Porady ogrodnicze

Top 7 najpiękniejszych roślin ogrodowych

Piękny i zadbany ogród jest wizytówką domu. Jakie rośliny posadzić, by cieszyć się kwiatami na wiosnę, móc odpoczywać w cieniu drzewa i nadać ogrodowi nieco orientalny charakter? Przedstawiamy siedem najpiękniejszych roślin, które warto posadzić przy domu.

Top 7 najpiękniejszych roślin ogrodowych
Fot. 123RF/PICSEL

Miłorząb dwuklapowy

Drzewo to naturalnie występuje w południowo-wschodniej części Chin. W Polsce przyjmuje się dobrze, jest odporne na zanieczyszczenie powietrza i mocne zasolenie gleby, więc może rosnąć nawet przy posypywanych zimą drogach. W dodatku świetnie znosi niskie temperatury. Znakiem charakterystycznym miłorzębu są liście przypominające wachlarze, które na jesień przebarwiają się z zielonych na jaskrawożółte. Drzewo rośnie bardzo wolno, 20-letnie osiąga wysokość zaledwie 5 m. Wiekowe okazy wyrastają na około 30 m.

Sprawdź: Drzewa do małego ogrodu – jakie gatunki wybrać?

Miłorząb owoce Fot.123RF.com

Forsycja pośrednia

Ze względu na małe żółte kwiatki, które krzew ten wypuszcza w okolicach Wielkanocy, chętnie sadzimy go w ogrodach. Ta odmiana forsycji osiąga około 2-3 m wysokości. Należy poprzycinać ją w okresie, gdy już kwitnie, ale jeszcze nie wypuściła liści.

Zobacz więcej zdjęć

Pędy skracamy o 1/3 długości. Krzew będzie wymagał dodatkowego podlewania, szczególnie w okresie wzrostu, mimo to forsycja jest łatwa w uprawie.

Sprawedź: Forsycja - uprawa, cięcie i rozmnażanie

Magnolia

Występuje zarówno w postaci krzewów, jak i drzew osiągających kilkanaście metrów wysokości. Dzięki temu jej wielkość można dopasować do rozmiarów swojego ogrodu. Warto, gdyż magnolia wypuszcza niezwykłej urody kwiaty. Osiągają wielkość dłoni, najczęściej mają różowo-biały kolor i intensywnie pachną.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych magnolia może zakwitnąć dwa razy w ciągu roku: wczesną wiosną, zanim pojawią się liście oraz jesienią.

Sprawdź: Co zrobić, gdy magnolia nie kwitnie?

REKLAMA

Azalia japońska

Ten krzew z rodziny wrzosowatych rośnie rozłożyście, osiągając do 1,5 m wysokości. W zależności od odmiany może kwitnąć na biało, różowo, czerwono, pomarańczowo, a nawet na fioletowo. Kwiaty są dość duże i mają regularny kształt – prezentują się zachwycająco. Warto posadzić obok siebie kilka krzewów o różnych kolorach kwiatów. Azalia przyjmie się w polskim ogrodzie, ale musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Krzew woli nieco zacienione stanowiska, osłonięte od wiatru. Na czas zimy należy zabezpieczyć go poprzez ściółkowanie.

Zobacz więcej zdjęć

Hortensja ogrodowa

Hortensja bardzo często zakwita i latem, i jesienią, a wyschnięte kwiatostany ozdobią nasz dom zimą. Krzew osiąga do 1,5 m wysokości. Najbardziej charakterystyczną jego cechą są kuliste kwiatostany obsypane małymi kwiatkami w kolorze fioletowym, kremowym, różowym, rzadziej czerwonym lub niebieskim. Hortensja lubi zacienione stanowiska i wilgotną glebę, dlatego w suche i upalne dni wymaga podlewania. Latem należy ją nawozić preparatem azotowym, a na zimę – ściółkować. Wymaga również przycinania.

Zobacz więcej zdjęć

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa jest byliną, która pięknie ozdobi ścieżki w naszym ogrodzie. Jest jedną z najpiękniejszych traw ozdobnych, pojawiające się na jesień kwiatostany są puszyste i okazałe, dzięki czemu roślina prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Jednocześnie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego raczej nie nadaje się dla amatorów. Zanim zdecydujemy się na zakup trawy, warto zapoznać się z jej wymaganiami. Najlepiej sadzić ją na podwyższonych rabatach, z których swobodnie odpływać będzie woda.

Powinna mieć ciepłe i słoneczne stanowisko, ale osłonięte od wiatru. Musi mieć żyzną i próchniczą glebę, lekko kwaśną i właściwie nawożoną. Wiosną i latem należy zapewnić roślinie stałą wilgoć, ale w okresie jesienno-zimowym ziemia powinna być sucha. Trawa musi zostać zabezpieczona na zimę, w innym wypadku nie przetrwa mrozów.

Sprawdź: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?

Laurowiśnia

Laurowiśnia wschodnia to wieloletni krzew z rodziny różowatych, wywodzący się z rejonów Azji Mniejszej, Kaukazu i Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce zyskuje na popularności, szczególnie jako roślina na żywopłot. Odznacza się drobnymi, białymi kwiatami, które pojawiają się w maju oraz ozdobnymi liśćmi.

laurowiśnia wschodnia żywopłot Fot. 123RF/PICSEL

Laurowiśnię uprawia się pojedynczo lub w grupach. Dla solitera wykopujemy dół o głębokości ok. 40-70 cm i szerokości 70-120 cm. Dno należy wysypać warstwą drenażu ze żwiru lub kamyków oraz świeżą ziemią. Przed posadzeniem bryła korzeniowa rośliny powinna przesiąknąć wodą. Następnie umieszczamy ją w dole, zasypujemy i lekko ugniatamy ziemię. Górna część sadzonki powinna wystawać kilka centymetrów ponad powierzchnię gleby; można również wykopać wokół niej nieckę, która zatrzyma wodę i ułatwi jej spływanie do korzeni.

Sprawdź: Laurowiśnia – krzew do ogrodu. Jak sadzić i uprawiać?

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.