Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Obrzeża trawnikowe – jak oddzielić trawnik od ścieżki w ogrodzie

Zadbana posesja to wizytówka każdego domu. Estetyczne wrażenie zależy przede wszystkim od pięknej murawy i atrakcyjnych wizualnie kompozycji kwiatowych. Szukasz sposobu na utworzenie wielostopniowych rabat? A może drażni Cię zarastająca trawą ścieżka? Wykorzystaj obrzeża trawnikowe, aby zapanować nad roślinnością wokół domu lub na działce!

Obrzeża trawnikowe – jak oddzielić trawnik od ścieżki w ogrodzie

Rodzaje obrzeży trawnikowych

Obrzeża trawnikowe należą do grupy akcesoriów ogrodniczych, których zadaniem jest kontrolowanie rozrostu roślinności oraz wyznaczanie granic pomiędzy strefami. Poszczególne rodzaje tych artykułów są bardzo zróżnicowane nie tylko ze względu na wygląd, ale też zastosowanie. Wśród dostępnych na rynku obrzeży znajdziesz zarówno modele o charakterze dekoracyjnym, jak i dyskretne ograniczniki, które będą niemal niewidoczne w aranżacji ogrodu.

Jakie obrzeża trawnikowe wybrać? Poszczególne artykuły są zróżnicowane nie tylko pod względem estetycznym. Liczy się również ich materiał wykonania. Co więcej, niektóre modele mają specyficzne przeznaczenie i sprawdzają się tylko do określonych zadań. Z tego powodu zebraliśmy dla Ciebie garść najistotniejszych informacji na temat obrzeży trawnikowych. Zapoznaj się z rozwiązaniami, które możesz wykorzystać w aranżacji swojej posesji.

Drewniane obrzeża trawnikowe mogą przybrać różne formy. Do najpopularniejszych rozwiązań należą proste w montażu i bardzo atrakcyjne wizualnie rollbordery. Przypominają one rolki wykonane z połączonych pieńków. Korzystając z obrzeża w tym stylu, uzyskasz efekt palisady, który prezentuje się doskonale zarówno wzdłuż ścieżek, jak i wokół rabat. Rollbordery dość stabilnie trzymają konstrukcje ogrodnicze, jednak nie nadają się do wznoszenia elementów użytkowych, np. zabezpieczenia schodków, po których się przemieszczasz. Na rynku znajdziesz także obrzeża z drewna przypominające niewielkie płotki – są one w stanie odgrodzić przestrzeń, jednak nie sprawdzą się do podtrzymywania ziemi.

Obrzeża trawnikowe, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego, należą do najczęściej wybieranych wariantów nie tylko ze względu na konkurencyjną cenę. Większość modeli jest niewidoczna ze względu na częściowo podziemny sposób montażu. Co więcej, materiał wykonania jest niezwykle odporny na wilgoć i inne nieprzyjazne warunki pogodowe – przy tym nie wymaga dodatkowej impregnacji, która jest ważna dla elementów drewnianych.

Warto wspomnieć również o gazonach betonowych – to najstabilniejsza forma rabaty. Co więcej, zarówno gazony o tradycyjnym kształcie ściętego koła, jak i w innych formach doskonale nadają się do tworzenia zaawansowanych kompozycji. Mogą również służyć także jako pojedyncze donice zewnętrzne. Do innych ciekawych rozwiązań należą obrzeża wykonane z granitu, które prezentują się wyjątkowo elegancko na posesjach urządzonych w luksusowym stylu. Z kolei osoby ceniące rustykalny styl wybierają często obrzeża wiklinowe, które są mniej trwałe od pozostałych wariantów, ale zapewniają wyjątkowy efekt.

Jakie obrzeże trawnikowe wybrać?

Planujesz metamorfozę swojej posesji? Możliwe, że będziesz potrzebować obrzeży różnego rodzaju – zależnie od elementów aranżacji. Rabaty najlepiej prezentują się z rollborderami lub w gazonach. Trawnik warto poskromić przy pomocy nierzucających się w oczy obrzeży, które w dyskretny sposób ograniczają jej rozrost. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, postaraj się jak najdokładniej zaprojektować przyszłą aranżację ogrodu i oceń, jakie warianty obrzeży będą Ci potrzebne w konkretnych miejscach. Warto również zmierzyć długości, na których zostaną one użyte. Rozważ także dokupienie zapasowych elementów na wszelki wypadek.

Wybierając obrzeża trawnikowe, zwróć uwagę na aspekt estetyczny. W przypadku dyskretnych ograniczników do trawnika upewnij się, że mają one właściwy kolor – najlepiej taki, który nie odróżnia się od ziemi. Z kolei widoczne akcesoria powinny w możliwie najlepszy sposób komponować się z pozostałymi elementami wystroju posesji.

Jeżeli masz pupila, który lubi wpadać w ogrodowe kłopoty, warto zastanowić się nad zastosowaniem obrzeży w postaci nieco wyższych płotków z zaostrzonymi końcówkami. W ten sposób zniechęcisz kota lub psa do przekroczenia granicy rabaty.

Choć ze względu na swoje przeznaczenie obrzeża ogrodowe są wystarczająco wytrzymałe, aby znieść różne warunki pogodowe, przy wyborze drewnianych elementów upewnij się, czy wymagają dodatkowej impregnacji przed montażem. Warto również poddawać je corocznej konserwacji, aby jak najdłużej zdobiły Twój ogród. W innym wypadku działanie impregnatu nałożonego przez producenta z biegiem czasu zacznie słabnąć, co doprowadzi do butwienia drewna.

Jak układać obrzeża trawnikowe?

Obrzeża trawnikowe mocuje się wzdłuż zaplanowanych linii, czyli z biegiem ścieżki, na krawędzi stopnia lub wokół rabaty. Sam sposób montażu zależy jednak od wariantu obrzeża. Na rynku dostępne są elementy mocowane do ziemi przy pomocy kotw bądź też wymagające częściowego zakopania. Najłatwiejsze w montażu są rollbordery oraz segmenty płotków, które wystarczy połączyć ze sobą i osadzić w ziemi.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.