Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Posadzisz na jesień, wiosną cudnie zakwitnie. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja skalnicy

Te niskie rośliny z łatwością płożą się w ogrodzie, tworząc kolorowe dywany drobnych kwiatków, doskonale widocznych na tle zielonych liści. Wybór skalnicy do ogrodu jako kwitnącej formy zadarniającej i ozdobnej uzasadnia jej banalna wręcz uprawa oraz wysoka tolerancja na niekorzystne czynniki. Poznaj ciekawe odmiany skalnicy i dowiedz się, jak należy ją pielęgnować, by przez lata wraz z nadejściem wiosny malowała na skalniaku, pod płotem czy wyższymi drzewami artystyczne, różowo-żółte plamy.

Posadzisz na jesień, wiosną cudnie zakwitnie. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja skalnicy
Skalnica, piękna i mrozoodporna roślina porośnie rabaty, tworząc barwny dywan, ale równie dobrze okryje skalne półki czy surowy, kamienny murek. Fot. sandyriverman/CanvaPro

Spis treści:

Skalnica – piękna i mrozoodporna

W Polsce występuje ich tylko ok. 20 gatunków, co stanowi namiastkę całości – potężna rodzina skalnicowatych obejmuje bowiem ponad 440 gatunków skalnic. Chociaż planując ogród na wiosnę, nie masz aż tak wielkiego wyboru to wspomniane 20 gatunków oraz ich ciekawe, wciąż doskonalone i piękniejące odmiany wystarczą w zupełności, abyś stworzył dywan pełen kwiatów wychodzący daleko poza rabaty.

Skalnice pięknie się płożą, a także szukając sposobu na rozkrzewienie, kładą się na murkach, niskich przepierzeniach czy piętrowych rabatach, zwieszając z nich swe coraz dłuższe, barwne rozłogi. W naturze lubią wyrastać tam, gdzie dla innych roślin byłoby to trudne do zrobienia: porastają skalne półki, przebijają się w szczelinach kamieni, układają pędy gęsto wzdłuż koryt górskich potoków i mniejszych strumieni.

Ze względu na siedliskowe preferencje skalnic oraz ich dużą tolerancję na niekorzystne czynniki w ogrodzie, możesz je łatwo i niezwykle praktycznie wykorzystać np. obsadzając wąziutkie rabaty, płytkie kwietniki, okrągłe donice i "cukierkowe" gazony. Jeśli masz do dyspozycji trochę wolnej przestrzeni pomiędzy rabatami a ścieżką ogrodową, tam również skalnice pomogą ci wypełnić luki, jednocześnie wrastając pomiędzy surowe płyty betonowe lub kamienne, tworząc miękki, kolorowy dywan.

skalnica W Polsce znajdziesz blisko 20 gatunków skalnic, choć odmian do ogrodowej uprawy jest znacznie więcej. Fot. peolsen/seven75/CanvaPro

Zarówno ich urokliwe, kolorowe kwiaty, jak i żywo wybarwione, mięsiste liście nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Bezobsługowe rośliny to zawsze dobry wybór, dlatego tam, gdzie masz jeszcze miejsce i gdzie ewidentnie brakuje barwnego wypełnienia, skalnica – piękna i mrozoodporna  sprawdzi się doskonale.

Przeczytaj również: Piękna i najbardziej mrozoodporna roślina na świecie. Uprawa i pielęgnacja skalnicy Arendsa

Ciekawe odmiany skalnicy

Drobne, mocno wybarwione kwiaty skalnicy przybierają rozmaite kolory w zależności od wybranej odmiany. Rośliny kwitnąc, zmieniają się z zielonych dywanów w gęste, nieregularne, czerwone, różowe, żółte lub śnieżnobiałe plamy. Pierwsze kwiaty pojawiają się wcześnie, u niektórych odmian już nawet wczesną wiosną, u innych zaś utrzymują się w ogrodzie jeszcze wtedy, gdy jesień śmiało wkracza na rabaty.

