fot. 123RF/PICSELL
Czy modliszka żyje w Polsce?
Media społecznościowe eksplodowały od doniesień o coraz powszechniej pojawiających się modliszkach. Spotkać je można na drodze do pracy, na parkingu, w ogródkach i na balkonach. Użytkownicy Instagrama i Twittera z całej Polski informują o ich obecności. To dość nietypowe, ponieważ dotychczas uznawano, że owady te rzadko występują w Europie Środkowej i Polsce. Do tej pory ich obecność notowano jedynie w południowej, cieplejszej i suchszej części kraju. Wraz ze zmianami klimatycznymi zasięg jej występowania zwiększył się w kierunku północnym. Tegoroczny „wysyp” modliszek spowodowany jest wzrostem temperatur i wyjątkowo ciepłym, suchym latem.
Wysyp modliszek w Polsce
Ich wzmożona obecność jest zjawiskiem tym ciekawszym, że modliszka zwyczajna jest wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi jako owad o silnie zagrożony wyginięciem. Z tego też powodu jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Za jej zabicie grozi kara.
MODLISZKA WLECIALA MOIM RODZICOM DO POKOJU AA pic.twitter.com/TOPqfAFuVO
— jouska (@__lastparty) 30 lipca 2018
Modliszka występująca w Polsce
Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) występująca w naszym rejonie należy do licznej rodziny modliszkowatych. Na całym globie istnieje ok. 2000 gatunków. Jej ciało ma zielony, czasem też brązowy kolor, co ułatwia jej maskowanie się w otoczeniu i polowanie. Jej zwyczajowe stanowiska to suche zakrzewiny, łąki, przydroża. Samica, która może dorastać nawet do 8 cm, jest większa od samca o średnio 2-4 cm. Głowy owada ma charakterystyczny, trójkątny kształt – większą jej część zajmują ogromne oczy. Modliszka wyposażona jest w silny aparat gębowy, umożliwiający jej gryzienie twardych, chitynowych pancerzy innych owadów. Posiada po dwie pary skrzydeł, ale nie wykorzystuje ich do lotu.
Modliszka — pożywienie
Samica, ze względu na rozmiar i wagę nie może wzbić się w powietrze, samce mogą w ten sposób pokonywać niewielkie odległości. Większość dnia owad spędza w bezruchu, oczekując na ofiarę. Przyjmuje wówczas pozycję jak gdyby modlącej się mniszki – stąd też wzięła się jej nazwa. Pożywieniem modliszek są mniejsze owady – mrówki, motyle, muchy, ćmy i pająki. Osobniki żeńskie zjadają również samców swojego gatunku, do czego dochodzi podczas kopulacji – nie jest to jednak regułą.
Okres godowy modliszek przypada na końcówkę lata. Samica jest w stanie złożyć nawet do 200 jaj. Larwy pojawiające się dopiero w maju kolejnego roku, podobnie jak dorosłe osobniki, są drapieżnikami.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Modliszka w Polsce — czy gryzie
Jeśli spotkamy modliszkę na naszej drodze, nie zabierajmy jej i nie przenośmy, czy tym bardziej – nie atakujmy – to owad pod ścisłą ochroną. Poza tym, jeśli poczuje się zagrożona, może też boleśnie ugryźć.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Widziałam modliszkę – co robić
Jeśli owadom zagraża niebezpieczeństwo lub przypadkiem wpadły do naszych domów, najlepiej będzie przenieść je ostrożnie w wentylowanym pojemniku na trawnik lub inne tereny zielone, w spokojniejsze miejsce. Jak je złapać? Nakryjmy je pojemnikiem i wsuńmy pod spód kartkę papieru.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Ciekawostki o modliszkach
- W kung-fu istnieje styl walki, nazwany na cześć tego owada;
- Muzułmanie wierzą, że modliszka, przybierając pozę „oczekującą”, zawsze zwrócona jest w stronę Mekki; w Japonii owad jest symbolem męskości, odwagi i siły.
Deccoria.pl