Miłorząb dwuklapowy
Drzewo to naturalnie występuje w południowo-wschodniej części Chin. W Polsce przyjmuje się dobrze, jest odporne na zanieczyszczenie powietrza i mocne zasolenie gleby, więc może rosnąć nawet przy posypywanych zimą drogach. W dodatku świetnie znosi niskie temperatury. Znakiem charakterystycznym miłorzębu są liście przypominające wachlarze, które na jesień przebarwiają się z zielonych na jaskrawożółte. Drzewo rośnie bardzo wolno, 20-letnie osiąga wysokość zaledwie 5 m. Wiekowe okazy wyrastają na około 30 m.
Sprawdź: Drzewa do małego ogrodu – jakie gatunki wybrać?
Fot.123RF.comForsycja pośrednia
Ze względu na małe żółte kwiatki, które krzew ten wypuszcza w okolicach Wielkanocy, chętnie sadzimy go w ogrodach. Ta odmiana forsycji osiąga około 2-3 m wysokości. Należy poprzycinać ją w okresie, gdy już kwitnie, ale jeszcze nie wypuściła liści.
Pędy skracamy o 1/3 długości. Krzew będzie wymagał dodatkowego podlewania, szczególnie w okresie wzrostu, mimo to forsycja jest łatwa w uprawie.
Sprawedź: Forsycja - uprawa, cięcie i rozmnażanie
Magnolia
Występuje zarówno w postaci krzewów, jak i drzew osiągających kilkanaście metrów wysokości. Dzięki temu jej wielkość można dopasować do rozmiarów swojego ogrodu. Warto, gdyż magnolia wypuszcza niezwykłej urody kwiaty. Osiągają wielkość dłoni, najczęściej mają różowo-biały kolor i intensywnie pachną.
Przy sprzyjających warunkach pogodowych magnolia może zakwitnąć dwa razy w ciągu roku: wczesną wiosną, zanim pojawią się liście oraz jesienią.
Sprawdź: Co zrobić, gdy magnolia nie kwitnie?