Wczesne kreacje skalnic, rozwijające swoje kwiaty już w marcu, to ciekawe urozmaicenie ogrodowego krajobrazu budzącego się powoli po zimie. Wiele nowych propozycji, które możesz już bez trudu znaleźć w szkółkach ogrodniczych, słynie też ze swojej trwałości, dzięki czemu sprawdzą się na trudnych stanowiskach, a także w donicach czy niewielkich pojemnikach. Rozważ do ogrodu te ciekawe odmiany skalnicy: 

  • skalnice Arendsa, a spośród nich oryginalne okazy 'Peter Pan', 'Limerock', 'Pixi Pan Red', 'Marco Picotee Red', 'Schneeteppich', 'Bluttenteppich', 
  • skalnice Hosta, 
  • skalnicy Fortune’a (poduszkowatej rośliny z kremowozielonymi, wzniesionymi kwiatami), 
  • skalnice rozłogowe, 
  • skalnice rozesłane, 
  • skalnice cieniste, 
  • skalnice okrągłolistne, 
  • skalnice naprzeciwlistne. 

Chcesz, by skalnice tworzyły rozległe poduszki i mimo rozmaitych trudności pogodowych kwitły co wiosnę, wnosząc nową energię na uśpione jeszcze rabaty? A może wolisz, by przełamały monotonię barw w starym ogrodzie skalnym? Tak czy inaczej, czym prędzej dowiedz się, czego potrzebują te niewielkie kwiaty.

Sadzenie i pielęgnacja skalnicy

Skalnice mają różne preferencje dotyczące nasłonecznienia. Jedne wolą ostrzejsze słońce, stale ogrzewające ich części zielone, inne z kolei najlepiej rozwijają się i kwitną w półcieniu. Znajdziesz też odmiany, które dostosują się do większego zacienienia i nie zmieni to ich formy oraz intensywności kwitnienia. Jednak wszystkie skalnice i to niezależnie od odmiany potrzebują: 

  • gleb dobrze przepuszczalnych, 
  • stanowiska z dobrym drenażem i średnio wilgotnej ziemi, 
  • sporadycznego zasilenia podłoża domowym kompostem. 

Niedopuszczalne w uprawie skalnic jest doprowadzenie do wytworzenia się zastojów wodnych zimą. W ogóle unikaj przelewania tych roślin, ponieważ za częste i zbyt intensywne podlewanie, może doprowadzić do wystąpienia zgnilizny korzeni. Jeśli skalnica nie rośnie, nie kwitnie i zaczyna niepokojąco żółknąć, najprawdopodobniej zaszkodził jej właśnie nadmiar wody.

skalnica Skalnica posadzona w donicy, pojemniku, ceramicznej misie czy paterze dekoracyjnej prezentuje się naprawdę pięknie. Uprawiając ją w donicy, szczególnie uważaj, by nie przelewać rośliny. Fot. MichelR45/CanvaPro

Tak naprawdę skalnice rosnące w ogrodzie, a także w doniczkach i pojemnikach potrzebują systematycznego, ale umiarkowanego podlewania – po konewkę sięgnij, gdy roślina wypuści pierwsze pędy rozłogowe. Wspieraj ją w ten sposób mniej więcej do połowy sierpnia, chyba że lato jest bardzo deszczowe, wówczas zawsze przed podlaniem oceń zapotrzebowanie skalnic na wodę.

Nowo posadzone, młode, dość wrażliwe sadzonki roślin warto zimą dodatkowo okrywać zwłaszcza wtedy, gdy zapowiadane są wysokie przymrozki. Jeśli wybierzesz delikatniejsze odmiany, a i takie istnieją i prezentują się naprawdę zjawiskowo, zapewnij im stanowisko słoneczne, częściowo osłonięte od wiatru. To ułatwi im utrzymanie zwartego pokroju i wypuszczanie zgodnie z terminarzem dumnie wzniesionych kwiatów.  

Sadzenie i pielęgnacja skalnicy wcale nie są skomplikowane, dlatego, jeśli dotychczas nie miałeś w swojej kolekcji ciekawych odmian tej poduszkowej rośliny, może czas posadzić kilka, chociażby na próbę. Teraz jest na to idealny moment, sadzone od września do października skalnice mają bowiem dość czasu, by dobrze ukorzenić się przed zimą. Zapewnij im dobry start, a w sezonie regularnie przycinaj przekwitające kwiatostany, tym sposobem powtórzą kwitnienie i stworzą jeszcze gęstsze, kolorowe dywany. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Skalnica cenista - wyjątkowa roślina zadarniająca. Uprawa i pielęgnacja

Dzielżan jesienny i dzielżan ogrodowy. Jak sadzić i pielęgnować te byliny?

Zachwyca swoim wyglądem niezależnie od pory roku. Ciekawe odmiany i uprawa pierisa

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.