Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Prawidłowe nawożenie hortensji. Ostatni raz podsyp azotem przed końcem lipca, będą kwitły do jesieni

Latem powinniśmy dostarczać kwitnącym hortensjom dodatkowych składników odżywczych. Jak jednak to robić, aby im nie zaszkodzić? Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Oto najważniejsze wskazówki na temat tego, jak i czym nawozić hortensje latem, by rozwijały swe piękne kwiaty do późnej jesieni.

Prawidłowe nawożenie hortensji. Ostatni raz podsyp azotem przed końcem lipca, będą kwitły do jesieni
Czym nawozić hortensje latem, by długo kwitły? Fot. wielandteixeira/123RF.com

Spis treści:

Prawidłowe nawożenie hortensji – najważniejsze zasady

Hortensje są najpiękniejszą ozdobą przydomowego ogrodu. To wyjątkowe krzewy, które wymagają szczególnego traktowania, by co sezon prezentowały się coraz lepiej. Hortensji nie można pozostawić bez opieki zwłaszcza latem, gdy znajdują się w pełni kwitnienia. Właśnie w tym okresie najbardziej potrzebują dodatkowych składników odżywczych.

Kiedy nawozić hortensje? O zabiegu tym powinniśmy pamiętać przez większość sezonu wegetacyjnego. Pierwsze nawozy zawierające azot stosujemy wczesną wiosną, w marcu i kwietniu, ostatnie natomiast pod koniec lipca. W późniejszym okresie, czyli od sierpnia do października, hortensje nadal dokarmiamy, ale tylko preparatami ubogimi w azot, a bogatymi w fosfor i potas (jesiennymi). Postępując w ten sposób, pozwolimy krzewom zdrewnieć i przygotować się do zimy.

Prawidłowo nawożone hortensje odwdzięczają się wspaniałym kwitnieniem. Warto pamiętać, że wykorzystywane nawozy muszą być dostosowane do specyficznych potrzeb tych roślin. Hortensje preferują żyzną, próchniczną oraz lekko kwaśną glebę. Tylko w takich warunkach są zdolne do przyswajania składników odżywczych, dlatego nie powinniśmy zasilać ich nawozami bogatymi w wapń, które podnoszą odczyn podłoża.

Hortensje zdrowo rosną i obficie kwitną w lekko kwaśnej glebie. Hortensje zdrowo rosną i obficie kwitną w lekko kwaśnej glebie. Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Przeczytaj również: Jak podlewać i nawozić jeżówki latem? Pielęgnacja dla długiego kwitnienia

Czym nawozić hortensje latem, by długo kwitły?

Hortensje potrzebują odpowiednich nawozów przez cały okres kwitnienia. Czym je nawozić latem, by rozwijały pąki aż do późnej jesieni? Do wyboru mamy preparaty mineralne, nawozy organiczne i domowe odżywki.

Krzewów tych nie powinno się zasilać nawozami uniwersalnymi, które zawierają niekorzystny dla nich wapń. Dużo lepiej sprawdzą się nawozy przeznaczone specjalnie do hortensji lub innych roślin kwasolubnych. W czerwcu i lipcu stosujemy te, które zawierają azot, natomiast od połowy lata do października specjalne mieszanki jesienne ubogie w ten składnik.

Możemy też zdecydować się na nawozy organiczne, takie jak:

  • kompost,
  • biohumus,
  • przekompostowany obornik bydlęcy,
  • obornik granulowany.

Warto łączyć je ze ściółkowaniem korą, szyszkami lub igliwiem, dzięki którym zakwasimy podłoże. Do nawożenia hortensji wykorzystać możemy także wybrane domowe odżywki:

  • Fusy z kawy – podsuszamy je, rozsypujemy pod krzewami i delikatnie mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi, a na koniec podlewamy. Co 1-2 tygodnie stosujemy ok. ½ szklanki fusów z kawy;

  • Suszona skórka z pomarańczy – skórki z umytych cytrusów kroimy na małe kawałki i suszmy w piekarniku w temperaturze 130°C przez 90 minut. Następnie rozdrabniamy w młynku do kawy na proszek. Co tydzień wrzucamy garść pod hortensję i podobnie jak w przypadku fusów z kawy mieszamy z podłożem i podlewamy;

  • Skórka z banana – kroimy na kawałki 2-3 skórki i zakopujemy w pobliżu krzewu. Możemy też zrobić z nich płynną odżywkę, zalewając 1 l wody i odstawiając na całą dobę. Płynem podlewamy hortensję co 2-3 tygodnie.

Pamiętajmy, że hortensja jest wymagającą rośliną, a domowe odżywki nie zaspokoją wszystkich jej potrzeb. Stosujmy je jako uzupełnienie podstawowego nawożenia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Groszek pachnący będzie kwitł aż do jesieni. Trzeba przy nim zrobić ważną rzecz

Zakop pod różami, a nowe pąki trudno będzie zliczyć. Odżywka sprawdza się co roku

Dlaczego juka ogrodowa zwija liście i usycha? Jak pobudzić ją do kwitnienia?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.