Spis treści:
- Mszyce na różach — zmartwienie ogrodników
- Naturalny oprysk na mszyce z rabarbaru. Jak działa?
- Oprysk z rabarbaru na mszyce – zastosowanie
Mszyce to niewielkie, ale uporczywe owady. Kiedy pojawią się na różach, całkiem ciężko jest się ich pozbyć. Z tego powodu podpowiadamy sprawdzony sposób, dzięki któremu pożegnasz je raz na zawsze.
Mszyce na różach — zmartwienie ogrodników
Mszyce to drobne, roślinożerne owady, które mogą przybierać różny kolor. Przez to, że istnieje ich wiele gatunków, mogą zaatakować praktycznie każdą roślinę w naszym ogrodzie. Szczególną gratką są dla nich świeże, młode i miękkie pędy, z których z łatwością mogą wysysać soki roślinne. Szczególnym problemem dla ogrodników są mszyce na różach – ich atak może prowadzić do ogólnego osłabienia rośliny, zamierania jej oraz braku nowych kwiatów.
Mszyce żywią się sokiem roślin, przez co ich obecność można zauważyć po osłabionych pędach czy wysuszonych i zdeformowanych liściach i kwiatach. Co więcej, podczas żerowania pozostawiają po sobie słodką spadź, która przyciąga mrówki. Rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, szczególnie kiedy jest ciepło.
Pojawienie się mszyc może być spowodowane różnymi powodami — czasami przenoszone są przez wiatr czy zwierzęta albo mogą być już obecne na zakupionych przez nas nowych roślinach. Są jednak trudne do zauważenia. Kryją się często pod liśćmi, a ich niewielki rozmiar sprawia, że są pomijane. W wielu przypadkach obecność mszyc w ogrodzie zostaje zauważona dopiero kiedy się już rozmnożyły i opanowały nasze rośliny. Z tego powodu tak ważne jest monitorowanie stanu okazów w naszym ogrodzie oraz szybkie działanie.
Przeczytaj również: Rozcieńcz z wodą i spryskaj mszyce. Nietypowy, ale skuteczny płyn na szkodniki w ogrodzie
Naturalny oprysk na mszyce z rabarbaru. Jak działa?
W odróżnieniu od sklepowych oprysków oprysk z rabarbaru działa delikatnie i stopniowo. Ma kwaśny zapach, lepką konsystencję oraz naturalne związki, które dla mszyc i innych szkodników mogą być toksyczne i zakłócać ich rozwój. Co istotne, oprysk odstrasza mszyce, ale nie biedronki czy bzygi, czyli naturalnych wrogów mszyc. One mogą kontynuować swoją pracę bez przeszkód.
Z tego powodu oprysk z rabarbaru wspiera naturalną i delikatną równowagę biologiczną ogrodu. Nie jest agresywny, jak np. opryski z octu i wspiera naturalne i długie kwitnienie roślin.
Jak przygotować oprysk z rabarbaru na mszyce?
Jeden z najbardziej skutecznych oprysków na mszyce wykorzystuje świeże liście rabarbaru. Do jego przygotowania potrzebne będą jedynie liście, a nie smaczne łodygi tej rośliny. Wystarczy zebrać ok. 500 g liści, a następnie pokroić je na mniejsze kawałki. Umieszczamy je w wiadrze i zalewamy ok. 5 litrami świeżej wody. Tak przygotowane pozostawiamy na 24 godziny. Następnego dnia mieszankę przelewamy do dużego garnka i gotujemy przez 30 minut, aby wydobyć z liści jak najwięcej aktywnych składników. Pozostawiamy płyn do ostygnięcia i na końcu odcedzamy wywar. Jest gotowy do użycia. Przelewamy go do butelki z atomizerem i pryskamy obficie róże oraz inne rośliny w naszym ogrodzie, które są zainfekowane przez mszyce. Oprysk przechowujemy w lodówce przez 3-5 dni – po tym czasie straci swoje właściwości.
Oprysk z liści rabarbaru odstrasza mszyce, ale nie biedronki czy bzygi, czyli naturalnych wrogów mszyc.Fot. Valerii Honcharuk/CanvaPro
Oprysk z rabarbaru na mszyce – zastosowanie
Oprysk z rabarbaru podobnie jak inne opryski będzie skuteczny jedynie kiedy użyjemy go w odpowiednich warunkach. Z tego powodu warto przestrzegać kilku ważnych zasad.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pogodę. Opryski warto wykonywać podczas bezwietrznych pogodnych dni, kiedy nie pada. W takiej sytuacji będziemy mieć pewność, że pokryją liście i pędy róż i będą się na nich utrzymywać. Po ulewnych deszczach oprysk należy powtórzyć.
Ważna jest też pora dnia. Opryski warto wykonywać wieczorem, pod koniec dnia, kiedy słońce jest nisko. W ten sposób zapobiegniemy poparzeniom liści, które mogą być spowodowane nadwrażliwością na promienie słońca.
Podczas pryskania należy skupić się zwłaszcza na miejscach osłoniętych – pokrywamy wywarem również spodnią stronę liści, młode łodygi i pąki kwiatowe. Zabieg powtarzamy co 7-10 dni albo do momentu, aż mszyce znikną. Warto jednak pamiętać, że oprysk jest naturalny i delikatny dla roślin, przez co może być stosowany profilaktycznie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nie więdną w słońcu, nie boją się suszy. 7 kwiatów na słoneczne rabaty
Grube, twarde i zdrowe pory z ogrodu. Oto 4 najważniejsze zasady pielęgnacji pora latem
Jeden z najpiękniejszych kwiatów lata. Co zrobić, żeby jak najdłużej zachwycał kwiatami?