Porady ogrodnicze

Pomysły na ogrodzenia domu

Ogrodzenia stawiane wokół domów chronią przed wzrokiem ciekawskich przechodniów, odwiedzinami (bez)pańskich zwierząt, nieuprawnionymi wtargnięciami i wykorzystywaniem działki przez sąsiadów – w końcu „nieogrodzony teren należy do wszystkich”. Z czego zbudować ogrodzenie?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Z czego zbudować ogrodzenie?

Ogrodzenie pełni funkcję reprezentacyjną i ochronną. Daje poczucie bezpieczeństwa i prywatności, osłania posesję przed szkodliwymi działaniami ze strony sąsiadów, czy zwyczajnym podglądactwem. Jakie ogrodzenie wybrać? Z czego zbudować ogrodzenie wokół domu?

Ogrodzenie murowane

Ogrodzenia murowane – w formie litego muru lub mieszane, z elementami z drewna lub metalu. To najpopularniejszy rodzaj ogrodzeń, chociaż ich wykonanie jest pracochłonne. Są trwałe, solidne a przy tym atrakcyjnie wyglądają. Pewną ich „wadą”, jest cena, która z pewnością będzie wyższa niż w przypadku przegród z paneli czy siatki. Na jej wysokość wpływa m.in. konieczność wykonania fundamentów, stopień skomplikowania projektu i wybrane materiały.

Ogrodzenia murowane wykonywane są z cegieł klinkierowych, z kamienia: granitu, piaskowca, kamieni polnych oraz bloków betonowych, przypominających wyglądem naturalny kamień.

Zobacz więcej zdjęć

Ogrodzenie metalowe

Metal to również dobry wybór na całe ogrodzenie lub jego dominującą część, np. przęsła lub słupki. Wśród metalowych „parkanów” wyróżnia się:

- Ogrodzenia gotowe, powstające w procesie prefabrykacji przęsła i panele z siatki zgrzewanej. Są proste i szybkie w montażu, ale nie sprawdzą się na nierównych terenach, ponieważ trudno je precyzyjnie dociąć.

Zobacz więcej zdjęć

- Ogrodzenia kute – to opcja dla osób, które bardzo cenią sobie estetykę i atrakcyjne otoczenie domu, ale zależy im, by ogrodzenie było też trwałe i solidne. Za te cechy przychodzi jednak więcej zapłacić – bardziej wymagająca technologia produkcji pociąga za sobą dużo wyższe koszty, a co za tym idzie, także cenę.

- Ogrodzenia z siatki – w przeciwieństwie do ogrodzeń kutych, ogrodzenia z siatki są mniej reprezentacyjne. Najczęściej stosowane jako rozwiązania tymczasowe lub w miejscach, które nie wymagają ani dużej ochrony, ani zachowania waloru dekoracyjności.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pomysły na ogrodzenia domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.