Porady ogrodnicze

Trawy ozdobne - przycinanie i nawożenie. Ogród ozdobny

Tematem dzisiejszego artykułu z cyklu „Ogród Ozdobny” będą trawy ozdobne. Zapraszamy!

Trawy ozdobne - przycinanie i nawożenie. Ogród ozdobny
fot. 123RF/PICSEL

Trawy ozdobne to rośliny, które najpiękniej prezentują się jesienią. Ale żeby stały się ozdobą naszych ogrodów we wrześniu, październiku i listopadzie musimy zadbać o nie już teraz. W ich przypadku najważniejszym wczesnowiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Wracamy do tego tematu niemal co roku, dziś także kilka słów przypomnienia.
Większość traw ozdobnych wymaga przycięcia po zimie. Zazwyczaj robimy to na wysokości ok. 10 cm. Dotyczy to wszystkich gatunków, których część nadziemna zasusza się na zimę. Z obciętej kępy wyrosną nowe młode źdźbła. Wcześnie, mniej więcej w kwietniu pojawiają się liście przykładowo trawy czerwonej Imperata, nieco później miskantów, a np. rozplenica japońska odbija zazwyczaj dopiero w maju, trzeba trochę na nie poczekać.

src: Trawy ozdobne - przycinanie i nawożenie traw ozdobnych. Ogród ozdobny, kanał: Ogród na co dzień, Youtube.com

Do przycięcia pojedynczych okazów traw ozdobnych lub roślin, które już zaczęły wypuszczać młode, zielone liście najczęściej używa się oczywiście sekatora. Ale do przycięcia większych okazów lub większej ilości traw ozdobnych przydadzą się już urządzenia tnące. W moim ogrodzie trawy ozdobne zajmują znaczną część nasadzeń, najłatwiej i najszybciej jest przyciąć je akumulatorowymi nożycami do żywopłotów. Potem pozostaje już tylko wyzbierać wszystkie suche liście i gotowe.

Powitaj wiosnę w ogrodzie. Przeczytaj poradniki  i znajdź inspirację dla siebie 

Z nawożeniem traw ozdobnych warto postępować z wyczuciem. Nie używamy w ich przypadku nawozu do trawników, ponieważ zależy nam nie tylko na uzyskaniu masy liściowej, ale przede wszystkim pięknych kłosów. Warto więc użyć nawozu wieloskładnikowego, którego elementami oprócz azotu są też potas i fosfor. Kierujmy się też najmniejszymi dawkami polecanymi przez producenta na opakowaniu.

REKLAMA

Jeżeli jednak widok naszych rozplenic jesienią nie będzie zadowalający, w przyszłym roku warto odmłodzić rabatę z tymi trawami. Odmładzanie polega na tym, że trzeba wykopać stare okazy, co nie jest proste. Są one mocno wrośnięte w ziemię i silnie zakorzenione. Ich wydostanie z gleby i rozdzielenie wymaga sporo wysiłku. Ale jest to doskonały sposób na rozmnożenie traw ozdobnych, a tym samym na odmłodzenie naszych nasadzeń. Wyjątek stanowi kostrzewa, której w starszym wieku nie należy dzielić.

Zobacz więcej zdjęć

Należy pamiętać, że trawy ozdobne i turzyca to bardzo bogata grupa roślin. Ich sposób uprawy i wymagania pielęgnacyjne mogą się znacznie różnić. Przykładowo, oprócz traw, których część nadziemna zasycha na zimę, są także zimozielone trawy ozdobne i właśnie turzyce, które przez zimę zachowują swój kolor, czasami przemarzną im tylko końcówki lub pojedyncze liście. W tym wypadku przycinamy jedynie uszkodzone części liści lub przeprowadzamy cięcie kosmetyczne, a niekiedy wystarczy ich “przeczesanie” palcami.

Zobacz więcej zdjęć

Uprawa traw ozdobnych jest stosunkowo łatwa. Generalnie są to rośliny odporne na choroby i szkodniki, a ich różnorodność pozwala dobrać coś do każdego ogrodu. Ponadto, możemy je uprawiać nie tylko w gruncie, ale również w tarasowych lub balkonowych donicach. Niektóre gatunki ozdobnych traw i turzyc to niewielkie kępy mierzące kilka lub kilkanaście centymetrów, inne to kilkumetrowe giganty. Część traw to rośliny jednoroczne, inne wieloletnie. Różnią się one oczywiście także kolorem i kształtem liści oraz kwiatostanami.

REKLAMA

Rozplenica japońska ma wąskie i dość ostre liście, dorastające do 60-80 cm wysokości. W sierpniu lub wrześniu między nimi pojawiają się puszyste kwiatostany, które w zależności od odmiany mogą mieć kolor w odcieniach żółci, czerwieni lub bordo. Szczególny urok roztaczają ubrane w poranną rosę lub mgłę. Zaschnięte, również zimą, mają walor dekoracyjny, pokryte szronem lub białym, śnieżnym puchem. W zimniejszych rejonach naszego kraju warto ją zabezpieczyć na czas największych mrozów.

Zabezpieczyć na zimę warto też trawę pampasową, jedną z największych traw, jakie sadzimy w ogrodach, o zjawiskowych, powiewających na wietrze kwiatostanach. Dużych rozmiarów są także miskanty, które dostępne są w wielu odmianach. Ciekawa jest odmiana „Zebrinus”, o liściach pokrytych nieregularnymi paskami. Inne odmiany mogą mieć liście zielone lub bordowe, a ich kłosy zawsze prezentują się zjawiskowo.

Piękne są także turzyce. To np. turzyca „Buchanana”, która jest rośliną wieloletnią, o cienkich, łukowato wygiętych liściach w czerwonobrunatnym kolorze. To z kolei turzyca zielona w odmianie „Frosted Curls” w towarzystwie białych wrzosów i innej turzycy o nazwie „Ptasia Łapka”. I turzyca oszimska w odmianie „Evergold”.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.