Podobnie jak na jukach ogrodowych, zjawiskowych roślinach, zimozielonych, których kwiatostany o tej porze mogą sięgać nawet dwóch metrów. Na nich pojawiają się dzwonkowate kwiaty w kolorze kremowym. Są to rośliny mało wymagające. Ważne, aby sadzić je w glebach przepuszczalnych i w miejscach słonecznych.
Rododendrony już przekwitły, ale nie zwalnia nas to od ich pielęgnacji. Właśnie latem na nowych przyrostach, zawiązują się kwiaty, które będziemy mogli podziwiać w przyszłym sezonie. O ile zadbamy o odpowiednie nawadnianie. Pamiętajmy, że różaneczniki mają delikatny, płytki system korzeniowy. Jeżeli dojdzie do jego przesuszenia, roślina będzie musiała to odchorować i na pewno odbije się to na jej wyglądzie.
W przypadku ozdobnych roślin jednorocznych, a także niektórych bylin, możemy pokusić się już w wielu przypadkach o zbiór nasion. Robimy to zawsze w słoneczny dzień, kiedy jest sucho. Aby uzyskać nasiona ulubionych aksamitek, nagietków czy kosmosów musimy pozwolić przekwitnąć roślinie i nie usuwać zwiędniętych kwiatów, po to, by po kilku lub kilkunastu dniach pozyskać z nich nasiona.
W ogrodzie ozdobnym rośliny okrywowe o tej porze często kontynuują swój bujny rozrost. Jeżeli ich pędy lub gałęzie zanadto nachodzą na ścieżkę, lub rabaty, musimy systematycznie je przycinać. Regularne cięcie nie tylko wpływa pozytywnie na wygląd naszej zielonej przestrzeni, ale także pobudza rośliny do dalszego wzrostu i rozkrzewiania.
W ogrodzie owocowym po truskawkach, czereśniach i wiśniach przyszedł czas na zbiór agrestu i porzeczek, zarówno czerwonych, jak i białych czy czarnych. To z nich możemy przygotować smaczne i bardzo zdrowe kompoty, dżemy, konfitury oraz inne przetwory. Są też niezastąpione w owocowych deserach. Jeżeli nie mamy porzeczek w ogrodzie, warto zastanowić się nad ich posadzeniem, tym bardziej że nie są to rośliny trudne w uprawie.
W ogrodzie warzywnym trwa o tej porze sezon ogórkowy. Ogórków do zbioru jest coraz więcej. Część z nich przeznaczamy na przetwory, warto je robić jak najszybciej po zebraniu, a część, jak np. odmiany sałatkowe do bezpośredniej konsumpcji. Podobnie jak w przypadku pomidorów, ogórki z własnego ogródka smakują zupełnie inaczej niż te ze sklepów.
Niestety w niektórych rejonach naszego kraju, po deszczowej i burzowej pogodzie, warzywa dyniowate zaczynają być już atakowane przez choroby grzybowe. Zwłaszcza jeżeli rosną w nieco zacienionym miejscu, a nie bezpośrednio na słońcu. Owoce cukinii, dotykające niewyściółkowanej gleby zaczynają gnić, zanim dojrzeją. Należy je jak najszybciej usunąć, żeby zawiązywały się kolejne. Jeżeli zauważymy biały nalot na liściach łodygach ogórków, dyni lub cukinii, świadczący o mączniaku prawdziwym lub żółtawe plamy świadczące o mączniaku rzekomym można przeprowadzić oprysk wybranym środkiem grzybobójczym. Nie należy bagatelizować tych chorób, ponieważ stopniowo ograniczają rozwój porażonych roślin, doprowadzając nawet do ich obumarcia. Czytajmy jednak dokładnie informacje i zalecenia na opakowaniu, ściśle je stosujmy oraz pilnujmy okresu karencji.
autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień