Spis treści:
- Jeżyna bezkolcowa Gigant — charakterystyka
- Jeżyna bezkolcowa Gigant — sadzenie
- Jeżyna bezkolcowa Gigant — właściwości prozdrowotne
Jeżyna bezkolcowa Gigant — charakterystyka
Jeżyna bezkolcowa Gigant (Rubus fruticosus) to odmiana jeżyny charakteryzująca się wytwarzaniem ogromnych owoców o długości nawet 5 cm! Owoce te są jędrne, trwałe, łatwe do zbioru, mają błyszczącą, niemal czarną skórkę, a co najważniejsze — są wyjątkowo smaczne. Ich słodki smak z delikatną nutką kwaskowatości sprawia, że idealnie nadają się do spożywania na surowo, a także do przetworów np. konfitur, dżemów, soków i nalewek.
Krzew jeżyny bezkolcowej o odmianie Gigant rośnie szybko i silnie. Po kilku latach uprawy jego pędy mogą osiągnąć kilka metrów długości. Owoce jeżyny zaczynają dojrzewać w lipcu, a plonowanie utrzymuje się przez 7-9 tygodni. Warto zaznaczyć, że odmiana Gigant słynie nie tylko z bardzo dużych i przepysznych owoców, ale również z wyjątkowej plenności. W trakcie sezonu tylko z jednego krzewu można zebrać od 20 do 30 kg jagód. Jeśli więc szukacie krzewu owocowego do posadzenia na działce, który ma niewielkie wymagania, obficie plonuje, a owoce są smaczne, zdrowe i nadają się na przetwory — warto postawić na jeżynę bezkolcową o odmianie Gigant.
Owoce jeżyny bezkolcowej gigant mają około 5 cm długości. Fot. 123RF.com
Jeżyna bezkolcowa Gigant — sadzenie
Jeżyna bezkolcowa Gigant ma wymagania bardzo podobne do większości krzewów owocowych. Najlepiej rośnie i plonuje, gdy:
- posadzona jest w żyznej glebie o odczynie lekko kwaśnym,
- stanowisko jest słoneczne, wtedy owoce lepiej się wybarwiają i są słodsze,
- podłoże jest umiarkowanie wilgotne, co wymaga podlewania i wysypania wokół korzeni warstwy ściółki, która zapobiegnie odparowywaniu wody z podłoża,
- jest dokarmiana nawozami organicznymi np. kompostem lub rozcieńczonym obornikiem.
Sadząc jeżynę bezkolcową Gigant w swoim ogrodzie, należy mieć na uwadze, że jest to krzew, który bardzo szybko się rozrasta, dlatego trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Zaleca się sadzić krzewy w rozstawie minimum 1,5-2 m, by drzewka mogły swobodnie się rozwijać, ale również nie konkurowały ze sobą o wodę, składniki odżywcze w podłożu oraz słońce.
Jeżyna bezkolcowa Gigant — właściwości prozdrowotne
Gigantyczne jeżyny warto jeść nie tylko ze względu na walory smakowe, ale przede wszystkim nieocenione wartości zdrowotne. Te ciemne, soczyste owoce kryją w sobie mnóstwo witamin i minerałów. Zawierają m.in.:
- witaminę C,
- witaminę A,
- witaminę B6,
- potas,
- magnez,
- wapń,
- żelazno,
- kwas foliowy.
Jeżyny są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki, przyczyniające się do powstawania komórek rakowych, dlatego szczególnie polecane są w profilaktyce antynowotworowej. Sok z jeżyn, podobnie jak sok malinowy, może być stosowany przy przeziębieniach, ponieważ ze względu na dużą zawartość witaminy C, wzmacnia organizm i pomaga zwalczyć infekcje. Ponadto jeżyny zawierają również spore ilości błonnika, dzięki czemu poprawiają perystaltykę jelit.
Przeczytaj również:
Nowa, dwupiętrowa odmiana malin. Owocuje na jednorocznych i dwuletnich pędach
Wyjaśniamy, jak uprawiac jagodę kamczacką i jakie odmiany warto posadzić w swoim ogrodzie. Fot. 123RF.com/Canva Pro