Porady ogrodnicze

Te prace koniecznie wykonaj w lipcu w ogrodzie! Kalendarz ogrodnika

„Gdy listki ziemniaków w górę spoglądają, to nam na pogodę znak pewny dają”.
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”. Liście ziemniaków rzeczywiście w górę spoglądają, na tych roślinach pojawiają się także kwiaty.

Te prace koniecznie wykonaj w lipcu w ogrodzie!  Kalendarz ogrodnika
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Podobnie jak na jukach ogrodowych, zjawiskowych roślinach, zimozielonych, których kwiatostany o tej porze mogą sięgać nawet dwóch metrów. Na nich pojawiają się dzwonkowate kwiaty w kolorze kremowym. Są to rośliny mało wymagające. Ważne, aby sadzić je w glebach przepuszczalnych i w miejscach słonecznych.

Rododendrony już przekwitły, ale nie zwalnia nas to od ich pielęgnacji. Właśnie latem na nowych przyrostach, zawiązują się kwiaty, które będziemy mogli podziwiać w przyszłym sezonie. O ile zadbamy o odpowiednie nawadnianie. Pamiętajmy, że różaneczniki mają delikatny, płytki system korzeniowy. Jeżeli dojdzie do jego przesuszenia, roślina będzie musiała to odchorować i na pewno odbije się to na jej wyglądzie.

src: Lipiec w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 12.07 - 18.07. Prace ogrodnicze w lipcu, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

W przypadku ozdobnych roślin jednorocznych, a także niektórych bylin, możemy pokusić się już w wielu przypadkach o zbiór nasion. Robimy to zawsze w słoneczny dzień, kiedy jest sucho. Aby uzyskać nasiona ulubionych aksamitek, nagietków czy kosmosów musimy pozwolić przekwitnąć roślinie i nie usuwać zwiędniętych kwiatów, po to, by po kilku lub kilkunastu dniach pozyskać z nich nasiona.

Zobacz więcej zdjęć

W ogrodzie ozdobnym rośliny okrywowe o tej porze często kontynuują swój bujny rozrost. Jeżeli ich pędy lub gałęzie zanadto nachodzą na ścieżkę, lub rabaty, musimy systematycznie je przycinać. Regularne cięcie nie tylko wpływa pozytywnie na wygląd naszej zielonej przestrzeni, ale także pobudza rośliny do dalszego wzrostu i rozkrzewiania.

W ogrodzie owocowym po truskawkach, czereśniach i wiśniach przyszedł czas na zbiór agrestu i porzeczek, zarówno czerwonych, jak i białych czy czarnych. To z nich możemy przygotować smaczne i bardzo zdrowe kompoty, dżemy, konfitury oraz inne przetwory. Są też niezastąpione w owocowych deserach. Jeżeli nie mamy porzeczek w ogrodzie, warto zastanowić się nad ich posadzeniem, tym bardziej że nie są to rośliny trudne w uprawie.

Zobacz więcej zdjęć

W ogrodzie warzywnym trwa o tej porze sezon ogórkowy. Ogórków do zbioru jest coraz więcej. Część z nich przeznaczamy na przetwory, warto je robić jak najszybciej po zebraniu, a część, jak np. odmiany sałatkowe do bezpośredniej konsumpcji. Podobnie jak w przypadku pomidorów, ogórki z własnego ogródka smakują zupełnie inaczej niż te ze sklepów. 

Niestety w niektórych rejonach naszego kraju, po deszczowej i burzowej pogodzie, warzywa dyniowate zaczynają być już atakowane przez choroby grzybowe. Zwłaszcza jeżeli rosną w nieco zacienionym miejscu, a nie bezpośrednio na słońcu. Owoce cukinii, dotykające niewyściółkowanej gleby zaczynają gnić, zanim dojrzeją. Należy je jak najszybciej usunąć, żeby zawiązywały się kolejne. Jeżeli zauważymy biały nalot na liściach łodygach ogórków, dyni lub cukinii, świadczący o mączniaku prawdziwym lub żółtawe plamy świadczące o mączniaku rzekomym można przeprowadzić oprysk wybranym środkiem grzybobójczym. Nie należy bagatelizować tych chorób, ponieważ stopniowo ograniczają rozwój porażonych roślin, doprowadzając nawet do ich obumarcia. Czytajmy jednak dokładnie informacje i zalecenia na opakowaniu, ściśle je stosujmy oraz pilnujmy okresu karencji.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Te prace koniecznie wykonaj w lipcu w ogrodzie! Kalendarz ogrodnika"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.