Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Modliszka w Polsce - czy to już inwazja?

Instagram aż huczy od doniesień o nietypowych owadach, które coraz częściej pojawiają się w naszym otoczeniu. U jednych powodują zdziwienie, u drugich strach, a u innych zachwyt – nie sposób odmówić im dziwnego, magnetyzującego uroku. Mowa o… modliszkach! Czy mamy do czynienia z inwazją?

Modliszka w Polsce - czy to już inwazja?

fot. 123RF/PICSELL

Czy modliszka żyje w Polsce?

Media społecznościowe eksplodowały od doniesień o coraz powszechniej pojawiających się modliszkach. Spotkać je można na drodze do pracy, na parkingu, w ogródkach i na balkonach. Użytkownicy Instagrama i Twittera z całej Polski informują o ich obecności. To dość nietypowe, ponieważ dotychczas uznawano, że owady te rzadko występują w Europie Środkowej i Polsce. Do tej pory ich obecność notowano jedynie w południowej, cieplejszej i suchszej części kraju. Wraz ze zmianami klimatycznymi zasięg jej występowania zwiększył się w kierunku północnym. Tegoroczny „wysyp” modliszek spowodowany jest wzrostem temperatur i wyjątkowo ciepłym, suchym latem.

fot. 123RF/PICSELL

Wysyp modliszek w Polsce

Ich wzmożona obecność jest zjawiskiem tym ciekawszym, że modliszka zwyczajna jest wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi jako owad o silnie zagrożony wyginięciem. Z tego też powodu jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Za jej zabicie grozi kara.

Modliszka występująca w Polsce

Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) występująca w naszym rejonie należy do licznej rodziny modliszkowatych. Na całym globie istnieje ok. 2000 gatunków. Jej ciało ma zielony, czasem też brązowy kolor, co ułatwia jej maskowanie się w otoczeniu i polowanie. Jej zwyczajowe stanowiska to suche zakrzewiny, łąki, przydroża. Samica, która może dorastać nawet do 8 cm, jest większa od samca o średnio 2-4 cm. Głowy owada ma charakterystyczny, trójkątny kształt – większą jej część zajmują ogromne oczy. Modliszka wyposażona jest w silny aparat gębowy, umożliwiający jej gryzienie twardych, chitynowych pancerzy innych owadów. Posiada po dwie pary skrzydeł, ale nie wykorzystuje ich do lotu.

src: Youtube.com samanoPL

Modliszka — pożywienie

Samica, ze względu na rozmiar i wagę nie może wzbić się w powietrze, samce mogą w ten sposób pokonywać niewielkie odległości. Większość dnia owad spędza w bezruchu, oczekując na ofiarę. Przyjmuje wówczas pozycję jak gdyby modlącej się mniszki – stąd też wzięła się jej nazwa. Pożywieniem modliszek są mniejsze owady – mrówki, motyle, muchy, ćmy i pająki. Osobniki żeńskie zjadają również samców swojego gatunku, do czego dochodzi podczas kopulacji – nie jest to jednak regułą.

Okres godowy modliszek przypada na końcówkę lata. Samica jest w stanie złożyć nawet do 200 jaj. Larwy pojawiające się dopiero w maju kolejnego roku, podobnie jak dorosłe osobniki, są drapieżnikami.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Viktoria Shcherbakova (@vikaizniko)

Modliszka w Polsce — czy gryzie

Jeśli spotkamy modliszkę na naszej drodze, nie zabierajmy jej i nie przenośmy, czy tym bardziej – nie atakujmy – to owad pod ścisłą ochroną. Poza tym, jeśli poczuje się zagrożona, może też boleśnie ugryźć.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Kacper Konieczny (@kacper.konik)

Widziałam modliszkę – co robić

Jeśli owadom zagraża niebezpieczeństwo lub przypadkiem wpadły do naszych domów, najlepiej będzie przenieść je ostrożnie w wentylowanym pojemniku na trawnik lub inne tereny zielone, w spokojniejsze miejsce. Jak je złapać? Nakryjmy je pojemnikiem i wsuńmy pod spód kartkę papieru.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Daro (@daero2018)

Ciekawostki o modliszkach

- W kung-fu istnieje styl walki, nazwany na cześć tego owada;
- Muzułmanie wierzą, że modliszka, przybierając pozę „oczekującą”, zawsze zwrócona jest w stronę Mekki; w Japonii owad jest symbolem męskości, odwagi i siły.

Deccoria.pl

Przeczytaj: Wygląda jak osa. Gliniarz naścienny — gdzie występuje i czy jest niebezpieczny? » 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.