Porady ogrodnicze

Najpopularniejsze kwiaty cebulowe sadzone wiosną. Jak o nie dbać?

Rośliny cebulowe to kwiaty, które sadzi się do ziemi lub doniczki. Zwykle rosną one nawet kilka lat w wybranym miejscu. Przez cały okres wzrostu na danym stanowisku wytwarzają nowe zarodniki oraz nasiona. Sprawdź, które kwiaty cebulowe sadzone wiosną są najpopularniejsze i co warto wiedzieć na temat ich uprawy.

Najpopularniejsze kwiaty cebulowe sadzone wiosną. Jak o nie dbać?
Jak wybierać cebulki do posadzenia w ogrodzie? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Jak wybierać cebulki kwiatowe do swojego ogrodu? 

Decydując się na zakup konkretnych roślin cebulkowych, warto wcześniej dokładnie sprawdzić sam wygląd cebulek. Przede wszystkim zwrócić należy uwagę na ich wielkość. Oczywiście każda roślina cechuje się inną wielkością, trudno więc porównywać ze sobą kilka różnych gatunków. Natomiast w obrębie jednak odmiany warto wybierać największe cebulki.  

Jeżeli zauważysz widoczne uszkodzenia, np. spowodowane przez szkodniki, pleśń lub plamki, zrezygnuj z ich zakupu. Takie cebulki nie wzrosną i będzie to wyłącznie strata Twoich funduszy. Kupując kilka różnych odmian oraz kolorów kwiatów w postaci cebulek warto je dokładnie posegregować. Dobrym pomysłem będzie również zapisanie, jaka to roślina i jaki kolor z danej cebulki będzie można uzyskać. W ten sposób stworzysz przemyślane i piękne kompozycje w swoim ogrodzie. 

Popularne kwiaty cebulowe sadzone w ogrodach wiosną 

Na rynku dostępnych jest szereg różnorodnych roślin cebulkowych, które można sadzić do gruntu wiosną. Te zakwitają wieloma barwami i pięknie ozdabiają domowe rabaty. Oto dziesięć najpopularniejszych z nich: 

 • Agapant (Agapanthus), 
 • Dalia (Dahlia), 
 • Eucharis (Eucharis), 
 • Eukomis (Eucomis), 
 • Frezja (Freesia), 
 • Iksja (Ixia), 
 • Inkarwilla (Incarvillea), 
 • Ismena, błonczatka (Ismene), 
 • Jaskier (Ranunculus), 
 • Krokosmia (Crocosmia). 

Co wyróżnia poszczególne kwiaty sadzone w ogrodach wiosną? 

Agapant to roślina, która określana jest często lilią afrykańską. Zalicza się ją do grupy kwiatów wieloletnich, które wywodzą się z rejonów południowej Afryki. Jest ona dość wysoka i w sprzyjających dla niej warunkach może dorastać nawet do 80 centymetrów wysokości. Do ogrodów wybierana jest między innymi ze względu na swoje liście, pełniące funkcją ozdobną. Są one długie, szablaste w kolorze jasnozielonym.  

Dalie nazywa się również georginiami. Rośliny te w zależności od gatunku dorastają od 20 do nawet 150 centymetrów. Posadzone w okresie wiosennym, zachwycają w ogrodzie od wczesnego lata do późnych miesięcy jesiennych. Kwitnienie utrzymuje się do momentu, aż pojawią się pierwsze przymrozki. 

Eucharis nazywany jest także lilią amazońską. Ze względu na swoje pochodzenie jest to roślina niezwykle wrażliwa na niskie temperatury. Warto pamiętać, aby kwiat ten sadzić w doniczce, a w okresie jego kwitnienia przypadającego na okres letni wystawiać ją do ogrodu.  

Eukomis, czyli lilia grzywiasta lub warkocznica to roślina pochodząca z terenów Afryki Południowej. Charakteryzuje się wzniesionym, kępiastym pokrojem. Może osiągać wysokość 60 centymetrów, jej liście są stosunkowo długie, z charakterystycznymi dla nich nakropieniami od spodniej warstwy. Kwiatostan ma kształt graniastosłupa, na którym znajduje się nawet kilkadziesiąt drobnych kwiatów – w zależności od gatunku ich kolor może się różnić między sobą. 

Frezja to roślina, której okres kwitnienia przypada w lipcu. Późną wiosną w miejscu jej posadzenia wyrastają sztywne liście, a między nimi pojawia się pęd o wysokości od 40 do nawet 60 centymetrów. Na jego końcu pojawia się charakterystyczny dla rośliny, wygięty w jedną stronę kwiatostan, na którym zakwitają kielichowate kwiaty. 

frezja Kwiaty frezji pojawiają się w lipcu fot. 123RF/PICSEL

Iksa to kolejna popularna roślina, która pochodzi z obszarów Afryki. W polskich warunkach dorasta do około 60 centymetrów wysokości. Odznacza się mieczowatymi liśćmi, a jej kwiaty mają kształt gwiazdy o sześciu płatkach. W zależności od odmiany ich kolor może być: 

 • biały,  
 • czerwony, 
 • różowy. 

