Porady ogrodnicze

Sprawdzone sposoby na krety w ogrodzie

Zmagamy się z jedną z najcieplejszych zim od lat! Co to oznacza? Część roślin skraca okres spoczynku i zaczyna zakwitać lub wypuszczać pąki. Do aktywności wracają również… krety. Coraz częściej można zaobserwować licznie pojawiające się kretowiska. W jaki sposób uchronić przed nimi ogród?

Sprawdzone sposoby na krety w ogrodzie
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Tegoroczna zima jeszcze nie zaszczyciła nas obfitymi opadami śniegu. Ogrodnicy i rolnicy narzekają na susze, obawiają się również nagłego załamania pogody, mogącego nastąpić dopiero w kolejnych miesiącach, co miałoby katastrofalne skutki dla sezonowych zbiorów. Utrzymujące się stosunkowo wysokie jak na tę porę roku temperatury sprawiają, że rośliny, jak i zwierzęta wybudzają się z zimowego letargu – rośliny zakwitają, grzyby dalej rosną i coraz częściej zaobserwować można kopczyki świeżo przekopanej ziemi – ślady żerowania kretów.

Kret a sen zimowy

Zimą zwierzęta te nie zapadają w sen. Przechodzą w stan spowolnionego metabolizmu i spędzają ten czas w korytarzach wykopanych 50-60 cm pod ziemią, poniżej jej poziomu zamarzania. Dopiero wiosną stają się bardziej aktywne i zaczynają wykopywać płytko położone korytarze żerowiskowe. Ich wcześniejsza „pobudka” oznacza, że ogrodnicy już teraz zauważają krecie kopczyki na wypielęgnowanych trawnikach. 

src: Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 2 sprawdzone sposoby na krety w ogrodzie! Youtube.com, Kanał: Make Your Life Greener

Krety w ogrodzie

W Polsce krety podlegają częściowej ochronie gatunkowej. Zakazane jest ich umyślne okaleczanie lub chwytanie. W świetle przepisów, kreta, który zaczął bytować na zagospodarowanym ogrodzie, można przenosić w inne miejsce lub przepłaszać. Nie wolno go natomiast zabijać np. z użyciem uśmiercających pułapek (mimo że znajdują się w ofercie handlowej) – za to grozi grzywna do 5 tys. złotych albo areszt.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Monique (@_wredna_zouza_)

Sposoby na kreta w ogrodzie

W jaki sposób można zabezpieczyć ogród przed kretami? Jedyne, skuteczne na dłuższą metę sposoby to założenie specjalnej siatki zabezpieczającej lub wybudowanie podmurówki. O ich wykonaniu warto pomyśleć wcześniej, zanim nastanie pełnia sezonu.

Podmurówka to rodzaj ogrodzenia, którego część jest osadzoną głęboko pod ziemią. Krety nie mają szans sforsowania takiej przeszkody – nie przedostaną się do ogrodu ani górą, ani dołem, przekopując się pod powierzchnią. To doskonałe rozwiązanie dla młodych ogrodów. Jeśli na naszej działce zwierzęta te występowały już wcześniej, należy je złapać i przenieść w inne miejsce.

Siatka na krety może być wykonana z tworzyw sztucznych lub metalu. Warto wybierać modele o średniej wielkości oczek, np. o wymiarach 10 x 10 mm lub 16 x 16 mm. Mniejsze mogą przeszkadzać roślinom w wytwarzaniu systemów korzeniowych, a przez większe młode krety przedostaną się z łatwością. Siatkę taką umieszcza się w ziemi. Właściwą głębokość dopasowuje się do przeznaczenia danej części ogrodu: niżej umieszcza się siatki pod rabatami kwiatowymi (głębokość ok. 30 cm); wyżej na trawnikach (10 cm).

Zobacz więcej zdjęć

Jak inaczej pozbyć się żerujących kretów?

Znaną metodą na pozbycie się kretów jest wbijanie w ziemię metalowych prętów, na których osadza się puszki. Pod wpływem wiatru zaczynają one drgać, co krety odstrasza. Niestety, do tego typu straszaków zwierzęta z czasem mogą się przyzwyczaić, dlatego raz na jakiś czas należy je przenosić.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez .pl (@pjotreck)

Co można zrobić, jeśli już teraz na naszym trawniku pojawiają się kretowiska?

Bardzo istotna jest pielęgnacja trawnika. Codziennie powinniśmy się po nim przechadzać i grabiami rozkopywać kopczyki lub je udeptywać.

Deccoria.pl 

Zobacz inne porady użytkownika MakeYourLifeGreener

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

E_korek

Kiedyś krety były moim uporczywym problemem i nie mogłam się ich pozbyć. Na szczęście znajomy podpowiedział mi żebym kupiła woreczki kunagone, zapach psiej sierści który się z nich uwalnia odstrasza je bez najmniejszego problemu. I kto by pomyślał że taki mały woreczek może zdziałać takie cuda :D

grzegorz_bydgoszcz

Podmurówka i siatka to bzdura, kret wyjdzie na powierzchnie i przejdzie gdzie chce!

REKLAMA
Madmikee

Pomysły z prętami, butelkami i wiatraczkami można wsadzić między bajki już od dawna. To samo "zapachy". Nawet mój jamnik nie sprostał zadaniu i jedynie mi rozgrzebywał nowe kopce... Testowałem 1001 sposobów na wypędzenie ich z trawnika i jedyne co się sprawdziło, to elektroniczny odstraszacz! Kupiłem jeden w ogrodniczym i zwątpiłem, bo nie działał praktycznie w ogóle. Obok niego kopały nadal na potęgę. Dopiero znajomy przez przypadek trafił na taki niby skuteczny elektroniczny - ale polskiego producenta i o dziwo...działa!!! I to już drugi sezon mam czysty trawnik. To samo z nornicami, bo one też sporo szkód wyrządzały i wyniosły się ...do sąsiada! Krety też! Sąsiad kupił tez po mojej namowie i generalnie zniknęły do samej linii lasu. Tam za to zatrzęsienie i nie da rady wejść do lasu! Mnie się sprawdził, tak że polecam - ale warto poczytać jak to montować, bo początki miałem mało obiecujące...ale jak się okazało źle go zamontowałem....Nazwy nie podaję, bo to chyba nie wolno, ale chętny znajdzie na pewno, bo w Polsce w sumie aż tylu producentów nie ma.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sprawdzone sposoby na krety w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.