Spis treści:
Żółte plamy na trawniku – skąd się biorą?
Za nieestetyczne zmiany i widoczne już z daleka uszkodzenia, pojawiające się na trawniku w formie suchych, żółtawych placków mogą odpowiadać rozmaite czynniki. Niestety zwykle trudno jest na pierwszy rzut oka stwierdzić, dlaczego dotychczas zadbany trawnik zmienił się nie do poznania. Jednak wystarczy, że uważnie przeanalizujemy ostatnie wydarzenia oraz sprawdzimy dokładniej stan darni w miejscach uszkodzonych, a z pewnością dojdziemy do tego, w czym leży problem.
Żółte plamy często pojawiają się latem i zawsze są dowodem na to, że z zieloną murawą dzieje się coś niedobrego. Co może być ich przyczyną? Pierwszym, co powinno przyjść ci do głowy, są błędy w pielęgnacji. Oto kilka przykładów.
- Niewłaściwe nawożenie. Chodzi o to, że właśnie na wiosnę przypada jeden z ważniejszych etapów nawożenia trawnika. Jeśli zrobiłeś coś nie tak, np. zastosowałeś zbyt mało odżywki lub wręcz przeciwnie, zaaplikowałeś ją w nadmiarze, na powierzchni trawnika mogły pojawić się plamy. Zwykle są one efektem wypalenia źdźbeł trawy w miejscach, gdzie skumulowały się składniki nawozu w wyniku nierównomiernego rozłożenia lub zbyt częstego nawożenia.
- Za nisko koszona trawa. Intensywny, żywo zielony odcień ustąpi miejsca żółtym plamom również wtedy, gdy za bardzo skrócisz źdźbła podczas koszenia. Jeśli zetniesz więcej niż 1/3 ich długości, trawnik stanie się bardziej podatny na rozwój określonej grupy patogenów, która odpowiada za rozwój choroby nazywanej żółtą plamistością. Gdy skumuluje się kilka sprzyjających czynników tj. niskie korzenie, przedłużające się letnie upały i nieumiejętne nawożenie, pojawienie się prędzej czy później licznych plam infekcyjnych jest niemalże pewne.
- Nadmierna aktywność fizjologiczna czworonogów. Problem może wystąpić, gdy masz psy, które zwykły załatwiać się na trawniku. Szczególnie dotkliwy dla źdźbeł jest mocz suczek, który momentalnie wypala zielone liście i pozostawia w ich miejscu żółte, suche placki.
- Złe podlewanie. Niby to takie proste, ale w praktyce łatwo da się przelać lub przesuszyć murawę. Podawanie zbyt małych dawek wody o niewłaściwych porach np. w samym środku upalnego dnia, może doprowadzić do miejscowego przesuszenia trawy i pojawienia się niechcianych plam.
- Nadmierna eksploatacja. To nie żart, nawet na bardzo odpornej trawie rekreacyjnej mogą pojawić się żółte placki w wyniku odcisków po nadmiernej eksploatacji miejscowej. Rozkładasz wciąż matę do jogi, kocyk do piknikowania lub stawiasz fotel w tym samym miejscu? To może skończyć się brzydkimi przebarwieniami, a tak zniszczoną trawę niełatwo szybko zregenerować.
Przeczytaj również: Suche placki na trawniku. Przeprowadź ten zabieg w marcu lub kwietniu, pozbędziesz się ich na dobre
Jak zapobiegać powstawaniu żółtych plam na trawniku?
Gdy już pojawią się problemy pielęgnacyjne lub ogniska choroby, nie masz wyboru, musisz zadbać o trawnik i zwalczyć problem. Jeżeli jednak widzisz dopiero pierwsze jego objawy i udało ci się rozpoznać przyczynę, zmień nawyki, dopilnuj zwierząt i popraw warunki wzrostu swojego trawnika.
Placki widoczne gołym okiem już z daleka odbierają trawnikowi cały urok. Zadbaj o właściwą pielęgnację - nawodnienie, odżywienie i sprawdź, czy za uszkodzenia nie odpowiadają szkodniki. Fot. granyzab/deccoria.pl; srckomkrit/123rf.com
- Jeśli wciąż rozkładasz się w tym samym miejscu, zmień je. To dobre dla trawy i dla ciebie, bo każde nowe miejsce to pakiet nowych bodźców sensorycznych. Zmieniaj ustawienia mebli, parasola, donic, aby nie zakrywać wciąż tych samym części trawnika.
- Stwierdzasz braki w nawożeniu fosforem i potasem? Podaj we właściwym momencie niezbędną roślinom odżywkę, aby niczego im nie brakowało. Sprawdzi się m.in. domowy zasilacz z fusów kawy.
- Żółte plamy to ewidentnie wina niewłaściwego podlewania? Zacznij odpowiednio dawkować wodę zwłaszcza latem, gdy zapotrzebowanie roślin jest dużo większe. Nie polewaj trawnika w środku dnia, ale wieczorem lub wczesnym rankiem, aby płyn zdążył się wchłonąć w podłoże. Unikaj wysokich temperatur, które zwiększają parowanie.
- Winę za zniszczenie ponosi kosiarka? Od teraz pilnuj, aby latem noże w narzędziu ustawione były na wyższym pułapie niż zwykle. Podnieś je nawet o 2-3 cm, dzięki czemu wyższe źdźbła osłonią części przy samym podłożu, zmniejszając ekspozycję na słońce i zapobiegając ich nadmiernemu wysychaniu.
Jak zapobiegać powstawaniu żółtych plam na trawniku, jeżeli okaże się, że to dzieło ukochanego pupila? Rozwiązanie jest tylko jedno. Czas na stałe wprowadzić do harmonogramu dnia długie spacery do lasu, na pobliskie łąki, nad rzekę czy po prostu przed siebie.
Wspólne spędzanie czasu to wielka frajda, a także pakiet wzbogacających bodźców, których potrzeba wam obojgu. A na powstałe już plamy, zaradzisz prostym sposobem. Miejsca uszkodzone wymagają solidnego odżywienia, dlatego użyj dobrego nawozu organicznego, który użyźni glebę i zapewni podaż składników odżywczych najlepiej przyswajanych przez rośliny. Wysiej też nowe nasiona trawy regeneracyjnej, dobrze podlej trawę i poczekaj, aż się równomiernie zagęści, zazieleni – i znów będzie pięknie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak skutecznie usunąć mech z trawnika? Rozsyp w miejsca, gdzie jest go najwięcej
Potrafią szybko zniszczyć trawnik. Wykorzystaj amerykańską metodę na pozbycie się pędraków
Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach. W środku wiosny będzie jak dywan