Spis treści:
W jaki sposób nornica niszczy ogród?
Nornica tworzy sieć korytarzy tuż pod powierzchnią ziemi. Przemieszczając się w glebie, uszkadza systemy korzeniowe warzyw, kwiatów i krzewów ozdobnych, a także młodych drzew. Efektem jej działalności są m.in. więdnące rośliny i łamiące się sadzonki. Niekiedy zdarza się, że całe fragmenty rabat nagle zamierają mimo prawidłowej pielęgnacji.
Nornice szczególnie chętnie podgryzają cebulki tulipanów, krokusów i przebiśniegów, ale także wgryzają się w korzenie marchwi, buraków, ziemniaków czy selera. Poza bezpośrednim uszkodzeniem korzeni czy cebulek nornica może także zwiększać ryzyko przewracania się sadzonek, ponieważ jej korytarze zbyt mocno spulchniają podłoże, zaburzając jego prawidłową strukturę.
Naturalne sposoby na wypłoszenie nornicy z ogrodu
Jedną z najpopularniejszych metod naturalnej walki z nornicami jest wykorzystanie roślin o intensywnym zapachu, drażniącym dla szkodników. Do nor możesz wkładać m.in. ząbki czosnku, gałązki bzu czarnego, świeżą miętę lub liście pomidora. Ich intensywna woń skutecznie zniechęca gryzonie do przebywania w danym miejscu. Skuteczne są też preparaty na bazie olejków eterycznych (np. olejek z mięty pieprzowej czy lawendy), które możesz rozpylać w pobliżu nor. Co jeszcze działa skutecznie na nornice?
Przeczytaj również: Rośliny, które odstraszają krety i nornice. Uwolnisz ogród od gryzoni
- Cynamon
W walce z nornicami z powodzeniem możesz także wykorzystać popularną przyprawę - cynamon. Jego intensywny zapach jest wyjątkowo nieprzyjemny dla nornic. Zawarte w nim substancje lotne (głównie aldehyd cynamonowy) działają na receptory węchu nornic i mogą zaburzać ich orientację w środowisku oraz maskować zapachy pokarmów. Rozsypany wokół rabat lub bezpośrednio do nory skutecznie odstraszy szkodniki już po 2-3 dawkach. Pamiętaj, aby każdorazowo powtarzać zabieg po deszczu.
Aby szybko pozbyć się nornic z ogrodu, możesz podsypywać cynamon do ich nor. Fot. fineart/123RF.com
- Zakłócenie spokoju nornic
Praktyką polecaną przez ogrodników jest również regularne wzruszanie gleby w okolicach tuneli nornic. Takie działanie wywołuje u gryzoni niepokój i zmusza je do opuszczenia ogrodu. Na tej samej zasadzie działają również domowe odstraszacze w postaci metalowych prętów z przymocowanymi wiatrakami, puszkami czy plastikowymi butelkami. Podmuch wiatru wprawia je w ruch, co powoduje hałas i drgania podłoża. Najlepsze efekty osiągniesz stosując kilka metod jdnocześnie.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Posadź tam, gdzie rosła cebula. Będziesz zaskoczony efektami
Róże więdną na krzakach, płatki kwiatów brązowieją. Co zrobić, żeby róże stale kwitły do jesieni?
Tego seler najbardziej potrzebuje latem. Naturalny sposób na duże, twarde i zdrowe bulwy