Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pomysły na ogrodzenia domu

Ogrodzenia stawiane wokół domów chronią przed wzrokiem ciekawskich przechodniów, odwiedzinami (bez)pańskich zwierząt, nieuprawnionymi wtargnięciami i wykorzystywaniem działki przez sąsiadów – w końcu „nieogrodzony teren należy do wszystkich”. Z czego zbudować ogrodzenie?

Pomysły na ogrodzenia domu

fot. 123RF/PICSELL

Z czego zbudować ogrodzenie?

Ogrodzenie pełni funkcję reprezentacyjną i ochronną. Daje poczucie bezpieczeństwa i prywatności, osłania posesję przed szkodliwymi działaniami ze strony sąsiadów, czy zwyczajnym podglądactwem. Jakie ogrodzenie wybrać? Z czego zbudować ogrodzenie wokół domu?

Ogrodzenie murowane

Ogrodzenia murowane – w formie litego muru lub mieszane, z elementami z drewna lub metalu. To najpopularniejszy rodzaj ogrodzeń, chociaż ich wykonanie jest pracochłonne. Są trwałe, solidne a przy tym atrakcyjnie wyglądają. Pewną ich „wadą”, jest cena, która z pewnością będzie wyższa niż w przypadku przegród z paneli czy siatki. Na jej wysokość wpływa m.in. konieczność wykonania fundamentów, stopień skomplikowania projektu i wybrane materiały.

Ogrodzenia murowane wykonywane są z cegieł klinkierowych, z kamienia: granitu, piaskowca, kamieni polnych oraz bloków betonowych, przypominających wyglądem naturalny kamień.

Ogrodzenie metalowe

Metal to również dobry wybór na całe ogrodzenie lub jego dominującą część, np. przęsła lub słupki. Wśród metalowych „parkanów” wyróżnia się:

- Ogrodzenia gotowe, powstające w procesie prefabrykacji przęsła i panele z siatki zgrzewanej. Są proste i szybkie w montażu, ale nie sprawdzą się na nierównych terenach, ponieważ trudno je precyzyjnie dociąć.

- Ogrodzenia kute – to opcja dla osób, które bardzo cenią sobie estetykę i atrakcyjne otoczenie domu, ale zależy im, by ogrodzenie było też trwałe i solidne. Za te cechy przychodzi jednak więcej zapłacić – bardziej wymagająca technologia produkcji pociąga za sobą dużo wyższe koszty, a co za tym idzie, także cenę.

- Ogrodzenia z siatki – w przeciwieństwie do ogrodzeń kutych, ogrodzenia z siatki są mniej reprezentacyjne. Najczęściej stosowane jako rozwiązania tymczasowe lub w miejscach, które nie wymagają ani dużej ochrony, ani zachowania waloru dekoracyjności.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Ogrodzenie drewniane

Drewno to klasyka gatunku – jest solidne, wygląda przyjaźnie i pięknie wpasowuje się w roślinne otoczenie ogrodu. Ogrodzenie z drewna jest mniej odporne na czynniki atmosferyczne i nawet jeśli odpowiednio zabezpieczone, będzie wymagać systematycznej pielęgnacji – oczyszczania, wygładzania i ponownej impregnacji lub olejowania. Inaczej łatwo ulegnie degradacji – pojawi się na nim grzyb lub zaatakują je inne pasożyty i szkodniki drewna. Mimo tego drewniane ogrodzenia są dość proste do samodzielnego utrzymania w dobrym stanie i obróbce. Na koszt takiego parkanu wpłynie oczywiście wybór rodzaju drewna – za egzotyczne (z reguły bardziej odporne na działania czynników zewnętrznych) zapłacimy więcej.

Drewniane ogrodzenia przyjmują różne formy – płotów ekranowych, płotów ze sztachet, z bali, czy przęseł drewnianych na murowanych lub stalowych murkach. W zależności od rozwiązania, które wybierzemy, drewniane ogrodzenie odgrywać będzie inne role. Lekkie lamele, wysokie drewniane panele, posłużą raczej jako „ścianki” wydzielające partie ogrodu. Z kolei bardziej masywne, ale i dekoracyjne płoty z bali czy na dodatkowych murkach z powodzeniem sprawdzą się na ogrodzenie okalające cały dom.

Ogrodzenia kompozytowe

Ogrodzenia kompozytowe, czy też modułowe to kompromis między trwałością i bezproblemowym utrzymaniem a dekoracyjnym walorem drewna. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak prawdziwe deski, którym brak sęków, jednak nie wymagają częstego konserwowania i czyszczenia. Są też bardziej odporne na wpływ warunków pogodowych – z wyjątkiem bardzo wysokiej temperatury. Materiał niskiej jakości wystawiony na intensywne słońce może odbarwiać się lub wydzielać nieprzyjemne zapachy. Ogrodzenia modułowe mają jednak właściwości wygłuszające – działają niemal jak panele akustyczne. Jeśli to właśnie dochodzący z zewnątrz hałas doskwiera nam najbardziej, być może warto się na nie zdecydować. Deski kompozytowe łączone są w systemie pióro-wpust.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Ogrodzenia gabionowe

Gabiony zyskują na popularności jako rozwiązanie ciekawe w formie, o prostej konstrukcji i szybkim montażu. Co do zasady są budowane z drucianych koszy, które szczelnie wypełnia się kamieniami. Z powodu wielkości i wagi tego typu ogrodzenia często dodatkowo łączy się je zgrzewną siatką lub metalowymi przęsłami. Decydując się na tego typu ogrodzenie, nie warto oszczędzać na materiałach – kiepskie siatki gabionowe już po paru sezonach mogą rdzewieć lub odkształcać się pod naporem kruszywa.

Ogrodzenia betonowe

Ogrodzenia betonowe to chyba najtrwalsza opcja dostępna na rynku. Niełatwo je zniszczyć i sforsować jak np. płoty sztachetowe czy te wykonane z siatki. Beton dobrze znosi zmienne warunki pogodowe, temperaturę, nasłonecznienie. Chociaż materiał ten może kojarzyć się jak surowy i nieprzyjemny, szeroka oferta i mnogość dostępnych wykończeń i rozwiązań architektonicznych sprawia, że każdy znajdzie dla siebie atrakcyjny wariant.

Wyróżnia się dwa rodzaje betonowych ogrodzeń: pełne i ażurowe. Oba mogą być wykonywane z:

- płyt betonowych – montowanych z użyciem kotew lub na klej, na konstrukcjach aluminiowych lub na murze.
- paneli betonowych – powstają z gotowych elementów. Są proste w budowaniu, a dzięki zbrojeniu z żebrowych prętów jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- betonowych bloczków – proste w montażu dzięki modułowym elementom. Ogrodzenia bloczków stawia się niemal jak klocki. Przestrzenie między nimi wypełnia się właściwą zaprawą.
- betonu lanego
- gazonów ogrodowych.

Żywopłoty

Żywopłoty to sposób na naturalne zwieńczenie ogrodu. Podobnie jak pozostałe propozycje gwarantuje osłonę przed zgiełkiem z ulicy czy wzrokiem ciekawskich sąsiadów i przechodniów, w znikomym jednak stopniu chroni przed zwierzętami czy wtargnięciami na posesję. Ze względu na wątpliwą trwałość, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto dodatkowo wzmocnić go innym ogrodzeniem.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.