Inkarwilla pochodzi z terenów Chin. Dorasta do maksymalnie 50 centymetrów wysokości. Jej cechą charakterystyczną są bardzo duże, zielone, pierzastozłożone liście. Roślina zakwita pod koniec maja i zachwyca aż do późnego lipca. Jej kwiaty pojawiają się w tak zwanych graniastych kwiatostanach, od kilku do kilkunastu sztuk. Różne odmiany mają kolor biały, różowy, a nawet liliowy.  

Ismena, nazywana również błonczatką pochodzi z terenów obu Ameryk oraz Karaibów. W Polsce jest jeszcze stosunkowo mało znana, chociaż jej popularność z roku na rok rośnie. Dorasta do maksymalnie 40 centymetrów wysokości, a elementem przyciągającym uwagę są jej wspaniałe kwiaty. Posadzona na wiosnę zakwita od czerwca aż do późnego września. Jej kwiaty mają natomiast kolor biały i żółty. 

Jaskier to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Łączy ona aż 1500 różnych odmian. W kraju wyróżnić można około 20 najczęściej spotykanych. Jaskry zaliczane są do roślin średnio wysokich, dorastających do maksymalnie 1 metra. Część z nich sadzona jest właśnie wiosną, wówczas zakwitają one w miesiącach letnich. 

Krokosmia wzrasta na wysokości od 50 do 100 centymetrów. Roślina ta pochodzi z terenów afrykańskich. Jej cechą charakterystyczną są wytwarzane przez nią długie oraz wąskie liście. Kwiatostany tworzą charakterystyczne wiechy, na które składa się od 4 do nawet 20 sztuk. Układają się w stosunku do siebie przeciwstawanie. Występują w bardzo intensywnych kolorach, od żółtego, poprzez pomarańczowy, kończąc na krwiście czerwonych okazach. 

Na co zwrócić uwagę, sadząc rośliny w okresie wiosennym? 

Decydując się na sadzenie roślin cebulowych, których czas sadzenia przypada na wiosnę, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim warto dobrze dopasować rodzaj kwiatów oraz ich odmianę do własnych wymagań i tego, jak wygląda Twój ogród. Ma to znaczenie ze względu na odległości pomiędzy poszczególnymi cebulkami. Zbyt gęsto zasiane kwiaty w przypadku niektórych gatunków nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. To może zaburzyć ich wzrost, a nawet osłabić kwitnienie. 

Jeżeli na swojej działce masz problem ze szkodnikami, takimi jak nornice lub krety, należy odpowiednio zadbać o cebulki kwiatów, aby nie stały się one ich zimowo-wiosenną przekąską. W tym celu warto posadzić cebulki w specjalnych koszach, które są świetnym zabezpieczeniem przed gryzoniami ziemnymi. Dobrym posunięciem jest również zabezpieczenie cebulek przed grzybami – w tym celu należy je zaprawić w środku przeciwgrzybowym, który można kupić w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. 

Przeczytaj: Krokosmia - wysoka wieloletnia bylina idealna na rabaty. Jak ją uprawiać?

Cebulki kwiatowe – co jest dla nich największym zagrożeniem? 

Cebulki roślin wkopywanych w ziemię w okresie wiosennym narażone są na różne choroby, które mogą je dotknąć jeszcze zanim się je nabędzie. Wyróżnia się kilka najczęściej występujących. Może to być między innymi tak zwana fuzarioza cebul, która atakuje przede wszystkim wierzchołki lub piętki cebulek roślin. Miejsce, w którym cebulka została dotknięta tą chorobą, można w prosty sposób zidentyfikować – powierzchnia łuski jest matowa i zaczyna stopniowo gnić. Jednocześnie na łuskach cebulki dotkniętej tą przypadłością zaczyna rozwijać się grzybnia w kolorze różowobiałym.  

Sucha zgnilizna to kolejna z częstych chorób, która może spotkać cebulki roślin. W tym przypadku można zaobserwować plamy w różnym rozmiarze, które mają kolor ciemnobrązowy. Po bliższym przyjrzeniu się można na nich zaobserwować liczne drobne owocniki grzybni. 

Głównym zabezpieczeniem przed pojawianiem się szkodliwych dla roślin chorób, jest odpowiednie przechowywanie cebulek. Jeżeli narażone będą na działanie zmiennych temperatur w wilgotnym pomieszczeniu, wówczas istnieje wysokie prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najpopularniejsze kwiaty cebulowe sadzone wiosną. Jak o nie dbać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.