Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sprawdzone sposoby na krety w ogrodzie

Zmagamy się z jedną z najcieplejszych zim od lat! Co to oznacza? Część roślin skraca okres spoczynku i zaczyna zakwitać lub wypuszczać pąki. Do aktywności wracają również… krety. Coraz częściej można zaobserwować licznie pojawiające się kretowiska. W jaki sposób uchronić przed nimi ogród?

Sprawdzone sposoby na krety w ogrodzie

fot. 123RF/PICSELL

Tegoroczna zima jeszcze nie zaszczyciła nas obfitymi opadami śniegu. Ogrodnicy i rolnicy narzekają na susze, obawiają się również nagłego załamania pogody, mogącego nastąpić dopiero w kolejnych miesiącach, co miałoby katastrofalne skutki dla sezonowych zbiorów. Utrzymujące się stosunkowo wysokie jak na tę porę roku temperatury sprawiają, że rośliny, jak i zwierzęta wybudzają się z zimowego letargu – rośliny zakwitają, grzyby dalej rosną i coraz częściej zaobserwować można kopczyki świeżo przekopanej ziemi – ślady żerowania kretów.

Kret a sen zimowy

Zimą zwierzęta te nie zapadają w sen. Przechodzą w stan spowolnionego metabolizmu i spędzają ten czas w korytarzach wykopanych 50-60 cm pod ziemią, poniżej jej poziomu zamarzania. Dopiero wiosną stają się bardziej aktywne i zaczynają wykopywać płytko położone korytarze żerowiskowe. Ich wcześniejsza „pobudka” oznacza, że ogrodnicy już teraz zauważają krecie kopczyki na wypielęgnowanych trawnikach. 

src: Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 2 sprawdzone sposoby na krety w ogrodzie! Youtube.com, Kanał: Make Your Life Greener

Krety w ogrodzie

W Polsce krety podlegają częściowej ochronie gatunkowej. Zakazane jest ich umyślne okaleczanie lub chwytanie. W świetle przepisów, kreta, który zaczął bytować na zagospodarowanym ogrodzie, można przenosić w inne miejsce lub przepłaszać. Nie wolno go natomiast zabijać np. z użyciem uśmiercających pułapek (mimo że znajdują się w ofercie handlowej) – za to grozi grzywna do 5 tys. złotych albo areszt.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Monique (@_wredna_zouza_)

Sposoby na kreta w ogrodzie

W jaki sposób można zabezpieczyć ogród przed kretami? Jedyne, skuteczne na dłuższą metę sposoby to założenie specjalnej siatki zabezpieczającej lub wybudowanie podmurówki. O ich wykonaniu warto pomyśleć wcześniej, zanim nastanie pełnia sezonu.

Podmurówka to rodzaj ogrodzenia, którego część jest osadzoną głęboko pod ziemią. Krety nie mają szans sforsowania takiej przeszkody – nie przedostaną się do ogrodu ani górą, ani dołem, przekopując się pod powierzchnią. To doskonałe rozwiązanie dla młodych ogrodów. Jeśli na naszej działce zwierzęta te występowały już wcześniej, należy je złapać i przenieść w inne miejsce.

Siatka na krety może być wykonana z tworzyw sztucznych lub metalu. Warto wybierać modele o średniej wielkości oczek, np. o wymiarach 10 x 10 mm lub 16 x 16 mm. Mniejsze mogą przeszkadzać roślinom w wytwarzaniu systemów korzeniowych, a przez większe młode krety przedostaną się z łatwością. Siatkę taką umieszcza się w ziemi. Właściwą głębokość dopasowuje się do przeznaczenia danej części ogrodu: niżej umieszcza się siatki pod rabatami kwiatowymi (głębokość ok. 30 cm); wyżej na trawnikach (10 cm).

Zobacz więcej zdjęć

Jak inaczej pozbyć się żerujących kretów?

Znaną metodą na pozbycie się kretów jest wbijanie w ziemię metalowych prętów, na których osadza się puszki. Pod wpływem wiatru zaczynają one drgać, co krety odstrasza. Niestety, do tego typu straszaków zwierzęta z czasem mogą się przyzwyczaić, dlatego raz na jakiś czas należy je przenosić.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez .pl (@pjotreck)

Co można zrobić, jeśli już teraz na naszym trawniku pojawiają się kretowiska?

Bardzo istotna jest pielęgnacja trawnika. Codziennie powinniśmy się po nim przechadzać i grabiami rozkopywać kopczyki lub je udeptywać.

Deccoria.pl 

Zobacz inne porady użytkownika MakeYourLifeGreener

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.