Porady ogrodnicze

Wiązówka błotna, czerwona, bulwkowata. Jak uprawiać i wykorzystać w ogrodzie?

Wiązówki to byliny porastające tereny w Europie i Azji. Niektóre odmiany, ze względu na ich pięknie kwitnące kwiaty, często są wykorzystywane w celach ozdobnych. Uprawa tych roślin nie jest skomplikowana – powinien sobie z nią poradzić nawet początkujący ogrodnik. Jakie zastosowanie mają wiązówki, czym się charakteryzują i czy wykazują właściwości lecznicze?

Wiązówka błotna, czerwona, bulwkowata. Jak uprawiać i wykorzystać w ogrodzie?
Wiązówka błotna, czerwona i bulwkowata to popularne byliny wykorzystywane do ozdabiania ogrodu i nie tylko. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wiązówka – charakterystyka

Wiązówki to rodzaj bylin, które porastają siedliska wilgotne. Na terenie Polski występują jej dwa gatunki – wiązówka błotna i bulwkowa. Z reguły rośliny charakteryzują się wyprostowanymi pędami, wyrastającymi z krótkiego kłącza. Łodygi mogą osiągać średnicę 5 mm. Bylina ma liście nieparzysto-pierzaste oraz niewielkie kwiaty o lekkim zapachu, które są skupione w rozgałęzionych wiechach. Ich kolor jest uzależniony od konkretnej odmiany.

Wiązówki występujące w Polsce najczęściej można znaleźć w wilgotnych miejscach, takich jak brzegi wód, mokre łąki czy zarośla nadrzeczne. Najlepsze warunki do rozwoju zapewnia im półcień. Z reguły kwitną od czerwca do lipca/sierpnia.

Odmiany wiązówki

Do najpopularniejszych odmian wiązówki zalicza się m.in.:

  • wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) to jeden z gatunków wiązówki, który porasta siedliska wilgotne. Na terenie Polski występuje w dużej liczbie – jest uznawana za pospolitą. Ma kremowobiałe kwiaty o lekkim zapachu;

  • wiązówka czerwona (Filipendula rubra) pochodzi z Ameryki Północnej. Charakteryzuje się pięknymi kwiatami w kolorze jasnoróżowym, które przypominają pióropusze. Z tego względu jest często wybierana do ogrodów jako bylina ozdobna. Wykorzystuje się ją na rabatach oraz w pobliżu zbiorników wodnych (stawów, oczek wodnych, itp.);

  • wiązówka bulwkowa (Filipendula vulgaris) to gatunek eurosyberyjski. Bylina ma charakterystyczne nieparzysto-pierzaste liście występujące gęsto na łodydze oraz białe kwiaty. Ten gatunek także jest wykorzystywany głównie w celach ozdobnych. Roślina jest mrozoodporna, w przeciwieństwie do innych odmian preferuje suchsze miejsca.

Wiązówka – zastosowanie w ogrodzie

Wiązówka błotna, czerwona i bulwkowa to pięknie kwitnące byliny, którymi można z powodzeniem ozdobić swój ogród. Rośliny rewelacyjnie prezentują się na rabatach kwiatowych oraz blisko zbiorników wodnych (z wyjątkiem odmiany bulwkowej, która preferuje bardziej suche miejsca). Poszczególne gatunki równie dobrze wyglądają posadzone blisko siebie.

Byliny można również wykorzystać do tworzenia pięknych bukietów. Cudownie wyglądające i pachnące kwiaty często okazują się idealnym zwieńczeniem oryginalnej kreacji florystycznej.

Przeczytaj również: Te kwiaty to będzie balkonowy hit lata. Jak uprawiać i pielęgnować calibrachoę?

Uprawa wiązówki. Na to koniecznie zwróć uwagę

Wiązówka jest z powodzeniem uprawiana w wielu ogrodach. Opieka nad tą byliną nie jest zbyt skomplikowana, dlatego poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. O czym trzeba pamiętać w przypadku uprawy wiązówki?

  • Sadzenie i stanowisko

Wiązówka błotna i czerwona to byliny, które preferują półcieniste stanowiska. Najlepiej posadzić je nieopodal zbiornika wodnego – roślina naturalnie porasta tereny wilgotne. Nasiona wiązówki dobrze wysiewać wiosną lub jesienią. W przypadku odmiany bulwkowej warto wybrać bardziej suche miejsca.

wiązówka błotna Wiązówka błotna wykazuje wiele właściwości leczniczych. Fot.123RF.com

  • Ziemia i nawożenie

Bylina najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnych glebach próchniczych o dużej wilgotności. Optymalną właściwością ziemi do wiązówki jest także obojętny odczyn pH. Miejsce pod roślinę warto wyściółkować za pomocą kompostu. Do przyspieszenia rozwoju wiązówki warto wykorzystać również naturalne nawozy o spowolnionym działaniu.

  • Podlewanie

Wiązówka to roślina wymagająca stale wilgotnego podłoża. Trzeba zatem zadbać o regularne podlewanie. Jest to istotne w szczególności w sezonie letnim, gdy panują wysokie temperatury, które powodują szybkie odparowywanie wody z podłoża.

Wiązówka błotna – właściwości lecznicze

Wiązówka błotna to roślina, która wykazuje właściwości lecznicze. Z tego względu jest często wybierana przez praktykantów medycyny alternatywnej. Zwykle przygotowuje się napar z wysuszonych ukwieconych pędów. Na co pomaga tego rodzaju specyfik?

Napar z wiązówki błotnej ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Dzięki temu jest często wykorzystywany pomocniczo w walce z przeziębieniem i grypą. Roślina wykazuje także właściwości moczopędne, ponadto wspiera działanie układu pokarmowego. Często wykonuje się z niej okłady, które wspomagają gojenie ran. Wiązówka błotna zawiera także garbniki i flawonoidy, które redukują stres oksydacyjny poprzez zwalczanie wolnych rodników.

Przeczytaj również: Lazurowoniebieskie kwiaty z Bliskiego Wchodu. Jak uprawiać i pielęgnować dzwonek karpacki?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.