Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najgorsza odmiana pomidorów, owoce pękają na krzaku jeden po drugim. Ogrodnik łapie się za głowę

Podczas uprawy pomidorów zdarza się, że dojrzewające owoce pękają na krzaku. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Często wynika to z niewłaściwej pielęgnacji, ale nie tylko. Doświadczony ogrodnik mówi o najgorszej odmianie pomidorów, która jest bardzo podatna na pękanie owoców.   

Najgorsza odmiana pomidorów, owoce pękają na krzaku jeden po drugim. Ogrodnik łapie się za głowę
Sprawdź, która odmiana pomidorów jest bardzo podatna na pękanie owoców. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego pomidory pękają na krzaku?

Pomidory uprawiane we własnym ogrodzie to niezwykła przyjemność, a także niepowtarzalny smak i właściwości zdrowotne. Aby plony były obfite, a owoce dorodne, należy zapewnić krzakom optymalne warunki do wzrostu. Niestety czasem się zdarza, że pomimo odpowiedniej pielęgnacji, dojrzewające lub już dojrzałe pomidory nagle pękają. Warto przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska, gdyż nie bierze się znikąd. Poznaj najczęstsze powody, dla których pomidory pękają na krzaku.   

  • Niewłaściwe nawadnianie – najczęstszą przyczyną pękania pomidorów na krzaku jest nadmierne i nieregularne podlewanie. W przypadku, gdy krzaki nie dostawały wystarczającej ilości wody, a później zostały podlane zbyt mocno, owoce pobierają dużo wody w krótkim czasie. W rezultacie ich skórka nie nadąża się rozciągać i szybko pęka.  
        
  • Duże wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą – jeśli różnice w skokach temperatur są większe niż 10-15 st. C, wówczas zwiększa się ryzyko, że pomidory zaczną pękać na krzaku (szczególnie odmiany wrażliwe).
      
  • Przenawożenie azotem – nadmiar azotu przyczynia się do osłabienia i kruchości tkanek. W ten sposób wzrasta podatność pomidorów na pękanie.

  • Niedobór potasu – pierwiastek ten zapobiega pękaniu owoców na krzaku. Z kolei niedobór potasu może wynikać z wysokiego zasolenia gleby.

  • Ogławianie pomidorów – zabieg ten jest niezbędny do zawiązywania owoców. Jeśli jednak na krzaku zostanie zbyt mało liści, całą wodę pobieraną z gleby zaczną wchłaniać owoce. W rezultacie pomidory będą miały brzydkie pęknięcia.  

najgorsza odmiana pomidorów Doświadczony ogrodnik uważa, że najgorszą odmianą pomidorów jest TOMACCIO. Fot.infouprawa/YouTube

Najgorsza odmiana pomidorów

Okazuje się, że istnieją odmiany pomidorów, które są bardzo podatne na pękanie. Najczęściej są to odmiany, które tworzą mięsiste owoce o cienkiej skórce. Zdaniem doświadczonego ogrodnika, najgorszą odmianą pomidorów jest TOMACCIO. Idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonie lub tarasie. To odmiana koktajlowa typu cherry, która tworzy drobne owoce (o średnicy 2-4 cm). Są niezwykle smaczne i słodkie, świetnie nadają się do sałatek, spożycia na świeżo i suszenia. Poza tym pomidory te obficie owocują, a przy tym są stosunkowo odporne na choroby. Mimo wielu zalet odmiana TOMACCIO jest bardzo podatna na pękanie owoców. Choć nadają się do spożycia, nie wyglądają zbyt apetycznie. Ponadto pęknięte owoce pomidory nie można przechowywać.     

Źródło: infouprawa/YouTube, deccoria.pl    

Przeczytaj również: 

Dlaczego na pomidorach pojawiają się żółte piętki? Sposoby na przebarwianie pomidorów

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów na krzaku? Jest na to kilka sposobów

Upały i deszcze niszczą uprawy ogórków. Jak szybko uratować ogórki przed żółknięciem?

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.