Spis treści:
- Jakie rośliny w ogrodzie atakuje stonka ziemniaczana?
- Jakie rośliny atakują mszyce?
- Naturalny oprysk na stonkę i na mszyce
Jakie rośliny w ogrodzie atakuje stonka ziemniaczana?
Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata) to popularny szkodnik, najlepiej znany z atakowania upraw ziemniaków. Pod nazwą tą kryją się chrząszcze z rodziny stonkowatych, przywleczone do Europy z Ameryki Północnej, a konkretnie z Kolorado. Stonka ziemniaczana ma bardzo charakterystyczny wygląd – żółte przedplecze, czarne paski na kremowym pancerzu, owalny, wypukły kształt i grube, czarne czułki. Uprawom zagrażają jednak nie tylko dorosłe osobniki, ale także larwy czy osobniki młode. Potrzebują bowiem znacznej ilości składników pokarmowych do zdrowego rozwoju. Młode stonki mają pomarańczowoczerwoną barwę z czarnymi elementami.
Stonka ziemniaczana, jak zresztą wskazuje jej nazwa, żywi się łodygami, liśćmi, a nawet kwiatami ziemniaków. Co ciekawe, szkodniki te potrafią przebyć nawet 100 km w poszukiwaniu pożywienia. Głodne chrząszcze mogą zaatakować również inne rośliny z rodziny psiankowatych, na przykład pomidory czy paprykę.
Czytaj też: Stonka ziemniaczana w ogrodzie. Naturalne opryski i pułapki na stonkę – szybko pozbędziesz się szkodnika
Jakie rośliny atakują mszyce?
Mszyce to owady z rzędu pluskwiaków i podrządu piersiodziobych. Mają miękkie, delikatne ciała i błoniaste, często zredukowane skrzydła. Szkodniki te są zielone lub czarne i żywią się zielonymi częściami roślin. Wysysają z nich soki, przez co dochodzi do zahamowania wzrostu roślin, a także przebarwiania i deformowania liści czy zamierania pąków. Żerowanie mszyc doprowadza do wyraźnego osłabienia roślin, ich obumierania, a także zmniejszenia plonów. Szkodniki przenoszą wirusy między poszczególnymi gatunkami, jak również stwarzają idealne warunki do rozwoju grzybów sadzakowych. Wszystko z uwagi na wydzielaną przez mszyce, lepką wydzielinę.
Mszyce atakują wiele gatunków roślin, chociaż na szczęście nie wszystkie. Najbardziej zagrożone są następujące rośliny:
- róże,
- jaśminowce,
- hibiskusy,
- petunie,
- begonie,
- nasturcje,
- chryzantemy,
- rumianek,
- drzewa owocowe (w tym na przykład brzoskwinie),
- warzywa (na przykład kapusta, ogórki, pomidory, buraki czy marchewki).
Czytaj również: Naturalne sposoby na mszyce. Najlepsze domowe specyfiki, które wygonią mszyce ogrodu
Naturalny oprysk na stonkę i na mszyce
Nie jest łatwo pozbyć się stonki i mszyc z roślin. Szkodniki mogą nawet całkowicie zniszczyć uprawy, więc należy działać, gdy tylko zauważymy problem. By przygotować uniwersalny środek owadobójczy, wystarczy posłużyć się czosnkiem i cebulą. Z łatwością wykonamy domowy, naturalny oprysk na mszyce i stonkę, który pomoże pozbyć się problemu.
Jak przygotować mieszankę?
- Obieramy pięć ząbków czosnku i małą cebulę, a następnie umieszczamy je w rozdrabniaczu do warzyw.
- Do warzyw dodajemy 100 ml wody i rozdrabniamy je.
- Do gotowej mieszanki dodajemy jeszcze jeden litr wody i szczyptę pieprzu cayenne, a następnie intensywnie mieszamy.
- Do płynu dodajemy jeszcze kilka kropel mydła dla wzmocnienia efektu.
- Mieszankę odstawiamy na noc.
- Kolejnego dnia roztwór przecedzamy przez sito lub gazę, a następnie dolewamy do niego kolejny litr wody.
Gotowy środek należy zastosować na rośliny w formie oprysku. Szczególnie przyłóżmy się do dokładnego spryskiwania liści, bo to właśnie na nich znajdują się jaja szkodników. Cebula i czosnek to naturalne pestycydy, więc pomogą pozbyć się zarówno mszyc, jak i stonki ziemniaczanej. Z kolei pieprz cayenne pomoże odstraszyć mrówki. Preparat na szkodniki z czosnku i cebuli należy stosować raz w tygodniu, by pozbyć się problemu. Korzystajmy z niego również, gdy zauważymy, że nasze uprawy zostały zaatakowane przez nieproszonych gości.
Przeczytaj również: Poskręcana cebula. Jakie szkodniki atakują cebulę i czy da się ją uratować?
"Na zdrowie": Ziemniaki to bogactwo składników odżywczych. A kalorie? na INTERIA.TV.