Spis treści:
Calibrachoa – charakterystyka
Calibrachoa to roślina z rodziny psiankowatych, która naturalnie występuje w Ameryce Południowej. Zyskała popularność w latach 90., ale do dziś jest chętnie wybierana przez ogrodników do ozdoby balkonów i tarasów. Co więcej, nazywana jest kuzynką petunii i surfinii, gdyż są do siebie bardzo podobne z wyglądu. Calibrachoa ma zwarty pokrój, tworząc zwisające pędy do 50 cm długości. Wytwarza małe, jajowate, ciemnozielone liście.
Tym, co wyróżnia calibrachoę, jest jej długie kwitnienie, które zaczyna się w maju i trwa aż do listopada. Wywczas wytwarza niezliczoną ilość małych dzwonkowatych kwiatów, o średnicy około 3-4 cm, które pięknie pachną. Paleta ich barw jest tak różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz klasycznych odcieniu żółci, czerwieni czy różu, pojawiają się też odmiany o kwiatach białych, cytrynowożółtych, terakotowych, a nawet wielobarwnych.
Odmiany calibrachoe
Na przestrzeni lat najpopularniejszą odmianą była calibrachoa Million Bells. To ona królowała w ogrodach i na balkonach, zdobiąc mnóstwem małych, dzwoneczkowych kwiatów. Wraz ze wzrostem zainteresowania hodowcy zaczęli wprowadzać na rynek kolejne odmiany, które różnią się pomiędzy sobą pokrojem, wielkością i wyglądem kwiatów. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić m.in.:
- Cherry Star – odmiana o ciemnoróżowych kwiatach z żółtymi paskami na płatkach;
- Blue Star – charakteryzuje się błękitnymi kwiatami z żółtym środkiem;
- Banana Chocolate – wytwarza żółte kwiaty z brązowym środkiem;
- Lemon Slice – odmiana o biało-żółtych kwiatach;
- Candy Bouqet – kwiaty rośliny są żółto-różowe z charakterystycznymi paskami;
- Aloha Volcano Gold – wytwarza żółto-pomarańczowe kwiaty z siateczką dobrze widocznych nerwów;
- Superbells Scarlet – odmiana o jasnoczerwonych kwiatach.
Calibrachoa nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. Fot.123RF.com
Uprawa calibrachoe
Jeśli chodzi o uprawę, calibrachoa jest mniej wymagająca niż jej kuzynka petunia. Co więcej, jest dość odporna na różnego rodzaju choroby i szkodniki, a także dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne (gdyż pochodzi z terenów skalistych). Warto jednak poznać podstawowe zasady uprawy, aby cieszyć się ich pięknym i długim kwitnieniem.
-
Sadzenie
Calibrachoa to roślina, którą warto uprawiać z rozsady. Oznacza to, że sadzonki trzeba wcześniej przygotować. Nasiona wysiewane są do doniczek na przełomie lutego i marca. Wówczas warto zapewnić temperaturę w okolicach 20 stopni Celsjusza. Kiedy nasiona zaczną wschodzić, można je przenieść do chłodniejszego pomieszczenia z temperaturą w granicach 12-15 stopni Celsjusza. Rośliny można przesadzić do gruntu (lub doniczek) już w kwietniu, o ile na zewnątrz nie występują przymrozki.
-
Stanowisko
Stanowisko, na którym rośnie calibrachoa, powinno być słoneczne (ale nie narażone na bezpośrednie słońce) i osłonięte od wiatru. Warto zaznaczyć, że tylko niektóre odmiany dobrze czują się w pełnym słońcu. Roślina ta poradzi sobie również w półcieniu.
Przeczytaj również: Szybko rośnie i tworzy kwiecisty dywan w ogrodzie. Jak uprawiać dzwonek dalmatyński?
-
Ziemia
Calibrachoa preferuje gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Dodatkowo należy zadbać, aby podłoże było lekko kwaśne, o pH w granicach 5,5. Z kolei nie przepada za glebą zasadową.
-
Podlewanie
Aby zapewnić umiarkowaną wilgotność gleby, warto zadbać o regularne podlewanie. Rośliny nawadniamy tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Przelanie może zaszkodzić naszym roślinom, gdyż może doprowadzić do gnicia korzeni i więdnięcia pędów. Z uwagi na niewielką tolerancję wapnia przez calibrachoę do podlewania najlepiej używać deszczówki, wody destylowanej lub przefiltrowanej. Nawadnianie kranówką z kolei może doprowadzić do więdnięcia liści z powodu zbyt dużej ilości wapnia w wodzie.
-
Nawożenie
Podobnie jak inne rośliny kwitnące, calibrachoa musi być odpowiednio nawożona. W tym celu sprawdzą się nawozy przeznaczone dla surfinii, petunii kaskadowych lub innych kwitnących roślin balkonowych. Warto też zadbać o nawożenie żelazem, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Nawozy zawierające ten pierwiastek pomagają ochronić liście przed chlorozą, a także wzmacniają ich zieloną barwę.
-
Choroby i szkodniki
Calibrachoa uchodzi za roślinę dość odporną. Zdarza się jednak, że może ona zostać zaatakowana przez szkodniki, zwłaszcza mszyce, a także paść ofiarą chorób grzybowych.
Calibrachoa – zastosowanie
W ostatnim czasie calibrachoa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego – zachwyca długim i niezwykle obfitym kwitnieniem oraz pięknym zapachem. Najczęściej można ją spotkać na balkonach i tarasach (nadaje się do wiszących doniczek czy skrzynek balkonowych), choć wiele osób decyduje się na jej uprawę w ogrodzie. Calibrachoa może być uprawiana pojedynczo lub w kompozycji z innymi roślinami ozdobnymi. Jej piękne kwiaty dobrze wyglądają w towarzystwie petunii, werben, pelargonii, szałwii błyszczących, a także gatunków o ozdobnych liściach.
Przeczytaj również: Nasturcja kanaryjska - pnącze o wyjątkowych właściwościach. Uprawa nasturcji kanaryjskiej w ogrodzie i na balkonie
Psy dla alergików. Te rasy mają wyjątkową zaletę na INTERIA.TV.