Porady ogrodnicze

Truskawki – z ogródka i z balkonu

Gdyby lato i wakacje miały jakiś smak, na pewno byłby on truskawkowy. Podpowiadamy, jak uprawiać te jagody w ogrodzie oraz na balkonie.
Truskawki – z ogródka i z balkonu
REKLAMA

Podstawowe informacje – co o truskawce warto wiedzieć
Truskawka… tak naprawdę jest poziomką. Postała przez przypadkowe skrzyżowanie dwóch gatunków tej rośliny. Jest byliną dorastającą do 45 cm wysokości. Wytwarza krótką łodygę z rozłogami, które służą jej do rozmnażania, ma trójlistkowe liście, które są gładkie i nagie. Wykształca białe, drobne kwiatuszki, w miejscu których po zapyleniu pojawiają się jagody w barwach od kremowych, przez czerwone do głęboko purpurowych. Polska jest siódmym producentem tego owocu na świecie – rocznie wytwarzamy prawie 200 tys. ton! Największymi eksporterami są Stany Zjednoczone, Hiszpania oraz Turcja.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Warunki uprawy i sadzenie
Stanowisko przeznaczone pod uprawę truskawek musi być dobrze nasłonecznione – właśnie dzięki dojrzewaniu w promieniach słońca owoce nabierają pięknej, czerwonej barwy. Gleba z kolei powinna być żyzna, z dużą zawartością próchnicy, lekko kwaśna – optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,5. Przed posadzeniem sadzonek ziemię należy przekopać i pozbawić długotrwałych chwastów, takich jak perz. Korzenie truskawki rosną płytko, zatem dla jej dobrego wzrostu najważniejsza jest jakość wierzchniej warstwy podłoża. Aby zapobiec zbierania się wody, roślinę najlepiej uprawiać na zagonach podniesionych o 15-20 cm.

Sadzonki umieszczamy w rzędach o odstępie ok. 40 cm. Wewnątrz rzędu rośliny umieszczamy w 20-centymetrowych odstępach. Aby zahamować rozrost chwastów i wyeliminować konieczność pielenia (co jest dość niekorzystnym dla płytko korzeniących się truskawek zabiegiem) obszar przeznaczony pod uprawę warto wyłożyć agrowłókniną lub wyściółkować słomą. Tuż po posadzeniu truskawki obficie podlewamy.

Ogrodnicze triki wspomagające uprawę truskawek
Aby uchronić truskawki przed porażeniem szarą pleśnią, na obrzeżach zagonu z krzaczkami owoców warto posadzić cebulę lub czosnek. Wczesną wiosną pamiętajmy, by usunąć obeschnięte listki. Dobrze też profilaktycznie kilka razy w sezonie podlać truskawki wyciągiem ze skrzypu – zawarte w nim składniki uodpornią komórki rośliny na grzyby.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Pielęgnacja
Jeśli już w pierwszym roku po posadzeniu rośliny, zależy nam na sowitym owocowaniu, najlepszym terminem sadzenia będzie przełom sierpnia i września. Jeśli przydomową plantację rozpoczniemy w maju, zbiór będzie mniejszy.

Na jednym miejscu truskawki uprawiamy jedynie przez trzy – cztery lata. Po tym czasie trzeba przenieść je gdzie indziej. Przed posadzeniem roślin, warto poprawić parametry gleby, podsypując ją odżywkami organicznym (obornik) lub mineralnymi. Takie nawożenie powinno wystarczyć truskawkom (które ogólnie rzecz nie mają wygórowanego zapotrzebowanie na składniki odżywcze) na cały okres uprawy.

Upewnijmy się też, że na stanowisku, w którym planujemy posadzić owocującą bylinę, nie rosły wcześniej pomidory, ziemniaki, warzywa kapustne, czy koniczyny i inne wieloletnie rośliny motylkowe. W takich warunkach roślina będzie narażona na ataki szkodników (nicieni, opuchlaków) i chorób. Korzystny wpływ na uprawę będzie miało miejsce po cebulach, czosnku i fasoli.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Po czym poznać obiecujące sadzonki truskawek?
Sadzonki truskawek powinny być wolne od chorób, jędrne i o odpowiednim poziomie nawilżenia. Takie o przesuszonych korzeniach przed posadzeniem należy namoczyć przez kilka godziny w wodzie.

Truskawki na balkonie – w pojemniku
Soczyste i smaczne truskawki z powodzeniem uprawiać można także na balkonie. Wymagają więcej troski, niż truskawki gruntowe, ale ich niewątpliwą zaletą jest możliwość uzyskania owoców w bardzo krótkim czasie od posadzenia.

Z tradycyjnych odmian wykształcających owoce na przełomie czerwca i lipca na balkonowy zagon wybrać możemy odmiany Honeoy, Kama, Keent, lub Vikat. Z kolei odmiany takie jak Selva, Evita czy Albion będą powtarzały owocowanie co kilka tygodni.

Na miejską uprawę nadają się również truskawki frigo – ich sadzonki powstają i są przetrzymywane w ścisłe kontrolowanych warunkach, dzięki czemu ogrodnicy-amatorzy mogą pozyskiwać owoce w wybranym terminie, w całe lato, jak nie dłużej. Zakwitają po miesiącu, a owocują po dwóch. Przemyślanie, planując kolejne pojemnikowe nasadzenia, świeżymi jagodami będziemy cieszyć się do złotej jesieni.

Jak zbierać truskawki?
Nie zbierajmy owoców podczas, lub zaraz po deszczu, bo takie owoce szybciej gniją. Przechowujmy w chłodnych miejscach, takich jak balkon, czy piwnica - trzymane  w lodówce tracą smak, chyba, że zdecydujemy się je zamrozić.

Deccoria.pl 
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również:

Kiedy przycinać lawendę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Truskawki – z ogródka i z balkonu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.