donice od wewnątrz, a jeśli nie jest to możliwe, owinąć je na zimę kocem czy styropianem i ustawić na czymś (na przykład na styropianie), aby zabezpieczyć je również od spodu. Część naziemną zabezpieczmy z kolei stroiszem, słomą czy włókniną.
Przeczytaj również:
Nowa, dwupiętrowa odmiana malin. Owocuje na jednorocznych i dwuletnich pędach
Czarna malina - jak ją uprawiać, by zebrać obfity plon?
Najlepsze odmiany malin. Soczyste, bez robaków i chorób
Wyjaśniamy, jakie odmiany malin warto posadzić w swoim ogrodzie. Fot. CanvaPro: N8turegrl
Owoc zamiast mięsa? Dżakfrut to nowe superfood na INTERIA.TV.