Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mszyce oblepiły róże? Przygotuj w domu oprysk, który wytępi je co do sztuki

Atak mszyc może być na początku trudny do zauważenia. Owady jednak bardzo szybko się rozmnażają, przez co błyskawicznie mogą pokryć nasze ulubione rośliny, zwłaszcza róże i powoli prowadzić do ich zamierania. Z tego powodu, kiedy zauważyliśmy pierwsze objawy ataku tych niewielkich owadów, powinniśmy szybko działać. Ten sprawdzony oprysk nam w tym pomoże.

Mszyce oblepiły róże? Przygotuj w domu oprysk, który wytępi je co do sztuki
Mszyce potrafią skutecznie zniszczyć krzewy róż. Zrób oprysk, który nie zawiera chemii i szybko działa. Fot. Valerii Honcharuk/CanvaPro

Spis treści: 

Mszyce to niewielkie, ale uporczywe owady. Kiedy pojawią się na różach, całkiem ciężko jest się ich pozbyć. Z tego powodu podpowiadamy sprawdzony sposób, dzięki któremu pożegnasz je raz na zawsze.

Mszyce na różach — zmartwienie ogrodników

Mszyce to drobne, roślinożerne owady, które mogą przybierać różny kolor. Przez to, że istnieje ich wiele gatunków, mogą zaatakować praktycznie każdą roślinę w naszym ogrodzie. Szczególną gratką są dla nich świeże, młode i miękkie pędy, z których z łatwością mogą wysysać soki roślinne. Szczególnym problemem dla ogrodników są mszyce na różach – ich atak może prowadzić do ogólnego osłabienia rośliny, zamierania jej oraz braku nowych kwiatów.

Mszyce żywią się sokiem roślin, przez co ich obecność można zauważyć po osłabionych pędach czy wysuszonych i zdeformowanych liściach i kwiatach. Co więcej, podczas żerowania pozostawiają po sobie słodką spadź, która przyciąga mrówki. Rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, szczególnie kiedy jest ciepło.

Pojawienie się mszyc może być spowodowane różnymi powodami — czasami przenoszone są przez wiatr czy zwierzęta albo mogą być już obecne na zakupionych przez nas nowych roślinach. Są jednak trudne do zauważenia. Kryją się często pod liśćmi, a ich niewielki rozmiar sprawia, że są pomijane. W wielu przypadkach obecność mszyc w ogrodzie zostaje zauważona dopiero kiedy się już rozmnożyły i opanowały nasze rośliny. Z tego powodu tak ważne jest monitorowanie stanu okazów w naszym ogrodzie oraz szybkie działanie.

Przeczytaj również: Rozcieńcz z wodą i spryskaj mszyce. Nietypowy, ale skuteczny płyn na szkodniki w ogrodzie

Naturalny oprysk na mszyce z rabarbaru. Jak działa?

W odróżnieniu od sklepowych oprysków oprysk z rabarbaru działa delikatnie i stopniowo. Ma kwaśny zapach, lepką konsystencję oraz naturalne związki, które dla mszyc i innych szkodników mogą być toksyczne i zakłócać ich rozwój. Co istotne, oprysk odstrasza mszyce, ale nie biedronki czy bzygi, czyli naturalnych wrogów mszyc. One mogą kontynuować swoją pracę bez przeszkód.

Z tego powodu oprysk z rabarbaru wspiera naturalną i delikatną równowagę biologiczną ogrodu. Nie jest agresywny, jak np. opryski z octu i wspiera naturalne i długie kwitnienie roślin.

Jak przygotować oprysk z rabarbaru na mszyce?

Jeden z najbardziej skutecznych oprysków na mszyce wykorzystuje świeże liście rabarbaru. Do jego przygotowania potrzebne będą jedynie liście, a nie smaczne łodygi tej rośliny. Wystarczy zebrać ok. 500 g liści, a następnie pokroić je na mniejsze kawałki. Umieszczamy je w wiadrze i zalewamy ok. 5 litrami świeżej wody. Tak przygotowane pozostawiamy na 24 godziny. Następnego dnia mieszankę przelewamy do dużego garnka i gotujemy przez 30 minut, aby wydobyć z liści jak najwięcej aktywnych składników. Pozostawiamy płyn do ostygnięcia i na końcu odcedzamy wywar. Jest gotowy do użycia. Przelewamy go do butelki z atomizerem i pryskamy obficie róże oraz inne rośliny w naszym ogrodzie, które są zainfekowane przez mszyce. Oprysk przechowujemy w lodówce przez 3-5 dni – po tym czasie straci swoje właściwości.

Oprysk z liści rabarbaru odstrasza mszyce, ale nie biedronki czy bzygi, czyli naturalnych wrogów mszyc.Fot. Valerii Honcharuk/CanvaPro

Oprysk z rabarbaru na mszyce – zastosowanie

Oprysk z rabarbaru podobnie jak inne opryski będzie skuteczny jedynie kiedy użyjemy go w odpowiednich warunkach. Z tego powodu warto przestrzegać kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pogodę. Opryski warto wykonywać podczas bezwietrznych pogodnych dni, kiedy nie pada. W takiej sytuacji będziemy mieć pewność, że pokryją liście i pędy róż i będą się na nich utrzymywać. Po ulewnych deszczach oprysk należy powtórzyć.

Ważna jest też pora dnia. Opryski warto wykonywać wieczorem, pod koniec dnia, kiedy słońce jest nisko. W ten sposób zapobiegniemy poparzeniom liści, które mogą być spowodowane nadwrażliwością na promienie słońca.

Podczas pryskania należy skupić się zwłaszcza na miejscach osłoniętych – pokrywamy wywarem również spodnią stronę liści, młode łodygi i pąki kwiatowe. Zabieg powtarzamy co 7-10 dni albo do momentu, aż mszyce znikną. Warto jednak pamiętać, że oprysk jest naturalny i delikatny dla roślin, przez co może być stosowany profilaktycznie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Nie więdną w słońcu, nie boją się suszy. 7 kwiatów na słoneczne rabaty

Grube, twarde i zdrowe pory z ogrodu. Oto 4 najważniejsze zasady pielęgnacji pora latem

Jeden z najpiękniejszych kwiatów lata. Co zrobić, żeby jak najdłużej zachwycał kwiatami?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.